Directed by
Jessie Nelson |
Writing Credits
Lynn Sharon Schwartz | ... | (story "The Last Frontier") |
Jessie Nelson |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Alan Berger | ... | Man at Phone Booth | |
Michael Cavanaugh | ... | Policeman | |
Michael Clarke | ... | Gameshow Host | |
Chris Cooper | ... | Frank Wiliker | |
Kenny Davis | ... | Wino | |
Mae Elvis | ... | Little Girl | |
Beverly Garland | ... | Personnel Manager | |
Pamela Gordon | ... | Fushsia Woman | |
Philip Granger | ... | Mike (as Phil Granger) | |
David Marshall Grant | ... | Yuppie Man | |
Julie Kavner | ... | Sitcom Producer | |
Josie Jim | ... | Lab Technician | |
Lisa Kudrow | ... | Friend of Perky Girl | |
Nancy Lenehan | ... | Mother | |
Brian Lewis | ... | Gregory | |
Mimi Lieber | ... | Yuppie Woman | |
Minnie Summers Lindsey | ... | Cleaning Woman (as Minnie Lindsey) | |
Frankie Pace | ... | Hispanic Worker | |
Max Elliott Slade | ... | Willy | |
Betsy Slade | ... | Homeless Family Mother | |
Bobby Slayton | ... | Gameshow Comic | |
Martha Smith | ... | Heather Morgan | |
Cynthia Stevenson | ... | Perky Girl | |
Adam Stone | ... | Policeman | |
Jack Tate | ... | Sitcom Dad | |
Stephen Tobolowsky | ... | Sitcom Producer | |
Karen Young | ... | Alice |
Produced by
John L. Anderson | ... | co-producer |
Stephen Milburn Anderson | ... | producer (as Steve Anderson) |
Jana Sue Memel | ... | executive producer |
Hillary Anne Ripps | ... | co-producer (as Hillary Ripps) |
Jonathan Sanger | ... | executive producer |
William B. Steakley | ... | producer |
Music by
Hans Zimmer | ... | (as Hans Florian Zimmer) |
Cinematography by
Chris Squires |
Editing by
Lisa Day |
Casting By
Mary Gail Artz | ||
Barbara Cohen |
Production Design by
Bob Kensinger |
Art Direction by
Rick Heinrichs |
Set Decoration by
Caryn Marcus |
Costume Design by
Richard Hornung |
Makeup Department
Marci Anderson | ... | makeup supervisor |
Carter Bradley | ... | hair stylist |
Production Management
Tracie Graham-Rice | ... | executive in charge of production |
Jay Rabins | ... | production manager |
Bob Redpath | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Janelle Balnicke | ... | second assistant director |
Thomas Herod Jr. | ... | first assistant director |
Stephen Tolkin | ... | second unit director |
Art Department
Mark Anderson | ... | property master |
Robert Consing | ... | production illustrator |
Alex Kreuzwieser | ... | set dresser |
Ron Senso | ... | construction coordinator |
Sound Department
Bill W. Benton | ... | re-recording mixer |
Don Broughton | ... | boom operator |
Robert Friedman | ... | foley artist |
Lee Haxall | ... | supervising sound editor |
Keith Olson | ... | foley artist |
B. Tennyson Sebastian II | ... | re-recording mixer |
Robert Wald | ... | production sound mixer |
Ruth Oroshnik | ... | Sound Production Assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Robert Richardson | ... | visual consultant |
Camera and Electrical Department
Missy Boswell | ... | additional assistant camera |
Robert Bruce | ... | best boy electric |
Bruce Byall | ... | key grip |
Tim Collins | ... | best boy grip |
Stephen Doyle | ... | second assistant camera |
Morris Flam | ... | gaffer |
Mark W. Gray | ... | best boy grip |
Michael Hofstein | ... | camera operator: second unit |
Mark Lustgarden | ... | still photographer |
Dean Mitchell | ... | second assistant camera |
Lee Redmond | ... | camera operator: second unit |
Robert Richardson | ... | camera operator: second unit |
Sky Rockit | ... | first assistant camera (as Mark Anderson) |
P. Scott Sakamoto | ... | additional assistant camera (as Scott Sakamoto) |
Chris Squires | ... | steadicam operator |
Phoebe Sudrow | ... | still photographer |
Haskell Wexler | ... | camera operator: second unit |
Casting Department
Gayle Burley | ... | casting assistant |
Diana Byron | ... | extras casting |
Julie Dunlap | ... | extras casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Kimberly Adams-Galligan | ... | assistant costume designer |
Kara Grall | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Robin Heminway | ... | first assistant editor |
Ray Morfino | ... | color timer |
Chris Weber | ... | negative cutter |
Gary Weber | ... | negative cutter |
Music Department
James Flamberg | ... | music editor (as James Andrew Flamberg) / music supervisor (as James Andrew Flamberg) |
Laura Perlman | ... | additional music editor (as Laura Jean Perlman) / music editor |
Joe Romano | ... | composer: additional music (as Joe J. Romano) |
Ellen Segal | ... | additional music editor |
Jonathan Sheffer | ... | composer: additional music |
Script and Continuity Department
Dana Kinonen | ... | script supervisor |
Transportation Department
Thomas Hults | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
T.R. Conroy | ... | production coordinator |
Brett G. Cook | ... | title designer (as Brett Gregory Cook) |
Jody Teora | ... | key set production assistant (uncredited) |
Kara Grall | ... | production assistant (uncredited) |
Melissa Smith | ... | post facilities manager (uncredited) |