Sleepy Hollow (1999)
Reference View | Change View
- R
- 1h 45min
- Fantasy, Horror
- 19 Nov 1999 (USA)
- Movie
Ichabod Crane is sent to Sleepy Hollow to investigate the decapitations of three people; the culprit is legendary apparition The Headless Horseman.
Director:
Awards:
- Won 1 Oscar. Another 27 wins & 44 nominations.
- See more »
Reviews:
Photos and Videos
Cast verified as complete
Johnny Depp | ... |
Ichabod Crane
|
|
Christina Ricci | ... |
Katrina Van Tassel
|
|
Miranda Richardson | ... |
Lady Van Tassel / Crone
|
|
Michael Gambon | ... |
Baltus Van Tassel
|
|
Casper Van Dien | ... |
Brom Van Brunt
|
|
Jeffrey Jones | ... |
Reverend Steenwyck
|
|
Richard Griffiths | ... |
Magistrate Philipse
|
|
Ian McDiarmid | ... |
Doctor Lancaster
|
|
Michael Gough | ... |
Notary Hardenbrook
|
|
Christopher Walken | ... |
Hessian Horseman
|
|
Marc Pickering | ... |
Young Masbath
|
|
Lisa Marie | ... |
Lady Crane
|
|
Steven Waddington | ... |
Killian
|
|
Claire Skinner | ... |
Beth Killian
|
|
Christopher Lee | ... |
Burgomaster
|
|
Alun Armstrong | ... |
High Constable
|
|
Mark Spalding | ... |
Jonathan Masbath
|
|
Jessica Oyelowo | ... |
Sarah
|
|
Tony Maudsley | ... |
Van Ripper
|
|
Peter Guinness | ... |
Lord Crane
|
|
Nicholas Hewetson | ... |
Glenn
|
|
Orlando Seale | ... |
Theodore
|
|
Sean Stephens | ... |
Thomas Killian
|
|
Gabrielle Lloyd | ... |
Doctor Lancaster's Wife
|
|
Robert Sella | ... |
Dirk Van Garrett
|
|
Michael Feast | ... |
Spotty Man
|
|
Jamie Foreman | ... |
Thuggish Constable
|
|
Philip Martin Brown | ... |
Constable One
|
|
Sam Fior | ... |
Young Ichabod
|
|
Tessa Allen-Ridge | ... |
Young Lady Van Tassel
|
|
Cassandra Farndale | ... |
Young Crone
|
|
Lily Phillips | ... |
Girl 2
|
|
Bianca Nicholas | ... |
Little Girl
|
|
Paul Brightwell | ... |
Rifleman
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Layla Alexander | ... |
Widow (uncredited)
|
|
Henry Allan | ... |
Market Boy (uncredited)
|
|
Kelley Costigan | ... |
Townswoman (uncredited)
|
|
Sean Cronin | ... |
Prisoner (uncredited)
|
|
Tracy Gardener | ... |
TownsWomen (uncredited)
|
|
Russell Greening | ... |
Woodland Solider (uncredited)
|
|
Nathanael Hopkins-Smith | ... |
Market Boy (uncredited)
|
|
Kevin Hudson | ... |
New Yorker (uncredited)
|
|
Martin Landau | ... |
Peter Van Garrett (uncredited)
|
|
Nic Main | ... |
Red Coat (uncredited)
|
|
João Costa Menezes | ... |
Aristocrat (uncredited)
|
|
John Shearer | ... |
Court Spectator (uncredited)
|
|
Stuart Walker | ... |
Townsman (uncredited)
|
|
Allen Woodman | ... |
Grave-Digger (uncredited)
|
Directed by
Tim Burton |
Written by
Washington Irving | ... | (story "The Legend of Sleepy Hollow") |
Kevin Yagher | ... | (screen story) & |
Andrew Kevin Walker | ... | (screen story) |
Andrew Kevin Walker | ... | (screenplay) |
Produced by
Francis Ford Coppola | ... | executive producer |
Celia D. Costas | ... | line producer: New York (as Celia Costas) |
Larry Franco | ... | executive producer |
Dieter Geissler | ... | associate producer |
Mark Roybal | ... | associate producer |
Scott Rudin | ... | producer |
Adam Schroeder | ... | producer |
Andrew Kevin Walker | ... | co-producer (uncredited) |
Kevin Yagher | ... | co-producer |
Music by
Danny Elfman |
Cinematography by
Emmanuel Lubezki | ... | director of photography |
Editing by
Chris Lebenzon | ||
Joel Negron |
Editorial Department
Glenn Allen | ... | first assistant film editor |
Meredith Apel | ... | apprentice editor |
Sue Bodnar | ... | assistant editor: UK |
Ray Lau | ... | assistant editor: UK |
Dana L. Marker | ... | negative cutter |
Nadia Naimi | ... | assistant editor: UK |
Joel Negron | ... | film editor |
Jim Passon | ... | color timer |
Jamie Pearson | ... | first assistant film editor: UK |
Dominic Young | ... | assistant cutter |
Elise DuRant | ... | editing intern (uncredited) |
Kacie Haggerty | ... | negative cutter (uncredited) |
Casting By
Susie Figgis | ||
Ilene Starger |
Production Design by
Rick Heinrichs |
Art Direction by
Ken Court | ||
John Dexter | ||
Andy Nicholson | ... | (as Andrew Nicholson) |
Kevin Phipps | ||
Leslie Tomkins | ... | supervising art director (as Les Tomkins) |
Set Decoration by
Peter Young | ||
Paul Davies | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Colleen Atwood |
Makeup Department
Colleen Callaghan | ... | key hair stylist: New York |
Tamsin Dorling Barbosa | ... | hair stylist (as Tamsin Dorling) / makeup artist (as Tamsin Dorling) |
Paul Gooch | ... | chief hair stylist / makeup artist |
Don Kozma | ... | makeup artist: New York |
Bernadette Mazur | ... | key makeup artist: New York |
Peter Owen | ... | hair designer / makeup designer |
Susan Parkinson | ... | hair stylist: second unit (as Sue Parkinson) / makeup artist: second unit (as Sue Parkinson) |
Astrid Schikorra | ... | hair stylist / makeup artist |
Kirstie Stanway | ... | hair stylist (as Kirsty Stanway) / makeup artist (as Kirsty Stanway) |
Liz Tagg | ... | chief makeup artist (as Elizabeth Tag) / hair stylist (as Elizabeth Tag) |
Gary J. Tunnicliffe | ... | makeup effects supervisor |
Kelly Marazzi | ... | dailies makeup artist (uncredited) |
Demelza Rogers | ... | makeup and hair (uncredited) |
Leda Shawyer | ... | makeup artist (uncredited) |
Elizabeth Yianni-Georgiou | ... | make-up and hair artist (uncredited) |
Production Management
Ramona Diaz Sanchez | ... | production supervisor (as Ramona Diaz-Sanchez) |
David Dresher | ... | post-production supervisor |
Jan Foster | ... | unit production manager: New York |
Ben Link | ... | unit manager: second unit |
Dusty Symonds | ... | unit production manager |
Chantal Feghali | ... | post-production supervisor (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Edward Brett | ... | first assistant director: second unit |
Ben Howarth | ... | second assistant director |
Patrick Mangan | ... | second assistant director: New York (as Patrick J. Mangan) |
Alan Munro | ... | second unit director |
Christopher Newman | ... | first assistant director (as Chris Newman) |
Janet Nielsen | ... | third assistant director |
Trevor Puckle | ... | second assistant director: second unit |
Thomas A. Reilly | ... | first assistant director: New York (as Tom Reilly) |
Ken Shane | ... | first assistant director: daily (uncredited) |
Sarah-Jane Wheale | ... | floor runner: dailies (uncredited) |
Art Department
Terry Apsey | ... | construction manager |
Julian Ashby | ... | assistant art director |
Ken Bacon | ... | property storeperson |
Ravi Bansal | ... | concept illustrator |
Paul Beeson | ... | plasterer |
Bill Boes | ... | assistant art director |
Mauro Borrelli | ... | concept illustrator |
Daniel Boxer | ... | property master: New York |
Mariko Braswell | ... | draughtsperson |
Adam Brockbank | ... | concept illustrator |
Philip Canfield | ... | lead person: New York |
Shannon Canfield | ... | set dresser |
Teresa Kelly Canfield | ... | set dresser |
Martin Charles | ... | concept illustrator |
Mick Chubbock | ... | plasterer |
Allan Croucher | ... | head plasterer |
Stephen Dobric | ... | assistant art director |
Nicholas Eiloart | ... | key greensman |
Paul Hearn | ... | props |
Robert Hill | ... | props |
Tracey Holmes | ... | draughtsperson |
James Hunt | ... | scenic artist |
Christine Ivall | ... | junior draughtsperson |
Michael Anthony Jackson | ... | storyboard artist (as Michael Jackson) |
Stuart Kearns | ... | draughtsperson |
Laurie Kerr | ... | carpenter |
Tina Khayat | ... | art department coordinator: New York |
Michael King | ... | property buyer |
Bernard Maisner | ... | on screen calligrapher: New York |
Jon Marson | ... | props |
Kirstin Mooney | ... | art department coordinator |
Simon Murton | ... | concept illustrator |
Nick Navarro | ... | assistant art director |
John New | ... | assistant construction manager |
John Ottesen | ... | greens foreperson: New York |
Robert Park | ... | carpenter |
Christine Parkin | ... | draughtsperson |
Julie Pitt | ... | draughtsperson |
Steven Pollecutt | ... | head rigger |
Jonathon Rosen | ... | concept illustrator |
Robert Butch Samarzich | ... | greensperson: New York (as Butch Samarzich) |
Raymond M. Samitz | ... | construction coordinator: New York (as Raymond Samitz) |
Debra Schutt | ... | set decorator: New York |
Ken Stachini | ... | head stagehand |
Adrian Start | ... | head scenic painter (as Adrian Kenneth Start) |
John Wright Stevens | ... | art director: New York |
Gerald Sullivan | ... | draughtsperson |
Steve Taylor | ... | props |
Gary Tomkins | ... | assistant art director |
Richard A. Ventre | ... | chargehand scenic artist: New York (as Richard Ventre) |
Lavinia Waters | ... | art department coordinator (as Lavinia Glynn-Jones) |
Michael Weaver | ... | standby painter |
Terry Wells | ... | property master |
Suzan Wexler | ... | draughtsperson (as Susan Wexler) |
Su Whitaker | ... | assistant art director |
Dominic Ackland-Snow | ... | supervising carpenter (uncredited) |
Will Ayres | ... | props (uncredited) |
Dick Budden | ... | sculptor (uncredited) |
Jo Budden | ... | sculptor assistant (uncredited) |
Kelvin Cook | ... | props (uncredited) |
Hillery Cope | ... | construction buyer (uncredited) |
Mel Claus Crawford | ... | art dept co-ordinator (uncredited) |
Cosmas A. Demetriou | ... | set designer (uncredited) |
Darren Fitzsimons | ... | dressing props (uncredited) |
Gavin Gordon | ... | chargehand carpenter (uncredited) |
Steve Harris | ... | carpenter (uncredited) |
Emma Harrison | ... | scenic artist (uncredited) |
Chris Hawkins | ... | construction (uncredited) |
Robin Heinson | ... | painter (uncredited) |
Robert A. Kennedy | ... | assistant property master (uncredited) |
Jeffrey Mossa | ... | assistant art director (uncredited) |
Brian Muir | ... | sculptor (uncredited) |
Wolfgang Osterholzer | ... | carpenter (uncredited) |
Peter Pace | ... | illustrator (uncredited) |
Addison Pettit | ... | graphic artist: New York (uncredited) |
Daren Reynolds | ... | stand-by props (uncredited) |
Keith Short | ... | sculptor (uncredited) |
Sophie Tarver | ... | propmaker (uncredited) |
Daniel Thompson | ... | carpenter (uncredited) |
Dicken Warner | ... | thatcher (uncredited) |
Jake Wells | ... | dressing props (uncredited) |
William Wells | ... | stagehand (uncredited) |
Timna Woollard | ... | portrait artist (uncredited) |
Sound Department
Gary Alper | ... | sound mixer: New York |
Richard L. Anderson | ... | sound effects editor |
James Ashwill | ... | foley mixer (as Jim Ashwill) |
Matt Bainbridge | ... | pro tools engineer |
Bob Baron | ... | adr mixer |
Craig Berkey | ... | sound effects editor |
David Boulton | ... | adr mixer |
John T. Cucci | ... | foley artist (as John Cucci) |
Scott Curtis | ... | foley editor |
Tony Dawe | ... | production sound mixer |
Lee Dichter | ... | re-recording mixer |
Michael Dressel | ... | foley editor |
Tammy Fearing | ... | foley editor |
Robert Fernandez | ... | re-recording mixer |
Chris Fielder | ... | assistant sound editor |
Dave Flynch | ... | assistant sound editor (as Dave B. Flynch) |
Sean Garnhart | ... | sound effects editor |
Lewis Goldstein | ... | sound effects editor |
Chris Gurney | ... | boom operator |
Robin Harlan | ... | foley artist |
Matthew Harrison | ... | foley editor (as Mathew Harrison) |
Ruth Hernandez | ... | assistant sound editor |
Harry Higgins | ... | sound recordist |
Bradford L. Hohle | ... | stereo sound consultant: Dolby (as Brad Hohle) |
Lisa J. Levine | ... | adr editor |
Linda Lew | ... | foley recordist |
Skip Lievsay | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
Marissa Littlefield | ... | adr editor |
Todd Milner | ... | dialogue editor |
Sarah Monat | ... | foley artist |
Frank Morrone | ... | re-recording mixer |
Shawn Murphy | ... | re-recording mixer |
Dan O'Connell | ... | foley artist (as Dan O'Connel) |
Bob Olari | ... | sound recordist |
Billy Orrico | ... | assistant sound editor (as Bill Orrico) |
John Pospisil | ... | sound effects editor |
Fred Rosenberg | ... | dialogue editor |
Randy Singer | ... | foley mixer (as Randy K. Singer) |
Thomas W. Small | ... | supervising foley editor (as Thomas Small) |
Ted Swanscott | ... | adr mixer |
Paul Urmson | ... | sound effects editor |
David Acord | ... | utility sound (uncredited) |
Jaya Bishop | ... | second boom operator (uncredited) |
Benjamin Cheah | ... | sound editor (uncredited) |
Mike Chock | ... | sound effects editor (uncredited) |
Phillip Fuller | ... | sound mix technician (uncredited) |
Heather Gross | ... | sound intern (uncredited) |
Steve Mayer | ... | second boom operator: cable man (uncredited) |
Cate Montana | ... | sound intern (uncredited) |
David Pastecchi | ... | additional sound: New York (uncredited) |
Allan Zaleski | ... | sound effects librarian (uncredited) |
Special Effects by
Jonathan Abbas-Klahr | ... | mold maker: KYP UK crew (as Jonathan Klahr) |
Tony Acosta Jr. | ... | mold maker: KYP USA crew |
Eric Acosta | ... | production assistant: KYP USA crew |
Dave Allum | ... | special effects modeller (as David Allum) |
Jonathan Angell | ... | special effects technician |
Barry Best | ... | mold maker: KYP UK crew |
Brian Best | ... | mold maker: KYP UK crew |
Stephen Bettles | ... | laboratory technician: KYP UK crew |
Evan Brainard | ... | mechanical designer: KYP USA crew |
John Brown | ... | special effects technician |
Sarah Brunsdon | ... | hair technician: KYP UK crew |
Ryan Conder | ... | special effects crew |
Mitchell J. Coughlin | ... | effects supervisor: KYP USA crew (as Mitch Coughlin) |
Jill Crosby | ... | hair technician: KYP USA crew |
Pamela Cveticanin | ... | feather fabricator: KYP USA crew |
Zach Cveticanin | ... | feather fabricator: KYP USA crew (as Zachariah Cveticanin) |
Michael Dawson | ... | special effects assistant supervisor |
Frank Diettinger | ... | mold maker: KYP USA crew |
Manex Efrem | ... | special effects floor supervisor |
Rebecca Fisher | ... | production assistant: KYP USA crew |
Rodney Fuller | ... | special effects technician |
Carmila Gittens | ... | special effects coordinator |
Ken Gittens | ... | special effects technician (as Kenneth Gittens) |
Tamzine Hanks | ... | mechanical designer: KYP UK crew |
Shaune Harrison | ... | sculptor: KYP UK crew |
Graham High | ... | sculptor: KYP UK crew |
Kate Hill | ... | sculptor: KYP UK crew |
Andrea Hochgatterer-Kowland | ... | hair technician: KYP UK crew |
John Holmes | ... | special effects technician |
Mathew Horton | ... | special effects 2nd unit floor supervisor (as Matthew Horton) |
Jonathan Klane | ... | mold maker: KYP UK crew |
John Lambert | ... | production assistant: KYP UK crew |
Andy Lee | ... | foam technician: KYP UK crew |
Grant Mason | ... | laboratory technician: KYP UK crew |
Tony Matijevich | ... | laboratory technician: KYP USA crew |
David Miner Jr. | ... | mechanical designer: KYP USA crew |
Brian Morrison | ... | special effects technician |
Day Murch | ... | fabricator: KYP UK crew |
Kate Murray | ... | sculptor: KYP UK crew |
Roger Nichols | ... | special effects technician |
Ron Ottesen | ... | special effects supervisor: New York |
Steve Paton | ... | special effects technician (as Stephen Paton) |
Justin Pitkethly | ... | laboratory technician: KYP UK crew |
Jason Reed | ... | mechanical designer: KYP UK crew |
Matthew Roberts | ... | special effects technician (as Matt Roberts) |
Jonathan Spence | ... | mechanical designer: KYP USA crew (as Johnnie Spence) |
Howard Swindell | ... | sculptor: KYP UK crew |
Derek Tomblin | ... | special effects modeller |
Mario Torres Jr. | ... | sculptor |
Mario Torres | ... | sculptor: KYP USA crew |
Gary J. Tunnicliffe | ... | effects supervisor: KYP UK crew (as Gary Tunnicliffe) |
Claire Jane Vranian | ... | production assistant: KYP UK crew (as Claire Jane Deacon) |
Joss Williams | ... | special effects supervisor |
Ian Wingrove | ... | special effects senior technician |
Chris Yagher | ... | studio manager: KYP (as Mark C. Yagher) |
Kevin Yagher | ... | creature effects coordinator: KYP / human/creature special effects |
Noel Brevick | ... | special effects crew (uncredited) |
Duncan Capp | ... | special effects (uncredited) |
Simon Cockren | ... | special effects technician (uncredited) |
Garry Cooper | ... | special effects technician (uncredited) |
Dave Crownshaw | ... | snow effects supervisor (uncredited) |
Keith Dawson | ... | special effects crew (uncredited) |
Marlene Efrem | ... | special effects assistant (uncredited) |
Joe Halford | ... | Trainee (uncredited) |
Karin Hanson | ... | special effects hair (uncredited) |
Roland Hathaway | ... | snow effects technician (uncredited) |
Toby Hawkes | ... | modeller (uncredited) |
Fliss Jaine | ... | work experience (uncredited) |
Terry Jones | ... | animatronics (uncredited) |
Anthony Lucero | ... | special effects assistant (uncredited) |
Chris Manger | ... | fabricator (uncredited) |
John Mason | ... | snow effects technician (uncredited) |
Martin 'Marty' McLaughlin | ... | snow effects technician (uncredited) |
Mark Raymond | ... | snow effects technician (uncredited) |
Stephen Shelley | ... | snow effects technician (uncredited) |
Lucien Stephenson | ... | snow effects technician (uncredited) |
Neil Toddy Todd | ... | special effects technician (uncredited) |
Victoria Williams | ... | special effects (uncredited) |
Gareth Wingrove | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Shadi Almassizadeh | ... | digital artist: ILM |
Stephen Aplin | ... | digital modeler: ILM |
Joel Aron | ... | computer graphics sequence supervisor: ILM |
Trang Bach | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Chris Bayz | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Randall K. Bean | ... | film scanning: ILM (as Randy Bean) |
Rob Blue | ... | digital artist |
Barbara Brennan | ... | digital compositor: ILM |
Cathy Burrow | ... | digital compositor: ILM (as Catherine Burrow) |
Lawrence Carroll | ... | digital artist |
Tami Carter | ... | digital compositor: ILM |
Lanny Cermak | ... | 3D camera matchmover: ILM |
Kyle Clark | ... | computer graphics animator: ILM |
Richard Clarke | ... | 3D animator: CFC |
Theresa Corrao | ... | lead visual effects coordinator: ILM |
Gail Currey | ... | senior staff: ILM |
Julie D'Antoni | ... | visual effects coordinator: ILM |
Peter Daulton | ... | computer graphics animator: ILM |
Scott David | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Matthew Davies | ... | computer graphics technical support: ILM |
Adrian De Wet | ... | visual effects designer: CFC |
Tabitha Dean | ... | digital editor: CFC |
Robert DeHaan | ... | computer graphics technical support: ILM (as Rob De Haan) |
Michael Di Como | ... | computer graphics artist: ILM |
Paddy Eason | ... | supervising visual effects designer: CFC |
Raul Essig | ... | cg artist: ILM |
Tom Fejes | ... | computer graphics artist: ILM |
Ian Fellows | ... | digital paint artist: CFC |
Heather Fishlock | ... | studio staff: CFC |
Richard Friedlander | ... | visual effects editor |
Howard Gersh | ... | computer graphics artist: ILM |
Adam Glasman | ... | digital scanning and recording: CFC (as Adam Glassman) |
Dan Glass | ... | visual effects designer: CFC |
Susan Goldsmith | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Caroleen Green | ... | digital matte painter: ILM |
Howard Green | ... | computer graphics artist |
Darrel Griffin | ... | studio staff: CFC |
Chris Grottick | ... | studio staff: CFC |
Robert Hall | ... | digital editor: CFC (as Rob Hall) |
Marius Hanganutiu | ... | visual effects artist |
Jonathan Harb | ... | digital matte painter: ILM |
Libby Hazell | ... | visual effects line producer: CFC |
Christophe Hery | ... | computer graphics artist: ILM |
Kela Hicks | ... | Sabre compositing artist: ILM |
Jan Hogevold | ... | digital scanning and recording: CFC |
John Horn | ... | software engineer: ILM |
David Horsley | ... | computer graphics artist: ILM |
Christopher Horvath | ... | computer graphics artist: ILM (as Chris Horvath) |
Polly Ing | ... | computer graphics artist: ILM |
Patrick Jarvis | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Drew Jones | ... | visual effects producer: CFC |
Eleanor Jones | ... | visual effects production assistant: ILM |
Louis Katz | ... | digital artist: ILM |
Susan Kelly-Andrews | ... | lead digital paint & roto artist: ILM (as Susan Kelly) |
Bill Kimberlin | ... | visual effects editor: ILM |
Adrian Leaman | ... | technical support: CFC |
Scott Leberecht | ... | visual effects art director: ILM |
Siobhan Lo | ... | digital paint artist: CFC |
Roz Lowrie | ... | digital editor: CFC |
Jeff Mann | ... | senior staff: ILM |
Robert Marinic | ... | computer graphics supervisor: ILM |
Scott Marriott | ... | digital scanning and recording: CFC |
Jennifer McKnew | ... | computer graphics artist: ILM (as Jennifer McKnew-Bartels) |
Joseph Metten | ... | 3D camera matchmover: ILM |
Neil Michka | ... | computer graphics animator: ILM |
Mark S. Miller | ... | visual effects producer |
Neil Miller | ... | studio staff: CFC |
Richard Miller | ... | model maker: ILM |
Michael Min | ... | computer graphics artist: ILM |
Jim Mitchell | ... | visual effects supervisor |
Terry Molatore | ... | digital texture artist: ILM |
Jack Mongovan | ... | lead digital paint & roto artist: ILM |
Chris Monks | ... | 3D animator: CFC |
Stephen Murphy | ... | 3D animator: CFC |
Aaron Muszalski | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Patrick Neary | ... | computer graphics artist: ILM (as Pat Neary) |
Mark Nelmes | ... | visual effects designer: CFC |
Ken Nielsen | ... | computer graphics artist: ILM |
Dominic Parker | ... | 3D animator: CFC |
Eddie Pasquarello | ... | lead digital compositor: ILM |
Mayur Patel | ... | computer graphics artist: ILM |
Alex Payman | ... | digital paint artist: CFC |
Alexander Pouchkarev | ... | digital modeler: ILM |
Brennan Prevatt | ... | digital artist |
Scott Prior | ... | computer graphics artist: ILM |
Vishwa Ranjan | ... | software engineer: ILM |
Rick Rische | ... | digital matte painter: ILM |
Justin Ritter | ... | computer graphics technical support: ILM |
Elsa Rodriguez | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Kim Ross | ... | computer graphics artist: ILM |
Jonathan Rothbart | ... | digital artist: ILM |
Joe Salazar | ... | digital paint & roto artist: ILM (as Joseph Salazar) |
Ellen Schade | ... | assistant visual effects editor: ILM (as Ellen Schade-Bove) |
Frederic Schmidt | ... | computer graphics artist: ILM |
Sean Schur | ... | computer graphics artist: ILM |
Dave Scott | ... | technical support: CFC |
M. Zachary Sherman | ... | digital paint & roto artist: ILM (as Zachary Sherman) |
Jason H. Snell | ... | 3D camera matchmover: ILM (as Jason Snell) |
John Stillman | ... | computer graphics artist: ILM |
Chris Stone | ... | studio staff: CFC |
David Sullivan | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Kat Szuminska | ... | visual effects designer: CFC |
Catherine Tate | ... | sabre compositing artist: ILM |
Jon Thum | ... | visual effects designer: CFC (as John Thum) |
Steve Tizzard | ... | digital scanning and recording: CFC |
Gavin Toomey | ... | visual effects designer: CFC |
Kate Turner | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Bruce Vecchitto | ... | digital timing supervisor: ILM |
Peter Ward | ... | computer system engineer: ILM |
David Washburn | ... | 3D camera matchmover: ILM |
Robert Weaver | ... | computer graphics sequence supervisor: ILM |
David Weitzberg | ... | computer graphics artist: ILM |
Dean Yurke | ... | Sabre compositing artist: ILM |
Katharine Baird | ... | digital paint & rotoscope artist (uncredited) |
Grady Cofer | ... | digital artist (uncredited) |
Chris Crowell | ... | digital compositor (uncredited) |
Rob Delicata | ... | motion control (uncredited) |
Mark Fiorenza | ... | visual effects (uncredited) |
Ed Harris | ... | Model Maker (uncredited) |
Mark L. Holmes | ... | motion tracker (uncredited) |
Jiri Jacknowitz | ... | digital paint and roto arist: ILM (uncredited) |
Oliver James | ... | research and development (uncredited) |
Matt Kasmir | ... | digital effects artist (uncredited) |
Matt Linder | ... | digital artist (uncredited) |
Jim Morris | ... | senior staff: ILM (uncredited) |
Joe Pavlo | ... | digital artist (uncredited) |
George Sakellariou | ... | production engineering: ILM (uncredited) |
Katie Scheid | ... | digital paint artist: CFC (uncredited) |
Gary Shaw | ... | motion control cameraman: The Mill (uncredited) |
Katrina Stovold | ... | digital plate restorator (uncredited) |
Elbert Yen | ... | digital texture artist: ILM (uncredited) |
Stunts
Riky Ash | ... | stunts |
Marc Cass | ... | stunts |
George Cottle | ... | stunt double |
Danielle da Costa | ... | stunts (as Danielle Da Costa) |
Kelly Dent | ... | stunts |
Sarah Franzl | ... | stunts |
Nick Gillard | ... | stunt coordinator |
Paul Herbert | ... | stunts |
Jeff Hewitt-Davis | ... | stunts (as Jeff Hewitt Davis) |
Sy Hollands | ... | stunts |
Rob Inch | ... | stunt double: Headless Horseman |
Rowley Irlam | ... | stunts |
Vincent Keane | ... | stunts |
Luke Kearney | ... | stunt performer |
Jo McLaren | ... | stunts |
Brian Nickels | ... | stunts (as Brian Sonny Nickels) |
Ray Park | ... | fight double: Headless Horseman |
Dominic Preece | ... | stunt double: Ichabod Crane |
C.C. Smiff | ... | stunts (as CC Smiff) |
Ian van Temperley | ... | stunts (as Ian Van Temperley) |
William Willoughby | ... | stunts (as Will Willoughby) |
Richard Bradshaw | ... | stunts (uncredited) |
Ricardo Cruz | ... | stunts (uncredited) |
Tim Gallin | ... | stunts (uncredited) |
Charles Page | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Patrick Capone | ... | camera operator: New York (as Pat Capone) |
Clive Coote | ... | still photographer |
Tony Cridlin | ... | grip: second unit |
Kevin Edland | ... | assistant chief lighting technician |
Gene Engels | ... | chief lighting technician: New York |
John Ferguson | ... | focus puller: second unit |
Kevin Fitzpatrick | ... | Electrician |
Kevin Fraser | ... | key camera grip |
Conrad L. Hall | ... | director of photography: New York (as Conrad Hall) |
Conrad W. Hall | ... | director of photography: second unit, New York |
Peter Hannan | ... | director of photography: second unit |
John Higgins | ... | chief lighting technician |
William Hines | ... | rigging gaffer: New York (as Billy Hines) |
Oliver Loncraine | ... | clapper loader: second unit |
Bruce MacCallum | ... | camera operator: New York (as Bruce Mac Callum) |
Todd MacNicholl | ... | grip: New York |
Brian Martin | ... | assistant chief lighting technician: second unit |
David Morgan | ... | focus puller |
Billy Patsos | ... | rigging grip: New York |
George Patsos | ... | first company grip: New York |
Miles Proudfoot | ... | clapper loader |
Bob Smith | ... | camera operator: second unit |
Paul Stewart | ... | rigging gaffer |
Paul Wilcox | ... | Desk Op |
Nigel Willoughby | ... | camera operator |
Micky Wilson | ... | gaffer: second unit |
John Bailie | ... | first assistant camera: dailies, second unit (uncredited) |
Robert Binnall | ... | first assistant camera (uncredited) |
Rohan Berry Crickmar | ... | grip (uncredited) |
Laurence Edwards | ... | crane technician: Technocrane (uncredited) |
Harry Elvin | ... | crane/head technician dailies (uncredited) |
Danny Espey | ... | electrician (uncredited) |
Jon Euesden | ... | electrician (uncredited) |
Alan Grayley | ... | electrician (uncredited) |
Tim Guffin | ... | loader (uncredited) |
James Harker | ... | electrician: New York (uncredited) |
Adam Harris | ... | rigging electrician (uncredited) |
Brad Larner | ... | second focus puller (uncredited) |
Adam Lee | ... | electrician (uncredited) |
Vince Madden | ... | rigging electrician (uncredited) |
James M. McEwen | ... | electrician: New York (uncredited) |
Neil Munro | ... | electrician (uncredited) |
Russell O'Connor | ... | crane technician (uncredited) |
Franz Pagot | ... | steadicam utility (uncredited) |
Gary Smith | ... | grip (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Stefan Stankowski | ... | camera operator (uncredited) |
Joel Tishcoff | ... | rigging electric best boy (uncredited) |
John Ward | ... | steadicam operator (uncredited) |
Martin Ward | ... | video assist operator (uncredited) |
Casting Department
Kate Bryden | ... | casting assistant |
Brendan Donnison | ... | voice casting (as Brandon Donnison) |
Kim Miscia | ... | casting associate |
Janice Wilde | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Joanna Brett | ... | wardrobe supervisor: New York |
Anthony Brookman | ... | wardrobe master |
Lou Durkin | ... | wardrobe mistress |
Morgan Elliott | ... | assistant costume designer |
Philip Goldsworthy | ... | costumer: "Headless Horseman", second unit (as Philip Goldworthy) |
Alex Harwood | ... | costumer: headless horseman (as Alix Harwood) |
Claire Kitchener | ... | textile artist |
Ingrid Price | ... | wardrobe supervisor: New York |
Suzi Turnbull | ... | costume supervisor |
Dale Wibben | ... | costume maker |
Dominic Young | ... | assistant cutter/fitter |
Marianne Agertoft | ... | costume assistant (uncredited) |
Sean Barrett | ... | milliner (uncredited) |
Katherine Burchill | ... | wardrobe assistant (uncredited) |
Richard Cooke | ... | crowd dresser (uncredited) |
Steve Gell | ... | costume textile artist (uncredited) |
Rosie Grant | ... | additional costume (uncredited) |
Sheila Grover | ... | costumer (uncredited) |
Fliss Jaine | ... | work experience (uncredited) |
Carlos Rosario | ... | costume illustrator (uncredited) |
Location Management
Declan Baldwin | ... | location manager: New York |
Simon Burgess | ... | assistant location manager |
Keith Hatcher | ... | location manager |
Music Department
Craig Anderson | ... | music score coordinator |
Julie Andrews | ... | musician: bassoon |
Roger Argente | ... | musician: trombone |
John Barclay | ... | musician: trumpet |
Steve Bartek | ... | additional orchestrator |
Pete Beachill | ... | musician: trombone |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Julian Bratolyubov | ... | music preparation |
Andy Brown | ... | orchestra contractor |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet |
Heather Cairncross | ... | singer: soloist |
Chris Cozens | ... | auricle control systems |
Peter Davies | ... | musician |
Yona Dunsford | ... | singer |
Sarah Eyden | ... | singer |
Robert Fernandez | ... | additional music mixer |
Vic Fraser | ... | music preparation |
Cathy Giles | ... | musician: cello |
Isobel Griffiths | ... | orchestra contractor |
Mitchell Leib | ... | executive in charge of soundtracks |
Joe Lisanti | ... | assistant music editor |
The London Oratory School Schola | ... | musicians: boys choir |
Marc Mann | ... | additional orchestrator |
Mark McKenzie | ... | additional orchestrator |
Shawn Murphy | ... | music recorded and mixed by |
Mark Nightingale | ... | musician: trombone |
Anna Noakes | ... | musician: flute |
Jenny O'Grady | ... | choir contractor |
Albert Lloyd Olson | ... | orchestrator (as Albert Olson) |
Conrad Pope | ... | orchestrator |
Nic Ratner | ... | preview music editor |
Liz Schrek | ... | music production coordinator |
Ellen Segal | ... | music editor |
Debra Skeen | ... | singer |
David Slonaker | ... | orchestrator |
Jill Streater | ... | assistant music preparation |
Ron Vermillion | ... | music preparation |
Graham Walker | ... | music production supervisor |
Lawrence Wallington | ... | singer |
Allan Wilson | ... | conductor |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Mark Berrow | ... | musician: violin (uncredited) |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Cookson | ... | musician (uncredited) |
Paul Kegg | ... | musician: cello (uncredited) |
The London Metropolitan Orchestra | ... | music performed by (uncredited) |
Jennifer Nash | ... | music editor (uncredited) |
Everton Nelson | ... | violin (uncredited) |
Nicolas Santos | ... | soloist (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Natasha Coombs | ... | script supervisor: second unit |
Jayne-Ann Tenggren | ... | script supervisor |
Tom Stoppard | ... | script doctor (uncredited) |
Transportation Department
James Fanning | ... | transportation captain: New York (as Jim Fanning) |
Brian Hathaway | ... | transportation manager |
David Gwyther | ... | minibus driver (uncredited) |
David Rosenbaum | ... | unit driver (uncredited) |
Additional Crew
Samantha Black | ... | assistant production coordinator |
John A. Cohen | ... | assistant: Mr. Rudin |
Matt Cooke | ... | production assistant (as Matthew Cooke) |
Michael Culling | ... | animal wrangler: second unit (as Mike Cullin) |
Eben Davidson | ... | assistant: Mr. Rudin |
Shirley Davis | ... | production coordinator: New York |
Robert Dawson | ... | title designer |
Christi Dembrowski | ... | assistant: Mr. Depp |
Steve Dent | ... | horse master |
Deb Dyer | ... | production accountant: New York |
Ben Famiglietti | ... | assistant: Mr. Rudin |
Sarah Feinberg-Galan | ... | assistant: Mr. Rudin (as Sarah Feinberg) |
Lorraine Fennell | ... | production coordinator |
Derek Frey | ... | assistant: Mr. Burton |
Brian Gibbs | ... | production accountant |
Edward Goemans | ... | assistant: Mr. Rudin |
Richard Goodwin | ... | production assistant |
Vicki Harvey-Piper | ... | production coordinator: second unit |
Nathan Holmes | ... | production assistant |
Richard Hooper | ... | armorer |
Mark N. Hopkins | ... | assistant: Mr. Rudin (as Mark Hopkins) |
Kate Jones | ... | production assistant |
Flore Michiels | ... | assistant: Mr. Depp |
Lucia Murillo | ... | assistant: Mr. Schroeder |
Nicky O'Reilly | ... | production assistant |
Angelique Palozzi | ... | assistant: Mr. Rudin |
Eva Quiroz | ... | assistant: Mr. Burton |
Sally Ross | ... | assistant: Mr. Schroeder |
Helen Seery | ... | assistant accountant |
Derek Skaletsky | ... | assistant: Mr. Rudin |
Matthew Spiegel | ... | assistant: Ms. Costas, New York (as Matt Spiegel) |
Lauren Beth Strogoff | ... | publicist (as Lauren Strogoff) |
Narges Takesh | ... | story editor |
Cheryl A. Tkach | ... | assistant: Mr. Franco |
Jeannie Udall | ... | first aid (as Jeanie Udall) |
Marcus Agar | ... | publicist to lisa marie (uncredited) |
Tamsin Anstey | ... | first assistant accountant (uncredited) |
Jeff Caron | ... | accounting clerk (uncredited) |
James Chasey | ... | stand-in (uncredited) |
Jeff Chena | ... | stand-in: Mr Depp, New York (uncredited) |
Phil Clarke | ... | production liaison (uncredited) |
Jed Edge | ... | animal supplier: horses (uncredited) |
Steve Edge | ... | animal supplier: horses (uncredited) |
Dave Evans | ... | assistant armorer (uncredited) |
Steve Fletcher | ... | on-set tutor (uncredited) |
Bill Gage | ... | animal trainer: horses (uncredited) |
John D. Genovese | ... | production assistant: New York - Pre-Production (uncredited) |
Steve Ginsburg | ... | assistant production coordinator: New York (uncredited) |
Richard Gold | ... | stand-in (uncredited) |
Darren Harrison | ... | runner: Leavesden (uncredited) |
Nick Hopkins | ... | production assistant (uncredited) |
Ryan R. Johnson | ... | development associate (uncredited) |
Claire L. Kenny | ... | accounting assistant (uncredited) |
Deborah Leakey | ... | assistant accountant (uncredited) |
Jim McKinney | ... | production assistant: New York (uncredited) |
Michael Mendelsohn | ... | financial consultant (uncredited) |
Wendy Mooradian | ... | production secretary (uncredited) |
Marc Pattavina | ... | production assistant (uncredited) |
Will Sweeney | ... | production intern (uncredited) |
Isobel Thomas | ... | production assistant: dailies (uncredited) |
Sudi Van Dien | ... | assistant: Casper Van Dien (uncredited) |
Michael Vasquez | ... | first assistant accountant (uncredited) |
Stuart Walker | ... | set security (uncredited) |
Derek Warman | ... | fire officer (uncredited) |
Michelle Wickland | ... | textile artist (uncredited) |
Ed Wiles | ... | pre-production intern (uncredited) |
Bryan C. Winn | ... | Intern for Scott Rudin (uncredited) |
Thanks
Tony Costanzo | ... | thanks |
Tracey Jacobs | ... | thanks |
Burns Patterson | ... | thanks |
Lori Steinberg | ... | thanks |
Production Companies
- Paramount Pictures (presents)
- Mandalay Pictures (presents)
- Scott Rudin Productions
- American Zoetrope
- Karol Film Productions (in association with)
- Adam Schroeder Entertainment
- Dieter Geissler Filmproduktion
- Shepperton Studios
- Tim Burton Productions
Distributors
- Pathé Distribution (2000) (France) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2000) (Poland) (theatrical) (as UIP-ITI)
- ITI Cinema (2000) (Poland) (theatrical) (as UIP-ITI)
- Constantin Film (2000) (Germany) (theatrical)
- Paramount Films of India (2000) (India) (theatrical)
- Paramount Pictures (1999) (United States) (theatrical)
- Pathé Distribution (2000) (United Kingdom) (theatrical)
- Roadshow Films (2000) (Australia) (theatrical)
- TriPictures (2000) (Spain) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2000) (Finland) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2000) (Netherlands) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2000) (Norway) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2000) (Sweden) (theatrical)
- United International Pictures (2000) (Argentina) (theatrical)
- United International Pictures (2000) (Brazil) (theatrical)
- Village Films (1999) (Greece) (theatrical)
- Argentina Video Home (2000) (Argentina) (VHS)
- Argentina Video Home (2002) (Argentina) (DVD)
- Argentina Video Home (2009) (Argentina) (Blu-ray)
- Audio Visual Enterprises (2000) (Greece) (DVD)
- CIC Vídeo (Brazil) (VHS)
- CIC-Taft Home Video (Australia) (VHS)
- Canal+ (2002) (Netherlands) (tv) (limited)
- Constantin Video (2000) (Germany) (VHS)
- Filmes Lusomundo (Portugal) (VHS)
- Finnkino (2001) (Finland) (DVD) (VHS)
- Fox Pathe Home Entertainment (2000) (United Kingdom) (DVD)
- Fox Pathe Home Entertainment (2000) (United Kingdom) (VHS)
- Freeform (2016) (United States) (tv)
- HBO Pacific Partners of Netherlands Antilles (2009) (India) (tv)
- Herald Film Company (Japan) (VHS)
- MAWA Film & Medien (2000) (Germany) (DVD)
- Nelonen (2004) (Finland) (tv)
- Obras-Primas do Cinema (2024) (Brazil) (Blu-ray)
- Optimum Home Entertainment (2009) (United Kingdom) (Blu-ray)
- Paramount Home Entertainment (2023) (Germany) (Ultra HD Blu-ray)
- Paramount Home Entertainment (2000) (United States) (DVD)
- Paramount Home Entertainment (2000) (United States) (VHS)
- Paramount Home Entertainment (2001) (Brazil) (DVD)
- Paramount Home Entertainment (2006) (United States) (Blu-ray)
- Paramount Home Entertainment (2020) (Germany) (Blu-ray)
- Roadshow Entertainment Video (2000) (Australia) (VHS)
- StudioCanal (2000) (France) (VHS)
- Tubi TV (United States) (video) (streaming)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2020) (Finland) (Blu-ray)
- Universal Pictures Video (2001) (Netherlands) (DVD)
- Warner Home Video (2013) (United States) (Blu-ray)
- Yorin (2003) (Netherlands) (tv)
Special Effects
- Industrial Light & Magic (ILM) (special visual effects)
- Brainstorm Digital
- Kevin Yagher Productions (human/creature special effects)
- Snow Business International (snow effects)
- The Computer Film Company (CFC) (digital visual effects)
- The Visual Effects Company (motion control)
Other Companies
- Hyperactive Broadcast (editing equipment)
- Shepperton Studios (movie studio)
- Abbey Road Studios (score recorded at)
- Air Lyndhurst Studios (score recorded at)
- Brandon Thatchers Film Services (thatching services)
- Camera Revolution (libra technician)
- Colosseum, Watford (score recorded at)
- Digiscope (digital main titles)
- Hambleden Estate (thanks)
- Hollywood Records (soundtrack published by)
- International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) (I.A.T.S.E. affiliated with A.F.L.-C.I.O.-C.L.C., this picture made under the jurisdiction of)
- Lee Lighting (lighting)
- Lightnin' Production Rentals (transportation equipment)
- Mad Dog 2020 (extras casting)
- Manhattan Center Studios (score mixed at)
- Media World Logistics (production logistics)
- Metro Voices (adult choir)
- Motion Picture Association (MPA) (Motion Picture Association of America, no. 36727)
- One Step Up (foley recorded at)
- Pacific Title/Mirage (end titles)
- Pacific Title/Mirage (opticals)
- Palmbrokers (greenery)
- Panavision Grips (camera cranes)
- Panavision Grips (grip equipment)
- Panavision (camera equipment provided by)
- Paragon Studios (post-production sound facility)
- Paramount Pictures (digital foley editing at)
- Paramount Pictures (foley recorded at)
- Sound One Corporation (re-recorded at)
- The London Metropolitan Orchestra (score performed by)
- The London Oratory School Schola (boys choir)
- The Movie Lot (unit security)
- The Sleepy Hollow Historical Society (thanks)
- Todd-AO Studios (re-recorded at)
- Town of Hertfordshire (thanks)
- Whitfield Street Studios (score recorded at)
Storyline
Plot Summary |
The curse of The Headless Horseman (Christopher Walken) is the legacy of the small town of Sleepy Hollow. Spearheaded by the eager Constable Ichabod Crane (Johnny Depp) and his new-world ways into the quagmire of secrets and murder, secrets once laid to rest, best forgotten, and now reawakened, and he too, holding a dark secret of a past once gone. Written by Cinema_Fan |
Plot Keywords | |
Taglines | Who will it come for next?! See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $70,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $30,060,467, 21 Nov 1999 |
Cumulative Worldwide Gross | $206,071,502 |
Did You Know?
Trivia | Johnny Depp adopted Goldeneye, the horse that played Gunpowder, Ichabod Crane's horse in this film, when he heard it was going to be put down. See more » |
Goofs | Ichabod Crane performed autopsies on cadavers and these bleed in spurts. When a person dies, all the blood inside the body quickly coagulates. See more » |
Movie Connections | Edited into I Married a Princess (2005). See more » |
Soundtracks | The Swallow/The Colly Flower See more » |
Crazy Credits | The opening credits - shown over Ichabod's travel to Sleepy Hollow - interact with the landscape: if Ichabod's coach is near a river, the words are reflected on the surface of the water; if he's in a forest the letters drift away like dead leaves, and so on. See more » |
Quotes |
Ichabod Crane:
Villainy wears many masks, none so dangerous as the mask of virtue. See more » |