Pirates of the Caribbean: At World's End (2007)
Reference View | Change View
- PG-13
- 2h 49min
- Action, Adventure
- 25 May 2007 (USA)
- Movie
- Nominated for 2 Oscars. Another 23 wins & 49 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Johnny Depp | ... |
Jack Sparrow
|
|
Geoffrey Rush | ... |
Captain Hector Barbossa
|
|
Orlando Bloom | ... |
Will Turner
|
|
Keira Knightley | ... |
Elizabeth Swann
|
|
Jack Davenport | ... |
Norrington
|
|
Bill Nighy | ... |
Davy Jones
|
|
Jonathan Pryce | ... |
Governor Weatherby Swann
|
|
Lee Arenberg | ... |
Pintel
|
|
Mackenzie Crook | ... |
Ragetti
|
|
Kevin McNally | ... |
Gibbs
(as Kevin R. McNally)
|
|
David Bailie | ... |
Cotton
|
|
Stellan Skarsgård | ... |
Bootstrap Bill
|
|
Tom Hollander | ... |
Cutler Beckett
|
|
Naomie Harris | ... |
Tia Dalma
|
|
Martin Klebba | ... |
Marty
|
|
David Schofield | ... |
Mercer
|
|
Lauren Maher | ... |
Scarlett
|
|
Dermot Keaney | ... |
Maccus / Dutchman
|
|
Clive Ashborn | ... |
Koleniko / Dutchman
|
|
Winston Ellis | ... |
Palifico / Dutchman
|
|
Christopher Adamson | ... |
Jimmy Legs / Dutchman
|
|
Andy Beckwith | ... |
Clanker / Dutchman
|
|
Jonathan Linsley | ... |
Ogilvey / Dutchman
|
|
Chow Yun-Fat | ... |
Captain Sao Feng
|
|
Keith Richards | ... |
Captain Teague
|
|
Ghassan Massoud | ... |
Captain Ammand
|
|
Hakeem Kae-Kazim | ... |
Captain Jocard
|
|
Dominic Scott Kay | ... |
Young Will Turner
|
|
Vanessa Branch | ... |
Giselle
|
|
Reggie Lee | ... |
Tai Huang
|
|
Marshall Manesh | ... |
Sumbhajee
|
|
Angus Barnett | ... |
Mullroy
|
|
Giles New | ... |
Murtogg
|
|
Takayo Fischer | ... |
Mistress Ching
|
|
Marcel Iures | ... |
Capitaine Chevalle
|
|
Sergio Calderón | ... |
Captain Vallenueva
|
|
James Lancaster | ... |
EITC Agent
|
|
Toru Tanaka Jr. | ... |
Tattoo Pirate
(as Toru Tanaka)
|
|
Edwin R. Habacon | ... |
Mushroom Ear
(as Edwin Habacon)
|
|
Albert 'Sumo' Lee | ... |
Bathhouse Pirate
(as Albert Lee)
|
|
Tyler Tuione | ... |
Boiler Room Attendant
|
|
Larry Leong | ... |
Steng
|
|
Greg Ellis | ... |
Lieutenant Theodore Groves
|
|
Brendyn Bell | ... |
Cabin Boy
|
|
Ho-Kwan Tse | ... |
Hadras
|
|
Peter Donald Badalamenti II | ... |
Penrod
(as Peter D. Badalamenti)
|
|
Marc Joseph | ... |
Quittance
|
|
Chris Symonds | ... |
Two Head #1
|
|
Michael Symonds | ... |
Two Head #2
|
|
Humberto Fernández Tristan | ... |
Vallenueva's Aide
|
|
Omid Djalili | ... |
Askay / Pusasn
|
|
Lawrence Cummings | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Chris M. Allport | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Jim Raycroft | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Robert Hovencamp | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Geoffrey Alch | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Ned Wertimer | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Samela A. Beasom | ... |
Singing Gallows Pirate
(as Samela Beasom)
|
|
Jessica-Elisabeth | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Caesar Peters | ... |
Singing Gallows Pirate
|
|
Bob Elmore | ... |
Executioner
|
|
Mark Hildreth | ... |
Cryer
|
|
Matthew Wolf | ... |
Endeavor Officer
|
|
JB Blanc | ... |
Clerk
(as J.B. Blanc)
|
|
Rick Mali | ... |
Pirate
|
|
Kimo Keoke | ... |
Pirate
|
|
David Prak | ... |
Pirate
|
|
Henry T. Yamada | ... |
Pirate
|
|
Jonathan Limbo | ... |
Pirate
|
|
Mick Gallagher | ... |
Pirate
|
|
Philip Shin | ... |
Pirate
(as Shin Li Shioung)
|
|
Quang Huynh | ... |
Pirate
|
|
Ronnie Cruz | ... |
Pirate
|
|
Thomas Isao Morinaka | ... |
Pirate
|
|
Lidet Viravong | ... |
Pirate
|
|
Ova Saopeng | ... |
Pirate
|
|
Phoenix Wong | ... |
Pirate
(as Stuart 'Phoenix' Wong)
|
|
Mark Wherry | ... |
Davy Jones Organ Double
|
|
Christopher S. Capp | ... |
Parrot (voice)
|
|
Sam Bower | ... |
Young Turner Vocal (voice)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Gregory Allen | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Aesop Aquarian | ... |
Core - Black Pearl Asian Pirate (uncredited)
|
|
Jay Bird | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Pam Blackwell | ... |
Dead Boat Passenger (uncredited)
|
|
Rusty 'Gravestone' Bolin | ... |
Russian Pirate (uncredited)
|
|
Chuy Bravo | ... |
Pirate at Brethren Court Meeting (uncredited)
|
|
Brian Brigham | ... |
E.I.T.C. Soldier (uncredited)
|
|
Jeff Bullock | ... |
Colonial Guard (uncredited)
|
|
Diane Morgan Carpenter | ... |
Wench in Lynching Scene (uncredited)
|
|
Arnold Chon | ... |
Asian Pirate (uncredited)
|
|
Jason T. Clark | ... |
Mad Dog: Barbossa Pirate (uncredited)
|
|
Stany Coppet | ... |
World Pirate (uncredited)
|
|
Dean Cycon | ... |
Puking Pirate of Tortuga (uncredited)
|
|
Ryan de Quintal | ... |
Beckett's Entourage (uncredited)
|
|
Nicole Dionne | ... |
Crying Gallows Wench (uncredited)
|
|
Mark Casimir Dyniewicz Jr. | ... |
Pirate Sentenced to Death (uncredited)
|
|
Jean-Christophe Febbrari | ... |
Captain Chavelle's Mate (uncredited)
|
|
Brian Feldman | ... |
New World Pirate (uncredited)
|
|
Tommy Germanovich Jr. | ... |
British Officer (uncredited)
|
|
Matthew Harker | ... |
EITC Agent (uncredited)
|
|
Randy Herman | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Hans Hernke | ... |
Flying Dutchman Pirate (uncredited)
|
|
Art Hsu | ... |
Crazed Asian Pirate (uncredited)
|
|
Jimmy Hsu | ... |
Mistress Ching Entourage (uncredited)
|
|
Patrick Hume | ... |
Flying Dutchman Pirate (uncredited)
|
|
Will Hurst | ... |
E.I.T.C. Soldier (uncredited)
|
|
Majed Ibrahim | ... |
Featured role (uncredited)
|
|
Karim Imam | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Adaya Jaye | ... |
Singing Gallows Wench (uncredited)
|
|
Anthony Jennings | ... |
Amputee Pirate (uncredited)
|
|
Azmyth Kaminski | ... |
Pirate Hung at Gallows (uncredited)
|
|
Jason Kapraun | ... |
World Pirate (uncredited)
|
|
Christopher John Karr | ... |
EITC Core Soldier (uncredited)
|
|
Mobin Khan | ... |
Sumbhajee's Body Guard (uncredited)
|
|
Slim Khezri | ... |
Khamsa (Arab Pirate) (uncredited)
|
|
Gregory Kudanovych | ... |
EITC Core Soldier (uncredited)
|
|
Jason Lamar | ... |
Captain Jocard's Lieutenant (uncredited)
|
|
Michelle Lee | ... |
Lian (uncredited)
|
|
Matthew Leonhart | ... |
Asian Pirate (uncredited)
|
|
Jason T. Little | ... |
EITC 2nd Lieutenant (uncredited)
|
|
Erny-Jay Mariquit | ... |
Sao Fang Pirate (uncredited)
|
|
Paul Marshall | ... |
Teague Henchman (uncredited)
|
|
Walter Medina | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Rohan Mehra | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
David Meunier | ... |
Lieutenant Greitzer (uncredited)
|
|
Valiant Michael | ... |
French Pirate (uncredited)
|
|
Taishi Mizuno | ... |
Asian Pirate (uncredited)
|
|
Jon-Paul Motherway | ... |
E.I.T.C. Soldier (uncredited)
|
|
James Nguyen | ... |
Hong Kong Pirate (uncredited)
|
|
Jean-Pierre Parent | ... |
Captain Chavelle's Mate (uncredited)
|
|
Brian Patterson | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Richard Perez | ... |
Pirate Tortuga Bay (uncredited)
|
|
Robert Phares | ... |
EITC Core Soldier (uncredited)
|
|
Kevin Pitcairn | ... |
East India Trading Company Officer (uncredited)
|
|
Jay Preston | ... |
New World Pirate (uncredited)
|
|
Joshua Pritchard | ... |
World Pirate (uncredited)
|
|
Bidkar Ramos | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Sean Ross | ... |
Death Row Pirate John (uncredited)
|
|
Salsa | ... |
Parrot (uncredited)
|
|
Steve Sanchez | ... |
Sao Feng Pirate (uncredited)
|
|
Chris Sanders | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Roberto Santana | ... |
Ammand / Jocard / World Pirate (uncredited)
|
|
Dino Santiago | ... |
Black Pearl Pirate (uncredited)
|
|
Eric Shackelford | ... |
Black Pearl World Pirate (uncredited)
|
|
Barry Shay | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Christopher Shon | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Gary Sievers | ... |
World Pirate (uncredited)
|
|
Gugun Deep Singh | ... |
Indian Pirate (uncredited)
|
|
Joseph Sun | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Max Valentine | ... |
De Teague Henchman (uncredited)
|
|
Geronimo Vela | ... |
Asian Pirate (uncredited)
|
|
Natalie Victoria | ... |
Tortuga Wench (uncredited)
|
|
Jerome Villaluz | ... |
Asian Pirate (uncredited)
|
|
Michael Leon Ware | ... |
Gallows Pirate (uncredited)
|
|
Jesse Wilde | ... |
Ammand / World Pirate (uncredited)
|
|
Jessi Williams | ... |
Pirate Wench (uncredited)
|
|
Kaleti Williams | ... |
Pirate (uncredited)
|
|
Adrienne Wong | ... |
Park (uncredited)
|
|
Tommy Zandali | ... |
Pirate (uncredited)
|
Directed by
Gore Verbinski |
Written by
Ted Elliott | ... | (written by) & |
Terry Rossio | ... | (written by) |
Ted Elliott | ... | (characters) & |
Terry Rossio | ... | (characters) and |
Stuart Beattie | ... | (characters) and |
Jay Wolpert | ... | (characters) |
Produced by
Jerry Bruckheimer | ... | producer |
Bruce Hendricks | ... | executive producer |
Jack Kney | ... | field producer: DVD/EPK |
Peter Kohn | ... | associate producer (uncredited) |
Eric McLeod | ... | executive producer |
Chad Oman | ... | executive producer |
Pat Sandston | ... | associate producer |
Mike Stenson | ... | executive producer |
Brigham Taylor | ... | production executive |
Music by
Hans Zimmer |
Cinematography by
Dariusz Wolski | ... | director of photography |
Editing by
Stephen E. Rivkin | ... | (as Stephen Rivkin) |
Craig Wood |
Editorial Department
Rich Bokides | ... | post-production assistant |
Des Carey | ... | digital intermediate producer |
Dylan Carter | ... | on-line editor |
Salvatore Catanzaro | ... | additional on-line editor |
Adrian DeLude | ... | assistant colorist: dailies |
Yvette Gonzalez | ... | post-production coordinator |
Dan Goslee | ... | digital intermediate assistant |
Fergus Hally | ... | colorist |
Daniel P. Hanley | ... | additional editor (as Dan Hanley) |
Arne Herrmann | ... | editor: german tv special |
Alexander Johnson | ... | post-production assistant |
Christine Kim | ... | vfx assistant editor |
Knar Kitabjian | ... | apprentice editor |
Daphne Lambrinou | ... | post-production assistant |
Kindra Marra | ... | first assistant editor |
Alan Z. McCurdy | ... | assistant editor |
Jerimiah Morey | ... | assistant colorist |
Simon Morgan | ... | first assistant editor |
Mark Todd Osborne | ... | colorist: dailies (as Mark Osborne) |
Missy Papageorge | ... | digital intermediate producer |
George Papuashvili | ... | additional post-production services |
Joe Pestana | ... | dailies assistant |
Nick Provenzano | ... | editorial support |
Dylan Quirt | ... | assistant editor (as Dylan M. Quirt) |
Q. Bryce Randle | ... | editorial intern |
Johnny Richardson | ... | post-production assistant |
Erik Rogers | ... | digital intermediate producer |
Eric Rolnick | ... | editorial technician: Digital Domain |
Kurt Smith | ... | color timer |
Stefan Sonnenfeld | ... | digital intermediate colorist |
Midnight Forman | ... | associate negative cutter (uncredited) |
Anthony Motta | ... | digital intermediate assistant (uncredited) |
Mark Todd Osborne | ... | additional colorist (uncredited) |
Jorge Tanaka | ... | digital intermediate assistant (uncredited) |
Jimmy Tom | ... | assistant colorist (uncredited) |
Ian Turpen | ... | digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited) |
Casting By
Denise Chamian |
Production Design by
Rick Heinrichs |
Art Direction by
Bruce Crone | ||
John Dexter | ... | supervising art director |
William Hawkins | ||
William Ladd Skinner |
Set Decoration by
Cheryl Carasik | ... | (as Cheryl A. Carasik) |
Costume Design by
Penny Rose |
Makeup Department
Natasha Allegro | ... | hair stylist |
Richard Alonzo | ... | additional makeup artist |
Steven E. Anderson | ... | additional makeup artist (as Steven Anderson) |
Elena Arroy | ... | additional makeup artist |
Robin Beauchesne | ... | additional makeup artist |
A.J. Beunot | ... | mold maker |
Lynique Browning | ... | hair stylist |
Ryan Bruce | ... | lab technician |
Belinda Bryant | ... | additional makeup artist |
Steve Buscaino | ... | silicone prosthetics supervisor (as Steve Buscano) |
Barbara Cantu | ... | additional hair stylist |
Hazel Catmull | ... | additional hair stylist |
Catherine Childers | ... | additional hair stylist |
Gabriel De Cunto | ... | additional makeup artist |
Monique DeSart | ... | additional hair stylist (as Monique De Sart) |
Leslie Devlin | ... | facial hair pieces / makeup artist |
Ken Diaz | ... | additional makeup supervisor / tattoo designer |
Jed Dornoff | ... | makeup department assistant |
David Dupuis | ... | additional makeup artist |
Kris Evans | ... | additional makeup artist |
Roxanne Ferguson | ... | hair stylist |
Sharisse Fine | ... | additional hair stylist (as Sharisse Fine-Kekone) |
Tyson Fountaine | ... | contact lens painter and technician |
Luis García | ... | additional makeup artist |
Chris Garnaas | ... | makeup lab technician (as Chris Garnass) |
Rick Glassman | ... | dental special effects: Johnny Depp (as Dr. Rick Glassman DDS) |
Hitomi Golba | ... | additional hair stylist |
Ketty Gonzalez | ... | hair stylist |
Connie Grayson Criswell | ... | contact lens technician (as Connie Criswell) |
Joel Harlow | ... | key makeup artist / makeup effects supervisor / prosthetic makeup designer |
Jane Hassinger | ... | additional hair stylist |
Laura Hill | ... | makeup department assistant |
Elizabeth Hoel-Chang | ... | additional makeup artist (as Elizabeth A. Hoel) |
Ann-Maree Hurley | ... | facial hair maker / makeup artist |
Garrett Immel | ... | additional makeup artist |
Laurel Kelly | ... | additional hair stylist / hair stylist |
Yuko T. Koach | ... | hair stylist |
Bob Kretschmer | ... | wig maker |
Tammy Kusian | ... | additional hair stylist (as Tammy Kuzian) |
Colleen LaBaff | ... | third hair stylist (as Colleen La Baff) |
Cammy R. Langer | ... | additional hair stylist (as Cammy Langer) |
Norma Lee | ... | additional hair stylist |
Laura Leppanen | ... | additional makeup artist |
Courtney Lether | ... | hair department production assistant |
Brad Look | ... | additional makeup artist |
Ann Marie Luddy | ... | additional hair stylist |
Lucia Mace | ... | key hair stylist |
Helen Marray-Finlay | ... | makeup department assistant |
Robert Maverick | ... | additional makeup artist (as Robert D. Maverick) |
Kim Messina | ... | third hair stylist (as Kimi Messina) |
Bri Montemayor | ... | makeup department assistant |
Kenny Myers | ... | additional makeup artist |
Ned Neidhardt | ... | additional makeup artist |
Ve Neill | ... | makeup department head / makeup effects creator |
Ken Niederbaumer | ... | additional makeup artist |
Lesa Nielsen | ... | additional makeup artist (as Lesa Nielsen Duff) |
Viviane Normand | ... | additional hair stylist (as Vivane Normand) |
Rhonda O'Neal | ... | hair stylist |
Beth O'Rourke | ... | additional makeup artist |
Lygia Orta | ... | additional makeup artist |
Gloria Pasqua Casny | ... | key hair stylist (as Gloria P. Casny) |
Cristina Patterson | ... | contact lens coordinator/painter (as Cristina P. Ceret) |
Brian Penikas | ... | additional makeup artist |
Heather Plott | ... | additional makeup artist |
Stephen Prouty | ... | additional makeup artist |
Richard Redlefsen | ... | third makeup artist |
Scott H. Reeder | ... | additional hair stylist (as Scott Reeder) |
Jill Rockow | ... | makeup artist |
Sabine Roller | ... | additional makeup artist (as Sabine Roller-Taylor) |
Michael Ross | ... | makeup department assistant (as Mike Ross) / makeup lab technician (as Mike Ross) |
Kristin Ryals | ... | additional makeup artist |
Martin Samuel | ... | chief hair designer / hair stylist: Mr. Depp |
Mary Samuel | ... | hair department production assistant |
Geordie Sheffer | ... | additional hair stylist |
Russell Shinkle | ... | makeup mechanical supervisor |
Nikoletta Skarlatos | ... | makeup artist (as Nilkoletta Skalatos) |
Richard Snell | ... | dental prosthetics / makeup artist |
Dave Snyder | ... | additional makeup artist (as John David Snyder) |
Randa Squillacote | ... | additional hair supervisor (as Randa Squillicote) |
Rick Stratton | ... | tattoo makeup artist (as Richard Stratton) |
Jackie Tichenor | ... | additional makeup artist (as Jackie Tichenor-Sacher) |
Sherry Van Gool | ... | makeup artist |
Mark Viniello | ... | foam latex supervisor |
Kristin Wahl | ... | additional hair stylist (as Kristen Berge) |
Karen Westerfield | ... | additional makeup artist (as Karen Westerfeld) |
Bryan Whisnant | ... | additional hair stylist |
'Nikki' LaShandra White | ... | additional hair stylist |
Anthony Wilson | ... | additional hair stylist |
Ellen Wong | ... | makeup artist |
Corinna Woodcock | ... | additional makeup artist (as Corinna Liebel) |
Kentaro Yano | ... | additional makeup artist / tattoo designer |
Susan Zietlow-Maust | ... | additional hair stylist (as Sue Zietloe-Maust) |
Debbie Zoller | ... | additional makeup artist (as Deborah Zoller) |
Adam Brandy | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Roxy D'Alonzo | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Rocky Faulkner | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Rosanna Montes | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Vincent Prentice | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Robert Rapport | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Jay Wejebe | ... | makeup artist (uncredited) |
Randy Westgate | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Michele Barone | ... | production supervisor: second unit |
Tami Goldman | ... | post-production supervisor (as Tami R. Goldman) |
Thomas Hayslip | ... | production supervisor |
Eric McLeod | ... | unit production manager |
Douglas C. Merrifield | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Steven F. Beaupre | ... | second second assistant director |
Charles Gibson | ... | second unit director |
Eric Glasser | ... | second second assistant director: second unit, Bahamas |
David Hallinan | ... | first assistant director: second unit |
Phil Hardage | ... | first assistant director: second unit, Bahamas (as Philip Hardage) |
Larry D. Katz | ... | additional second second assistant director / second assistant director: second unit |
Peter Kohn | ... | additional first assistant director |
Gregory J. Pawlik Jr. | ... | additional second assistant director (as Greg Pawlik) / second assistant director: second unit (as Greg Pawlik) |
George Marshall Ruge | ... | second unit director |
Amy J Schmidt | ... | second assistant director (as Amy J. Schmidt) |
Jeffrey Schwartz | ... | second second assistant director |
David H. Venghaus Jr. | ... | first assistant director |
Clark Credle | ... | additional second assistant director: Bahamas (uncredited) |
Jeff Okabayashi | ... | second assistant director (uncredited) |
Art Department
Efrem L. Acosta | ... | construction laborer |
Curtis Akin | ... | assistant property master |
Ernie Alvarez | ... | welding foreman |
Peter Alvarez | ... | general foreman |
Courtney J. Andersen | ... | master ship technician |
Craig B. Ayers Sr. | ... | head greens coordinator |
Steven Lee Baer | ... | drapery foreman |
David D. Baumann | ... | armourer |
Berj Daniel Bedrosian | ... | propmaker |
Brian Benavides | ... | carpenter gang boss |
Cliff Berns | ... | painter gang boss |
Megan Blake | ... | art department assistant (as Megan Romero) |
Len Borggrebe | ... | propmaker gangboss |
Mauro Borrelli | ... | conceptual artist |
Max E. Brehme | ... | assistant property master |
Rick Brondum | ... | paint gangboss |
J.C. Brown | ... | map designer |
John Bugarcic | ... | set painter |
John Bullard | ... | special effects |
James Ward Byrkit | ... | storyboard artist |
Greg John Callas | ... | construction coordinator |
Alexander Marc Calle | ... | art department intern |
James Carson | ... | illustrator |
Christopher Casey | ... | set dresser |
Dianne Chadwick | ... | graphic designer |
Robert Clark | ... | sculptor |
Art Clever | ... | welder foreman |
Sean Clouser | ... | construction foreman |
Sarah Contant | ... | art department assistant |
Xavier Corby | ... | props |
Stitch Crisp | ... | property master: second unit |
Shawn Crossan | ... | carpenter |
Michael A. Cruz | ... | lead plasterer |
Sam Dean | ... | welding gangboss |
Yann Denoual | ... | lead sculptor |
Gregory Diggins | ... | welder |
Val Drake | ... | sculptor gang boss |
J. Gregory Evans | ... | set dresser |
Kelly Farrah | ... | props |
Robert Fechtman | ... | set designer |
Francesco franco Ferrara | ... | painter (as Francesco Ferrara) |
Giovanni Ferrara | ... | paint foremen |
Terry Finch | ... | welding gangboss |
Chris Fix | ... | propmaker gang boss |
Roland Fullajtar | ... | construction |
Kenneth Garrett | ... | sculptor |
Lindsey Gary | ... | art department assistant |
Michael D. Gianneschi | ... | assistant property master |
Martin J. Gibbons | ... | welding foreman |
Julie Gilchrist | ... | property assistant |
Darek Gogol | ... | illustrator |
Bradley Good | ... | assistant property master (as Brad Good) |
Nelson Hawthorne | ... | paint gang boss |
Zack Heath | ... | property department coordinator |
Chris Herrington | ... | paint foreman |
Hannah M. Hinkel | ... | set dresser |
Mark Hitchler | ... | set designer |
Richard Hoffenberg | ... | general foreman |
J. Bryan Holloway | ... | sculptor gang boss |
William O. Hunter | ... | set designer (as Billy Hunter) |
David James | ... | sculptor |
John Paul 'J.P.' Jones | ... | second unit property master |
Kent Jones | ... | paint foreman |
John A. Keim | ... | property assistant |
Tedd Keith | ... | propmaker foreman |
John Kelso | ... | metal fabricator |
Dave Kilby | ... | plaster gang boss |
Lisa M. Kittredge-Rodriguez | ... | construction auditor (as Lisa M. Kittredge) |
Gary Kleinman | ... | digital media management |
Robert E. Knight | ... | props painter |
Justin J. LaPresle | ... | on-set carpenter / propmaker foreman |
Scott W. Leslie | ... | assistant property master |
Steven Light-Orr | ... | set dresser |
Greg Manke | ... | assistant food stylist |
James J. Martin | ... | concept artist (as Jim Martin) |
Cameron Matheson | ... | set dresser |
Mark 'Crash' McCreery | ... | creature concepts (as Crash McCreery) |
Jim Meyer | ... | propmaker |
Ed Mirassou | ... | propmaker gangboss |
Robert Misetich | ... | set painter |
David Mitchell | ... | set dresser |
Charlie Montoya | ... | set dresser |
Marilyn Morgan-Mouneu | ... | On-set Dresser (as Marilyn Morgan) |
Daniel P. Murphy | ... | construction metal fabricator |
Carol Ann Napier | ... | set dresser |
Nick Navarro | ... | assistant art director |
Mike Needham | ... | Greensman: On Set Greensman |
Carla S. Nemec | ... | art department coordinator |
Michael O'Donnell | ... | second lead person |
Cesar Orozco | ... | propmaker |
Samuel Pactol | ... | greensman |
Ron D. Peake | ... | welder gangboss |
Kris Peck | ... | property master |
Chris Perez | ... | propmaker gangboss |
Rick Polikowski | ... | propmaker |
Shari Ratliff | ... | second art department coordinator |
Jeremy Alan Read | ... | carpenter |
Wil Rees | ... | production illustrator |
Richard Reynolds | ... | set designer |
Sean Rich | ... | armorer |
Bert Rodriguez | ... | construction foreman |
Micah Roehr | ... | carpenter |
Raul Rosario | ... | foreman |
Kathleen Rosen | ... | set decoration buyer |
Steve Salazar | ... | welder |
Ernest M. Sanchez | ... | lead man |
Nathan Schroeder | ... | illustrator |
David Shauger | ... | propmaker gangboss |
Jeff Shewbert | ... | propmaker |
Maya Shimoguchi | ... | set designer |
Jason Soles | ... | plaster foreman |
Frank Spadafora | ... | gang boss painter |
Eric Stalker | ... | props |
Eric Sundahl | ... | assistant art director |
Tony Swatton | ... | sword maker |
Darrell Tachibana | ... | greensman |
Bill Taliaferro | ... | set designer |
Marc Tantin | ... | welder gang boss |
Ronnie Taylor | ... | propmaker |
Steve Thayer | ... | general foreman |
Adrian Valdes | ... | painter foreman |
Clint Wallace | ... | assistant art director |
Wendy Weaver | ... | set decorating buyer |
Emily White | ... | key set production assistant |
Frank White | ... | welder gangboss |
Darrell L. Wight | ... | assistant art director |
Liloa Wong | ... | head greensman: Hawaii |
Jeremy Wortzman | ... | art department assistant |
Walter Zieska | ... | propmaker gangboss |
Robert M. Bouffard | ... | prop fabricator (uncredited) |
Steven Brown | ... | sword maker (uncredited) |
Jonathan Burdeshaw | ... | sculptor (uncredited) |
Brian R Cole | ... | sculptor (uncredited) |
Susan Corbell | ... | specialty prop builder (uncredited) |
Michael Denering | ... | scenic artist (uncredited) |
John Fleming | ... | metal construction (uncredited) |
Peter Flynn | ... | propmaker (uncredited) |
Kristopher Gifford | ... | art department assistant (uncredited) |
Michael Goss | ... | labor (uncredited) |
'Cowboy' James Hollan | ... | propmaker (uncredited) |
Tommy John | ... | set dressing painter (uncredited) |
David Keir | ... | propmaker (uncredited) |
Anthony Leonardi III | ... | storyboard artist (uncredited) |
Don Miloyevich | ... | second unit property master (uncredited) |
Jack Papuchyan | ... | prop maker: H&H Book Services (uncredited) |
Guven Paternoster | ... | set constructor (uncredited) |
Carl Robarge | ... | molder/caster (uncredited) |
Carisa Rosenthal | ... | set dresser (uncredited) |
Domenic Silvestri | ... | assistant art director (uncredited) |
Steve A. Stephenson | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Mike Anderson | ... | boom operator |
David A. Arnold | ... | dialogue editor (as David Arnold) |
James Ashwill | ... | foley mixer |
Jedediah Barton | ... | audio description narrator |
Antony Bayman | ... | adr recordist |
James Bolt | ... | additional sound mixer (as Jim Bolt) |
Christopher Boyes | ... | sound mixer / supervising sound editor/designer |
Jeannette Browning | ... | adr recordist |
Derek Casari | ... | adr engineer |
Lucy Coldsnow-Smith | ... | dialogue editor |
John T. Cucci | ... | foley artist (as John Cucci) |
Gloria D'Alessandro | ... | dialogue editor |
Teri E. Dorman | ... | supervising dialogue editor |
Richard Duarte | ... | foley mixer |
Robert Edwards | ... | adr recordist |
Julie Feiner | ... | adr editor |
Ken Fischer | ... | sound effects editor |
Geoff Foster | ... | choir recordist |
Kevin Globerman | ... | digital recordist |
Tim Gomillion | ... | sound recordist |
Laura Graham | ... | adr editor |
J.R. Grubbs | ... | sound effects editor |
Kimberly Harris | ... | adr supervisor / supervising adr editor |
Matthew Harrison | ... | foley editor |
Lora Hirschberg | ... | additional sound mixer: Skywalker Sound |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer |
David C. Hughes | ... | sound effects editor (as David Hughes) |
Jeffrey A. Humphreys | ... | boom operator |
Doc Kane | ... | adr mixer |
Matt Kent | ... | machine room technician: Skywalker Sound |
James Likowski | ... | foley editor |
David Lucarelli | ... | adr recordist |
Melissa Lytle | ... | assistant sound editor |
Victoria Martin | ... | supervising foley editor |
Paul Massey | ... | sound mixer: 20th Century Fox Studios |
Shannon Mills | ... | sound effects editor |
Tim Nielsen | ... | additional sound design |
Dan O'Connell | ... | foley artist |
Jordan O'Neill | ... | dts sound mastering engineer |
Okan Ondu | ... | dialog recordist: Turkish Version (location segments: Turkish Version) |
Lee Orloff | ... | sound mixer |
Douglas Parker | ... | assistant sound editor |
Matt Patterson | ... | sound recordist |
Paul Pavelka | ... | stage engineer: 20th Century Fox Studios |
Michele Perrone | ... | adr editor |
Jamie Roden | ... | adr mixer |
Dennis Rogers | ... | sound recordist |
Mike Sanchez | ... | cable person |
Christopher Scarabosio | ... | additional sound design |
Blair Scheller | ... | boom operator |
Dee Selby | ... | assistant sound designer |
Thomas W. Small | ... | foley editor (as Thomas Small) |
William Stein | ... | re-recording engineer |
Addison Teague | ... | sound effects editor |
Ann L. Thornberg | ... | assistant sound editor (as Ann Thornberg) |
George Watters II | ... | supervising sound editor |
Knox White | ... | boom operator |
Keenan Wyatt | ... | sound technician: Mr Depp |
Stan Yau | ... | adr recordist: Yun-Fat Chow |
Jason Chiodo | ... | re-recording mixer: marketing (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
H. Barclay Aaris | ... | special effects buyer |
Jan Aaris | ... | on-set special effects |
Russ Adams | ... | fabricator |
Ted Allen | ... | special effects |
Camille Alvarez | ... | special effects production assistant |
David Amborn | ... | special effects shop foreman (as Dave Amborn) |
Ryan Amborn | ... | special effects technician |
Fred Apolito | ... | special effects technician |
Chris Bailey | ... | pre-rigging technician: Bahamas |
Julie Hooker Baker | ... | special effects office coordinator |
Frank Willis Balzer | ... | snow effects assistant |
David J. Barker | ... | special effects pyrotechnical foreman (as Dave Barker) |
Craig Tex Barnett | ... | gimbal technician: Bahamas (as Craig 'Tex' Barnett) / special effects technician (as Craig Barnett) |
Robert M. Bell | ... | on-set special effects (as Robert Bell) |
Jon Bethke | ... | special effects pre-rigger / special effects technician |
Joel P. Blanchard | ... | special effects technician |
Horacio Blanco | ... | special effects pre-rigger |
Jim Boulden | ... | animatronic animals |
Ryan Bruce | ... | special effects technician |
Gregory Oren Bryant | ... | special effects engineer |
Steve Bunyea | ... | on-set special effects |
Chris Burton | ... | special effects gimbal welder |
Robert Caban | ... | special effects technician |
Zac Chowdhury | ... | paint/roto artist |
Kenneth C. Clark | ... | on-set special effects (as Ken Clark) |
Chris Cline | ... | special effects technician |
John Cluff | ... | special effects assistant |
Bill Cobb | ... | special effects hydraulics crew |
Ryan D. Compton | ... | special effects gimbal welder (as Ryan Compton) |
Leslie Coogan | ... | special effects accountant |
Jeremiah Cooke | ... | special effects hydraulics crew |
Rich E. Cordobes | ... | on-set special effects (as Richie Cordobes) |
Kent D'Huet | ... | special effects crew / special effects hydraulics crew |
Paul Damien | ... | pre-rigging technician: Bahamas / special effects technician |
Peter Damien | ... | special effects technician |
Anthony Davis | ... | special effects gimbal welder |
Lawrence Decker | ... | on-set special effects: Bahamas |
Kim Derry | ... | special effects pre-rigger |
Mike Derry | ... | special effects gimbal welder |
Philip Diglio | ... | pre-rigging technician: Bahamas (as Phil Diglio) |
Matt DiSarro | ... | special effects gimbal welder |
Darryl B. Dodson | ... | pre-rigging technician: Bahamas (as Daryll Dodson) |
Alan Droeger | ... | special effects gimbal welder (as Al Droeger) |
Ante Dugandzic | ... | on-set special effects: Bahamas / special effects foreman |
Csaba László Eröss | ... | special effects coordinator |
Ryan Faust | ... | special effects purchaser: Bahamas |
Alex R. Felix III | ... | special effects gimbal welder (as Alex Felix) |
John Fontana | ... | special effects pre-rigger (as Johnny Fontana) |
Armando Franco | ... | special effects gimbal welder |
Howard Frazier | ... | special effects pre-rigger (as Byron Frazier) |
John Frazier | ... | special effects director |
Shaun Glendenning | ... | pre-rigging technician: Bahamas |
Armando González | ... | special effects gimbal welder |
Ken Gorrell | ... | on-set special effects |
Allen Hall | ... | special effects coordinator: Bahamas (as Allen L. Hall) / special effects director |
Robert Hall | ... | special effects gimbal welder |
Chris Hampton | ... | special effects technician |
Kurt Harris | ... | special effects |
Roland Hathaway | ... | snow effects supervisor |
Mark Hawker | ... | special effects coordinator / special effects gimbal foreman: Bahamas |
Anthony Ray Herrera | ... | special effects gimbal welder (as Anthony Herrera) |
Ray Hoffman | ... | special effects gimbal welder |
Michael Holland | ... | special effects technician |
Mike Holland | ... | special effects gimbal welder |
Thomas R. Homsher | ... | special effects pre-rigger (as Tom Homsher) / special effects technician |
Harry Hurst | ... | on-set special effects: Bahamas |
Lance Inoue | ... | special effects pre-rigger |
David Anthony Jackson | ... | special effects gimbal welder (as David Jackson) |
Thomas James | ... | special effects gimbal welder |
Eric Jolley | ... | special effects gimbal welder |
Jim Jolly | ... | special effects gimbal welder (as Jim Jolley) |
Chris Jones | ... | special effects technician |
Joe Judd | ... | special effects hydraulics crew / special effects technician |
John Kelso | ... | special effects technician |
John Kelson | ... | special effects gimbal welder |
Jeff Khachadoorian | ... | on-set special effects: Bahamas / special effects crew |
Mike Knuff | ... | special effects production assistant |
Mark Koivu | ... | special effects motion control engineer |
Gil Liberto | ... | mold shop supervisor |
Louis Lindwall | ... | special effects pre-rigger |
Joseph Livolsi | ... | on-set special effects: Bahamas (as Joe Livolsi) / special effects gimbal welder (as Joe Livolsi) |
Joe Love | ... | special effects pre-rigger / special effects technician |
Fernando Massiel | ... | special effects gimbal welder |
Tyler Matson | ... | special effects gimbal welder |
Alexandra Menapace | ... | motion control programmer |
Ken Mieding | ... | special effects foreman / special effects hydraulics crew (as Kenny Mieding) |
Joel Mitchell | ... | special effects pre-rigger |
Martin Montoya | ... | special effects gimbal welder |
Stephen D. Moore | ... | special effects |
Steve Moore | ... | pre-rigging technician: Bahamas |
Robert Nagle | ... | special effects gimbal welder |
Ben Nichols | ... | special effects technician |
Casey D. Noel | ... | special effects hydraulics crew (as Casey Noel) |
Jesse Noel | ... | special effects hydraulics crew |
Darin O'Neill | ... | special effects gimbal welder (as Darren O'Neil) / special effects technician |
Jeff Ogg | ... | on-set special effects: Bahamas / special effects technician |
Jesse Orozco | ... | special effects hydraulics crew |
Dan Ossello | ... | special effects pre-rigger |
Tom Pahk | ... | special effects shop supervisor |
Joe Pancake | ... | special effects on-set foreman |
Steven Pancake | ... | on-set special effects (as Steve Pancake) |
Doug Passarelli | ... | on-set special effects: Bahamas (as Doug Passerelli) / special effects gimbal welder |
Tom Pelton | ... | gimbal technician: Bahamas / special effects pre-rigger |
Joe Perez | ... | special effects gimbal welder |
Richard E. Perry | ... | special effects technician |
Richard Redlefsen | ... | painter / sculptor |
James Reedy | ... | special effects shop foreman: Bahamas |
Tracy Reedy | ... | pre-rigging technician: Bahamas |
Michael Rifkin | ... | special effects gimbal welder (as Mike Rifkin) |
James L. Roberts | ... | pre-rigging technician: Bahamas (as Jim Roberts) / special effects technician |
Eric Rylander | ... | special effects pyrotechnical foreman |
Paul Sabourin | ... | special effects gimbal welder |
Anthony Salvaggio | ... | pre-rigging technician: Bahamas |
J.D. Schwalm | ... | special effects |
Jim Schwalm | ... | special effects technician (as James D. Schwalm) |
Richard Schwalm | ... | on-set special effects (as Richie Schwalm) / special effects |
Bill H. Schwocho | ... | special effects assistant |
Tom Seymour | ... | on-set special effects: Bahamas |
Jamie J. Silverman | ... | special effects coordinator |
Anthony Simonaitis | ... | pyrotechnician |
Jordan Snowhook | ... | gimbal technician: Bahamas |
Christopher A. Suarez | ... | special effects hydraulics crew (as Chris Suarez) / special effects technician |
Thomas Tate | ... | special effects gimbal welder (as Tom Tate) |
James G. Thomas | ... | special effects gimbal foreman (as Jim Thomas) |
Michael A. Tice | ... | special effects gimbal welder (as Michael Tice) |
Gregory C. Tippie | ... | on-set special effects (as Greg Tippie) |
Mitch Toles | ... | special effects |
DungVan Vu | ... | mold maker |
Andy Weder | ... | special effects foreman / special effects on-set foreman: Bahamas |
Ray L. Wilkerson | ... | special effects welding foreman (as Ray Wilkerson) |
Bob Williams | ... | special effects foreman |
Bryan Wohlers | ... | special effects hydraulics crew / special effects technician |
Chris Wolters | ... | sword smith: Sword and Stone |
John Wonser | ... | on-set special effects |
Drew Wozniak | ... | special effects gimbal welder |
Ross Young | ... | gimbal engineer / special effects engineer |
Larry Zelenay | ... | special effects pre-rigger |
Jay King | ... | special effects technician (uncredited) |
Josiah Patrow | ... | production assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Lucile Abiven | ... | digital compositor: The Orphanage |
Gary Abrahamian | ... | cg artist: CIS Hollywood |
Nancy Adams | ... | motion capture lead: Digital Domain |
Robert Adams | ... | digital artist |
Alfred Ainsworth Jr. | ... | visual effects video assistant (as Alfred Ainsworth) |
Dan Akers | ... | digital compositor |
George Alcco-Sima | ... | animator: ILM (as George Aleco-Sima) |
Joseph J. Allen | ... | grip ILM visual effects |
Maura Alvarez | ... | paint and rotoscope artist: CIS Hollywood |
John L. Anderson | ... | bidding producer: Digital Domain |
Ted Andre | ... | senior compositor: Digital Domain |
David Andrews | ... | animation supervisor |
Darryl Anka | ... | miniatures crew |
James G. Anka | ... | model maker |
Karen Ansel | ... | digital artist: ILM |
Ryan Apuy | ... | digital effects artist |
Arthur Argote | ... | digital compositor |
Austen Armus | ... | technical assistant |
Joakim Arnesson | ... | effects supervisor: maelstrom water effects, ILM |
Oliver Arnold | ... | lighting technical director |
Joel Aron | ... | technical director |
Matt Ashton | ... | senior systems: CIS Hollywood |
Isabel Auphan | ... | animator: ILM |
Erika Bach | ... | 3D scanning assistant coordinator |
Trang Bach | ... | digital artist: ILM |
Al Bailey | ... | digital compositor |
Charles Bailey | ... | models and miniatures supervisor: Kerner Optical (as Charlie Bailey) |
Kenneth Bailey | ... | digital artist: ILM (as Ken Bailey) |
Peter Bailey | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Kevin Baillie | ... | visual effects supervisor: The Orphanage |
Natalie Baillie | ... | digital compositor: Evil Eye Pictures (as Natalie Nolan) |
Katharine Baird | ... | digital artist: ILM |
Ed Baker | ... | visual effects artist: The Orphanage |
Christopher Balog | ... | digital artist: ILM |
Michael Balog | ... | creature technical director: ILM |
Kevin Barnhill | ... | digital artist: ILM |
Andy Barrios | ... | compositor: Asylum (as Andy Rafael Barrios) |
Maurice Bastian | ... | digital lighter: Digital Domain |
Scott E. Baxter | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain (as Scott Baxter) |
Greg Beaumonte | ... | model visual effects: Kerner Optical |
James Beaumonte | ... | key grip: Kerner Optical |
Melissa Beery | ... | walk-through coordinator |
Brian Begun | ... | digital compositor: Digital Domain |
Joel Behrens | ... | lead compositor: Digital Domain |
Judith Bell | ... | digital paint artist |
Kevin Bell | ... | compositor: ILM |
Elissa Bello | ... | roto/paint supervisor |
Bob Bennett | ... | digital effects artist |
Krista Benson | ... | digital compositor |
Terran Benveniste | ... | production assistant ILM |
Niki Bern | ... | digital compositor |
Anna Bies | ... | model unit: Hai Peng, Empress and Endeavour, Kerner Optical |
Jason Billington | ... | digital compositor: ILM |
Nafees Bin Zafar | ... | technical developer |
Stacy Bissell | ... | visual effects production assistant |
Sean Bittinger | ... | production & technical support: ILM |
Matt Blackwell | ... | digital artist: ILM (as Matthew Blackwell) |
Rob Blue | ... | digital compositor: Asylum |
Michael Bogen | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio (as Michael Bogan) |
Michael Bomagat | ... | animator: ILM |
Aron Bonar | ... | digital artist: ILM |
Samati Boonchitsitsak | ... | character animator |
Jayni Borgaro | ... | compositor: CIS Hollywood |
Mathieu Boucher | ... | senior technical director: ILM |
Kevin Bouchez | ... | digital compositor: Digital Domain |
Brent Boulet | ... | visual effects artist |
Xavier Bourque | ... | digital compositor: ILM |
John Bozzalla | ... | manager of production services |
Andrew Bradbury | ... | digital lighting artist: Digital Domain |
Christopher R. Bradley | ... | visual effects |
Steve Braggs | ... | digital artist: ILM |
Timothy Brakensiek | ... | creature technical director |
Matthew Bramante | ... | render coordinator |
Joseph Brattesani | ... | compositor: Asylum |
Phil Brennan | ... | visual effects supervisor: Asylum |
Marty Brenneis | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Jess Bressler | ... | digital lighter: Digital Domain |
Michael Breymann | ... | cg environment artist: Evil Eye Pictures |
Jill Brooks | ... | visual effects producer: ILM |
Chantell Brown | ... | technical assistant |
Jess Brown | ... | digital compositor |
Randy Brown | ... | compositor: CIS Hollywood |
Tripp Brown | ... | technical director |
Bela Brozsek | ... | visual effects |
Matt Brumit | ... | digital compositor |
Sonja Burchard | ... | compositing supervisor: Digital Domain |
Jose Burgos | ... | technical director: ILM |
T.J. Burke | ... | digital artist |
Shannan Burkley | ... | matte painter |
Brian Burks | ... | animator |
Elika Burns | ... | roto/paint artist: CIS Hollywood |
Howard Cabalfin | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain (as Howard P. Cabalfin) |
Mike Cabrera | ... | visual effects production assistant |
Michaela Calanchini | ... | digital artist: ILM (as Michaela Calanchini-Carter) |
Owen Calouro | ... | matchmove artist |
Scott Camera-Smith | ... | digital artist (as Scott Smith) |
Colin Campbell | ... | digital compositor |
Geoff Campbell | ... | creature model supervisor: ILM |
Alex Cancado | ... | digital compositor (as Alexandre Cancado) |
Marshall Candland | ... | digital artist: ILM |
Christopher S. Capp | ... | visual effects editor |
Ozzie Carmona | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Damien Carr | ... | visual effects coordinator: on-location |
Huey Carroll | ... | roto/paint artist |
Merlin Carroll | ... | paint artist / rotoscope artist |
Tami Carter | ... | digital artist: ILM |
John Cassella | ... | cg artist: CIS Hollywood |
Jeffrey Castel De Oro | ... | digital compositor |
Sarah Cave | ... | walkthrough coordinator |
Lanny Cermak | ... | digital artist: ILM |
Andy Chang | ... | digital artist: ILM (as Andy Chih-Jen Chang) / digital compositor: ILM (as Andy Chih-Jen Chang) |
Kathy Chasen-Hay | ... | visual effects executive producer: Asylum |
Amelia Chenoweth | ... | digital artist: ILM |
Leila Chesloff | ... | digital effects artist |
Peter Chesloff | ... | digital artist |
Ili Chiang | ... | lighting artist |
Stephen D. Childs | ... | digital artist: Evil Eye Pictures |
Jeremy Cho | ... | roto/paint artist |
Raymond Chou | ... | technical assistant |
Zac Chowdhury | ... | digital paint/rotoscope artist: Asylum |
Ian Chriss | ... | visual effects grip/electrician: Kerner Optical |
Mark Christiansen | ... | digital compositor |
Marc Chu | ... | associate animation supervisor: ILM / previsualization artist |
Jan Cilliers | ... | digital compositor: Method Studios |
Vincent Cirelli | ... | visual effects supervisor: Luma Pictures |
Brian Clark | ... | digital artist: ILM |
Danny Clark | ... | rotoscope/paint artist: Asylum (as Dan Clark) |
Timothy Clark | ... | lead matte painter: Asylum (as Tim Clark) |
William Clay | ... | creature technical director: ILM |
Michael Clemens | ... | digital compositor |
Michael Clive | ... | effects animator: Digital Domain |
Dan Cobbett | ... | lead compositor: Digital Domain |
Grady Cofer | ... | sequence supervisor: ILM |
Chad E. Collier | ... | scanning and recording operator: Digital Domain |
Janice Barlow Collier | ... | dustbuster: Digital Domain (as Janice Barlow) |
Shaun Comly | ... | lighting artist: Digital Domain |
Meagan Condito | ... | render coordinator |
Brian Connor | ... | digital effects artist: ILM |
Jay Cooper | ... | sequence supervisor: ILM |
Karin Cooper | ... | sequence supervisor: ILM |
Michael Cordova | ... | compositor |
Shelley Larocca Courte | ... | lead 3D intergration artist: Digital Domain |
Kimberly Covate | ... | visual effects producer: Asylum |
Dan Cox | ... | effects animator: ILM |
Catherine Craig | ... | digital modeler |
Craig Crawford | ... | compositor: CIS Hollywood |
Stuart Cripps | ... | digital compositor: ILM |
Brandon Criswell | ... | digital compositor: Asylum |
Stéphane Cros | ... | creature rigger: The Orphanage |
Chris Crowell | ... | digital compositor |
Erin M. Cullen | ... | rotoscope/paint artist: CIS (as Erin Cullen) |
Sean C. Cunningham | ... | technical director: Digital Domain |
Sean Curran | ... | animator: ILM |
Rahul Dabholkar | ... | animator: ILM |
Minh Huyen Dang | ... | texture artist |
Peter Daulton | ... | lead animator: ILM |
Scott David | ... | digital artist: ILM |
Tom Daws | ... | compositor: CIS Hollywood |
Chris Dawson | ... | miniatures motion control camera operator |
Gerald de Dios | ... | Production Assistant: The Orphanage |
Michael Degtjarewsky | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Yoshi DeHerrera | ... | 3D laser scanning |
Eric Deinzer | ... | digital artist |
Peter Demarest | ... | compositor: ILM |
Laura Denicke | ... | associate production manager: ILM |
Karin Derlich | ... | lead creature technical director |
Amit Dhawal | ... | digital compositor |
Michael Di Como | ... | sequence supervisor: ILM (as Michael DiComo) |
Ben Dishart | ... | texture artist: Digital Domain |
Matthew Doll | ... | digital compositor |
Chad Dombrova | ... | lead technical director: Luma Pictures |
Jeff Doran | ... | digital artist: ILM |
Yann Doray | ... | visual effects artist |
Joshua Doud | ... | data integration artist |
Christina Drahos | ... | digital compositor: Evil Eye Pictures |
Amy Duarte | ... | digital compositor: ILM (as Amy Edwards) |
Richard Ducker | ... | digital artist |
Mark Duckworth | ... | rotoscope artist: Digital Domain |
Todd Dufour | ... | effects animator: Digital Domain |
John Duncan | ... | model maker |
Sean Durnan | ... | CG artist: Method |
Simon Dye | ... | digital compositor |
Edgar Díaz | ... | roto/paint artist: Digital Domain |
Selwyn Eddy | ... | digital artist: ILM (as Selwyn Eddy III) |
Scott Edelstein | ... | Data Wrangler: Digital Domain / integration artist: Digital Domain |
Robert Edwards | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Stephen Edwards | ... | rotoscope/paint artist: Asylum |
Sarah Eim | ... | digital compositor: Method Studios |
Nino Ellington | ... | resource technical assistant |
Brett Ellis | ... | technical director |
Jenn Epstein | ... | digital paint & rotoscope artist: Digital Domain |
Raul Essig | ... | digital artist: ILM |
Eric Evans | ... | rotoscope/paint artist: Asylum |
Tim Everitt | ... | digital effects artist |
Bill Eyler | ... | digital compositor: ILM |
Steven Fagerquist | ... | digital compositor |
Devin Fairbairn | ... | tracking artist: Asylum FX |
Cara Farnsworth | ... | visual effects coordinator: Asylum |
Alan K.M. Faucher | ... | miniatures supervisor: Digital Domain (as Alan Faucher) |
Conny Fauser | ... | digital compositor |
David V. Fedele | ... | visual effects: Luma Pictures |
Tom Fejes | ... | technical director supervisor: ILM (as Thomas Fejes) |
Sebastian Feldman | ... | digital artist |
Patrick Ferguson | ... | compositor: Asylum |
Jesse Fernley | ... | compositor: CIS Hollywood |
Chad Finnerty | ... | animator: Digital Domain |
Shine Fitzner | ... | digital artist: ILM |
Jason Fleming | ... | digital compositor: ILM |
Chris Flynn | ... | digital compositor |
Chris Foreman | ... | effects lighting technical director: ILM |
Jon Foreman | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Christian Foucher | ... | digital artist: ILM |
John Fragomeni | ... | compositing supervisor: Asylum / visual effects supervisor: Asylum |
Adam Francis | ... | motion control technician |
Jay Frankenberger | ... | compositor: Digital Domain |
Aidan Fraser | ... | digital compositor |
Alec Fredericks | ... | creature technical director |
Antonio Freire | ... | production accountant |
Alex Frisch | ... | visual effects supervisor: Method |
Mathias Frodin | ... | compositor: CIS Hollywood |
David Fuhrer | ... | digital artist: ILM |
Maki Fukumoto | ... | motion capture editor: Giant Studios |
James Gaczkowski | ... | effects animator: Digital Domain (as Jim Gaczkowski) |
Steve Galle | ... | character set-up artist: Digital Domain |
Frank Gallego | ... | technical developer: Digital Domain |
Ryan Galloway | ... | digital artist |
Jason Gandhi | ... | r&d |
Amy Garback | ... | cg artist: CIS Hollywood |
Andy Garcia | ... | lighting technical director: ILM |
Danny Garcia | ... | visual effects artist |
Joe Gareri | ... | visual effects executive producer: Pacific Title & Art Studio |
Matthew Garward | ... | animator: ILM |
Larry Gaynor | ... | senior paint and roto: CIS Hollywood |
Brian Gazdik | ... | effects animator: Digital Domain (as Brian Gadzik) |
Grantland Gears | ... | digital compositor: ILM |
Jack Geckler | ... | animator: Asylum FX |
Tau Gerber | ... | digital compositor: ILM |
Howard Gersh | ... | digital effects artist |
Angela Giannoni | ... | digital compositor |
Charles Gibson | ... | production visual effects supervisor |
Greg Gibson | ... | systems engineer |
John Gibson | ... | effects technical director |
Navjit Singh Gill | ... | technical assistant |
Swen Gillberg | ... | computer graphics supervisor: Digital Domain |
Greg Gilmore | ... | inferno artist: ILM |
Nathalie Girard | ... | senior digital compositor |
Alex Gitler | ... | digital compositor: Evil Eye Pictures |
Jeremy Goldman | ... | digital artist: ILM |
Maria Goodale | ... | digital artist: ILM |
Bridget Maria Goodman | ... | digital modeler: ILM (as Bridget Goodman) |
Joanna N. Goslicka | ... | rotoscope artist |
David Gottlieb | ... | digital artist |
Lori Green | ... | visual effects |
Cameron Griffin | ... | digital artist: ILM |
Bryan Grill | ... | visual effects supervisor: Digital Domain |
Greg Groenekamp | ... | digital compositor: Asylum |
Roger Guyett | ... | visual effects supervisor: ILM |
Martin Hall | ... | compositor: Digital Domain |
Nelson Hall | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Martin Halle | ... | 3D visual effects artist / effects and ligthing technical director |
Michael J. Halsted | ... | sequence supervisor: ILM (as Michael Halsted) |
Neal Halter | ... | model maker: Kerner Optical (as Neil Halter) |
Tyler Ham | ... | layout artist: ILM |
Briana Hamilton | ... | character set-up artist: Digital Domain |
H Haden Hammond | ... | digital artist |
Brian Hanable | ... | digital effects compositor: Pacific Title |
David Hanks | ... | digital artist: ILM |
Michael S. Harbour | ... | compositor |
Ian A. Harris | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain |
Jessica Harris | ... | lead compositor |
Max Harris | ... | inferno artist: Asylum |
Jamie Hartnett | ... | visual effects production assistant |
Andrew M. Harvey | ... | motion control producer |
Christopher N. Harvey | ... | technical developer |
James David Hattin | ... | digital compositor: ILM (as James Hattin) |
Trevor Hazel | ... | digital artist |
Maureen Healy | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Lyndal Heathwood | ... | paint/roto artist |
Niles Heckman | ... | senior compositor: ILM |
John Helms | ... | digital artist: ILM |
Todd Hemsley | ... | digital compositor: Asylum |
Darren Hendler | ... | computer graphics supervisor: Digital Domain |
Claas Henke | ... | visual effects concept artist |
Alex Henning | ... | digital compositor: Digital Domain |
Brent Hensarling | ... | senior systems administrator: Luma Pictures |
Peter Herlein | ... | digital artist |
Brad Herman | ... | digital artist: Digital Domain |
Veronica Hernandez | ... | roto/paint artist: CIS Hollywood |
Geoff Heron | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Christophe Hery | ... | research & development: ILM |
Neil Herzinger | ... | technical director supervisor: ILM |
Rebecca Heskes | ... | digital artist: ILM |
Paul Hettler | ... | visual effects senior producer: The Orphanage |
Hal T. Hickel | ... | animation supervisor (as Hal Hickel) |
Shawn Hillier | ... | sequence supervisor: ILM |
Darin Hilton | ... | matte painter |
Bryan Hirota | ... | visual effects supervisor: CIS Hollywood |
David Hirschfield | ... | digital artist: ILM |
Austin Hiser | ... | digital compositor: ILM |
Morgan Ho | ... | visual effects production assistant |
David Hochstadter | ... | digital artist: Luma Pictures |
Alan Hodges | ... | motion editor |
Phillip Hoffman | ... | digital coordinator: Pacific Title & Art Studio |
Robert Hoffmeister | ... | digital artist: ILM |
Allen Holbrook | ... | animator: ILM |
Bruce Holcomb | ... | digital model supervisor: ILM |
Christopher Holsey | ... | scan record supervisor |
Jae Cheol Hong | ... | creature technical director: ILM |
Jung Seung Hong | ... | digital modeler: ILM |
Eloisa Honrada | ... | digital artist: ILM |
Meredith Hook | ... | rotoscope/paint artist: Asylum |
Samir Hoon | ... | film effects |
Tommy Hooper | ... | effects color timer: Asylum |
Traci Horie | ... | animator: ILM |
Holly Gregory Horter | ... | digital painter |
Jen Howard | ... | sequence supervisor: ILM |
Lee Hoya | ... | digital artist: ILM (as Hoya Lee) / lighting technical director: ILM |
Heather Hoyland | ... | digital compositor: Digital Domain |
Jessica Hsieh | ... | digital compositor: Evil Eye Pictures |
Chi-Wei Hsu | ... | CG artist: Method |
Chia-Chi Hu | ... | digital compositor: Digital Domain (as Chia Chi Hu) |
Jamison Huber | ... | digital coordinator: Digital Domain |
Dorne Huebler | ... | digital artist: ILM |
Melissa Huerta | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain |
Peg Hunter | ... | digital artist: ILM |
Paul Huston | ... | digital artist / digital matte artist |
Tom L. Hutchinson | ... | digital artist: ILM (as Tom Hutchinson) |
Cajun Hylton | ... | modeler: Luma Pictures |
Greg Hyman | ... | visual effects editor |
Kenneth Ibrahim | ... | effects animation technical director: Digital Domain |
Atsushi Ikarashi | ... | effects animator: Digital Domain |
Polly Ing | ... | sequence supervisor: ILM |
Amanda Instone | ... | digital artist |
Aruna Inversin | ... | digital compositor: Digital Domain |
Tracy Nicole Irwin | ... | visual effects artist |
Yujin Ito | ... | visual effects |
Andreas Jablonka | ... | digital compositor: The Orphanage |
John L. Jack | ... | executive producer: Evil Eye Pictures |
Jiri Jacknowitz | ... | digital artist |
Joni Jacobson | ... | digital compositor |
Park Jae-wook | ... | senior technical director: ILM (as Jae Wook Park) |
Cyrus Jam | ... | digital artist: ILM |
David Janssen | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Montu Jariwala | ... | tracking artist |
Patrick Jarvis | ... | digital painter: ILM |
Ruheene Masand Jaura | ... | production assistant (as Ruheene Masand) |
Sarahjane Javelo | ... | digital paint/rotoscope artist: Digital Domain |
Steve Jaworski | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Thitipong Pao Jitmakusol | ... | digital texture painter: Digital Domain (as Thitipong Pao) |
Justin Johnson | ... | digital effects supervisor |
Keith Johnson | ... | animator: ILM |
Will Johnson | ... | compositor: Digital Domain / previsualization artist |
Bryan Jones | ... | compositor: ILM |
Catherine A. Jones | ... | visual effects coordinator: CIS Hollywood (as Katie Jones) |
Scott Jones | ... | lead creature technical director: ILM / sequence supervisor: ILM |
Tobin Jones | ... | senior technical director |
Heather Jones-Pryor | ... | digital compositor |
Randy Jonsson | ... | visual effects first assistant camera: Kerner Optical |
Mark Justison | ... | roto/paint artist: CIS Hollywood |
Kory Juul | ... | digital compositor: Evil Eye Pictures |
Alla Kalachnikova | ... | digital lighting artist: Digital Domain |
Samson Kao | ... | digital artist: ILM (as Sam Kao) |
John Kasprzak | ... | character animator: Digital Domain (as Jack Kasprzak) |
Patrick Kavanaugh | ... | compositing supervisor: CIS Hollywood / digital effects supervisor: CIS Hollywood |
Maia Kayser | ... | lead animator / sequence supervisor: ILM |
Patrick Keenan | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Pete Kelly | ... | animator: ILM (as Peter Kelly) |
Kevin Kelm | ... | technical director: The Orphanage |
Joe Ken | ... | inferno artist: Asylum |
Michael Kennedy | ... | digital compositor |
Stephen Kennedy | ... | digital artist: ILM |
Chris J. Kenny | ... | rotoscope artist |
Val Kharitonashvili | ... | technical director: ILM |
Brook Kievit | ... | modeler: The Orphanage |
Greg Killmaster | ... | creature technical director |
Chansoo Kim | ... | animator: ILM |
Jeff Kim | ... | digital compositor |
Jin Yong Kim | ... | matchmove artist: The Orphanage |
Joseph Kim | ... | animator: ILM |
Viviana Kim | ... | lead digtial paint/rotoscope artist: Digital Domain |
Deke Kincaid | ... | digital rotoscope/paint artist: Asylum (as Deke Kincaird) |
Tohda Asuka Kinney | ... | lighting technical director: Digital Domain (as Asuka Tohda) |
Amber Kirsch | ... | on-set visual effects coordinator: ILM |
Aaron Kisner | ... | visual effects producer: Method Studios |
J. Kitazaki | ... | production assistant: CIS Hollywood |
Katrin Klaiber | ... | sequence supervisor |
Daryl Klein | ... | digital compositor: Digital Domain |
Wendy Klein | ... | visual effects: Luma Pictures |
John Knoll | ... | visual effects supervisor: ILM |
Marta Knudsen | ... | concept artist: CIS Hollywood |
Alexandre Kolasinski | ... | 2D artist: Method (as Alex Kolasinski) |
Paul Kolsanoff | ... | production manager: The Orphanage |
Derek Krauss | ... | digital paint & roto artist |
Heath Kraynak | ... | digital artist: Evil Eye Pictures |
Brian Kulig | ... | CG supervisor: The Orphanage |
Steve Kullback | ... | visual effects producer: titles, Zoic |
Roger Kupelian | ... | digital matte artist |
James Kuroda | ... | digital compositor: Digital Domain |
Kenneth Kurras | ... | digital artist: ILM |
Stephanie Kwok | ... | visual effects supervisor: The Orphanage |
Kelly L'Estrange | ... | visual effects producer: Digital Domain (as Kelly L'Estrange Patterson) |
Jaymie Lam | ... | rotoscope artist: Evil Eye Pictures |
Tom Lamb | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
François Lambert | ... | sequence supervisor: ILM |
Paul Lambert | ... | lead compositor |
Christopher Lance | ... | compositor: CIS Hollywood |
Krystine Lankenau | ... | paint and roto artist: CIS Hollywood |
Jeroen Lapre | ... | digital artist: ILM |
Mårten Larsson | ... | effects animation lead: Digital Domain |
Kimberly Lashbrook | ... | compositor / technical director |
Kelvin Lau | ... | digital artist: ILM |
Ali Laventhol | ... | digital compositor |
Nadine Lavoie | ... | animator: ILM |
Aaron M. Lawn | ... | lighting/effects technical director: ILM (as Aaron Lawn) |
Toan-Vinh Le | ... | digital artist |
Tu Le | ... | color & lighting technical director: ILM |
Kamy Leach | ... | lighting technical director: Digital Domain |
Nic Leach | ... | lighting technical director: Digital Domain |
Mike Leben | ... | motion control operator |
Laurent Ledru | ... | computer graphics creative supervisor: Method |
James Do Young Lee | ... | lead paint artist: Asylum (as James Doyoung Lee) |
Kerry Lee | ... | digital artist: ILM |
Lenny Lee | ... | digital modeler: ILM |
Rich Lee | ... | previs supervisor: Proof, Inc. |
Seong Joon Lee | ... | digital artist: Method Studios |
Seung-Hun Lee | ... | creature technical director / digital artist: ILM |
Sunny Lee | ... | digital artist |
Eric Leidenroth | ... | motion capture editor: Giant Studios |
Lorna Leslie | ... | assistant camera |
Joshua Levine | ... | digital artist: ILM |
Dan Levitan | ... | compositor: CIS Hollywood |
Janice Lew | ... | character set-up artist: Digital Domain |
Lisa Liang | ... | digital artist: ILM |
Kevin Lingenfelser | ... | digital compositor: Digital Domain |
Mark Lipsmeyer | ... | tracker/matchmover: Asylum Visual Effects |
Kenneth Littleton | ... | digital compositor |
Raymond K.L. Liu | ... | digital effects artist |
Joshua Livingston | ... | digital artist: ILM |
Dave Lo | ... | character set-up artist: Digital Domain / modeler: Digial Domain |
Sophia Lo | ... | digital compositor: Digital Domain |
Zachary Lo | ... | compositor: Method Studios (as Zach Lo) |
Gresham Lochner | ... | digital compositor |
Jason Locke | ... | digital effects artist |
Jo Lockman | ... | dustbuster / scanning and recording operator: Digital Domain |
Michael Logan | ... | digital artist: ILM |
Matt Longwell | ... | CG artist: Method (as Matthew Longwell) |
Michael Lori | ... | lead 3D tracker |
Doug Luberts | ... | production technology specialist: ILM |
Valy Lungoccia | ... | visual effects |
Kathleen Lynch | ... | associate production manager: ILM (as Katie Lynch) |
Margaret B. Lynch | ... | digital producer |
Jonathan Lyons | ... | animator |
Euan K. MacDonald | ... | computer graphics supervisor: The Orphanage / digital effects supervisor |
Jennifer MacKenzie | ... | digital artist: ILM |
Jody Madden | ... | production & technical support |
Carol Madrigal | ... | motion capture editor: Giant Studios |
Cornelia Magas | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Greg Maloney | ... | digital artist: ILM |
Michael Maloney | ... | lead compositor: Digital Domain (as Mike Maloney) |
Robert Marinic | ... | sequence supervisor |
Simon Marinof | ... | digital compositor |
Tia L. Marshall | ... | digital artist: ILM (as Tia Marshall) |
Ryan Martin | ... | technical assistant: ILM |
Daniel Maskit | ... | technical developer |
Craig Mathieson | ... | digital compositor |
Eric Mattson | ... | matte painter |
Kirk Mawhinney | ... | modeler |
Kevin May | ... | inferno artist |
Scott May | ... | digital artist: ILM |
Jake Maymudes | ... | digital artist: Digital Domain |
Aaron McBride | ... | art director |
Vicky McCann | ... | visual effects technical director: ILM |
Gary McClendon | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Matt McDonald | ... | visual effects supervisor: Evil Eye Pictures |
Emma McGuinness | ... | visual effects executive producer: Asylum |
Nathan McGuinness | ... | senior visual effects supervisor: Asylum |
Nikita McKinder | ... | technical assistant (as Nikita Patel) |
Scott McNamara | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Scott Meadows | ... | previsualization artist |
Mike Meckler | ... | effects animator: Digital Domain (as Michael Meckler) |
Daniel Mejia | ... | roto/paint artist: Digital Domain |
David Meny | ... | digital production supervisor |
Tory Mercer | ... | sequence supervisor |
Todd Mesher | ... | digital artist: ILM |
Diana Miao | ... | lead cgi artist: CIS Hollywood |
Jaymie Miguel | ... | effects artist |
Gavin Miljkovich | ... | visual effects artist |
Carl Miller | ... | visual effects director of photography |
Michael Miller | ... | digital compositor: Digital Domain (as Michael F. Miller) |
Richard Miller | ... | sculptor |
Steve Miller | ... | visual effects editor: Digital Domain |
Derek Milner | ... | color timing and paint |
Jim Milton | ... | visual effects editorial |
Stephen Mitchell | ... | digital artist: ILM |
Curt I. Miyashiro | ... | senior staff: ILM |
Kama Moiha | ... | compositor: CIS Hollywood |
Terry Molatore | ... | digital modeler: ILM |
Shawn Monaghan | ... | digital compositor |
Jack Mongovan | ... | rotoscope supervisor: ILM |
Rohini Montenegro | ... | digital artist: Digital Domain |
Robert Montgomery | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Carlos Monzon | ... | digital compositor: ILM |
Brad Moore | ... | digital compositor |
Christopher Moore | ... | flame artist: Asylum (as Chris Moore) |
Lauren Morimoto | ... | digital rotoscope and paint artist |
Glenn Morris | ... | roto/paint supervisor |
Wendy Morton | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Daniel Moy | ... | digital artist |
Steve Muangman | ... | digital compositor: Asylum |
Timothy Mueller | ... | digital compositor: ILM (as Tim Mueller) |
Spencer Mulcahy | ... | Minatures and Special Effects Electric Crew: Kerner Optical |
Colette Mullenhoff | ... | research and development: ILM |
Melissa Mullin | ... | digital artist: ILM |
Christopher Mullins | ... | animator: ILM |
Daryl Munton | ... | digital effects artist: ILM |
Ken Murano | ... | motion capture technical supervisor: Giant Studios |
Laura Murillo | ... | rotoscope artist |
Dave Murphy | ... | model visual effects: Kerner Optical (as David Murphy) |
Ken Museth | ... | senior software engineer |
Elona Musha | ... | technical assistant: ILM |
Howie Muzika | ... | modeler |
Patrick T. Myers | ... | sequence supervisor: ILM (as Patrick Myers) |
Jihyun Nam | ... | visual effects |
Marc Nanjo | ... | compositor: CIS Hollywood |
Erik Nash | ... | visual effects supervisor |
Ben Neall | ... | texture artist: Luma Pictures |
Andrew Neddermeyer | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Paula Nederman | ... | VFX On-Set Coordinator |
C. Michael Neely | ... | previsualization artist (as Michael Neely) |
Julia Neighly | ... | visual effects production manager: CIS Hollywood (as Julia Gaudette) |
Cameron Neilson | ... | digital compositor |
Mark Nettleton | ... | digital compositor: ILM |
David Neuberger | ... | visual effects artist |
Steve Nichols | ... | lead animator / sequence supervisor: ILM |
Caesar Niculescu | ... | effects animator: Digital Domain (as Cezar Niculescu) |
David Niednagel | ... | digital modeler: Digital Domain |
Tony Noel | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
James P. Noon | ... | tracking |
Brett Northcutt | ... | digital matte artist |
Ben O'Brien | ... | sabre artist: ILM |
Winfield O'Brien | ... | assistant visual effects coordinator: Digital Domain |
Erin D. O'Connor | ... | visual effects coordinator |
Jim O'Hagan | ... | digital compositor: Pacific Title |
Buck O'Hare | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Kyle Obley | ... | compositor: Method Studios |
Mike Ocoboc | ... | digital compositor |
Jeffrey Odell | ... | visual effects production and technical support |
Gregory Oehler | ... | senior compositor: CIS Hollywood (as Greg Oehler) |
Richard Oey | ... | senior animator |
Eddie Offermann | ... | matchmove artist / tracker: Asylum (as Eddie Offerman) |
Melanie Okamura | ... | lead digital modeler: Digital Domain |
Hiroyuki Okubo | ... | technical director: Luma Pictures |
Michael Olague | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Kym Olsen | ... | digital compositor: Digital Domain |
Jeff Olson | ... | stage producer: ILM |
Hiromi Ono | ... | digital artist: ILM |
James Orara | ... | digital artist: ILM |
Michael Orlando | ... | digital artist: ILM |
Julie Orosz | ... | visual effects producer: CIS Hollywood |
Lauralea Otis | ... | technical developer: Digital Domain |
Cosku Ozdemir | ... | digital artist: ILM |
Marlo Pabon | ... | digital compositor: Digital Domain (as Marlo J. Pabon) |
Christophe Pacaud | ... | digital compositor: ILM |
Kevin Page | ... | digital artist: ILM |
Viviana Palacios | ... | lighting technical director: ILM |
Josh Paller | ... | technical assistant |
Paul George Palop | ... | lighting technical director: Digital Domain |
Sathyan Panneerselvam | ... | digital texture painter: Digital Domain |
Steve Parish | ... | digital artist: ILM (as Stephen Parish) |
S. Scott Parrish | ... | creature technical director: ILM |
Eddie Pasquarello | ... | compositing supervisor: ILM |
Alex Patanjo | ... | digital artist |
Nikki Pataracchia | ... | effects animation technical director: Digital Domain (as Nikki Makar) |
Dan Patterson | ... | digital artist: Digital Domain |
Edie Paul | ... | rotoscope/paint artist: CIS Hollywood |
Andrew A. Paules | ... | effects animator: Digital Domain (as Andrew Paules) |
Lou Pecora | ... | compositing supervisor: Digital Domain |
Benoit Pelchat | ... | digital matte artist |
Alan Peterson | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Lorne Peterson | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Frank Losasso Petterson | ... | maelstrom fluid supervisor: ILM (as Frank Losasso-Petterson) |
David Ryan Phalen | ... | effects artist: Digital Domain |
Phil Pham | ... | digital compositor: Method Studios |
Joe Phoebus | ... | effects technical director: ILM |
Tom Piedmont | ... | digital artist |
Raphael A. Pimentel | ... | lead animator: Luma Pictures |
Jakub Pistecky | ... | sequence supervisor: ILM |
Darren Poe | ... | digital compositor |
Dolores Pope | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Mark Powers | ... | animator: ILM |
Pavel Pranevsky | ... | cg supervisor: Luma Pictures |
Steve Preeg | ... | digital effects artist |
Henry Preston | ... | digital artist: ILM |
Scott Prior | ... | digital artist: ILM |
Thomas Proctor | ... | compositing supervisor: Evil Eye Pictures |
Raphael Protti | ... | visual effects artist |
Francis Puthanangadi | ... | digital compositor: Digital Domain |
Kevin Quaid | ... | animator |
Sébastien Quessy | ... | effects technical director |
Nordin Rahhali | ... | senior technical director: Digital Domain |
Ryan Raith | ... | 2D artist: Method |
Vikas Rajput | ... | digital artist / layout & matchmove artist: ILM |
Janelle Ralla | ... | digital compositor (as Janelle Croshaw) |
Ricardo Ramos | ... | digital artist: ILM |
Satish Ratakonda | ... | digital artist: ILM / digital compositor: ILM |
Chuck Ray | ... | model visual effects: Kerner Optical |
Philippe Rebours | ... | digital artist: ILM |
Mark P. Renton | ... | digital compositor: Asylum (as Mark Renton) |
Spencer Reynolds | ... | motion capture operator |
Steve Rhee | ... | assistant visual effects editor: Digital Domain |
Megan Rible | ... | technical assistant: ILM |
Grover Richardson | ... | digital artist: ILM |
Marc D. Rienzo | ... | compositor: Digital Domain |
John Riggs | ... | character set-up artist: Digital Domain |
Burke Roane | ... | lead animator: Luma Pictures |
Mark Robben | ... | digital compositor: ILM |
Tracey Roberts | ... | simulation artist |
Loren Robinson | ... | digital compositor |
Matthew M. Robinson | ... | senior digital artist: ILM (as Matthew Robinson) |
Elsa Rodriguez | ... | digital artist: ILM |
Chad Roen | ... | modeler |
Robin Roepstorff | ... | pre-visualization |
Bob Roesler | ... | digital compositor: Digital Domain |
Dennis Rogers | ... | first assistant cameraman: ILM |
Stephanie Rogers | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain |
César Romero | ... | inferno compositor: Pacific Title & Art Studio |
Corey Rosen | ... | character set-up supervisor: The Orphanage |
Daniel P. Rosen | ... | visual effects supervisor: Evil Eye Pictures |
Martin Rosenberg | ... | visual effects director of photography: Kerner Optical (as Marty Rosenberg) |
Jason Rosson | ... | digital artist: ILM / visual effects artist |
Karen Ruggero | ... | rotoscope/paint artist: Digital Domain |
Salvador Ruiz | ... | animator: The Orphanage (as Sal Ruiz) |
Patrick Runyon | ... | character animator: Digital Domain |
Jesse Russell | ... | compositor: The Orphanage |
Heather MacPhee Ryan | ... | paint and rotoscope artist: CIS Hollywood |
Theresa Ellis Rygiel | ... | compositor: Digital Domain (as Theresa Ellis) |
Rafe Sacks | ... | creature technical director |
Marc Sadeghi | ... | visual effects executive producer: The Orphanage |
Ryo Sakaguchi | ... | effects animation technical director: Digital Domain |
Toshihiro Sakamaki | ... | modeler: Asylum |
Katrina Salicrup | ... | digital compositor |
Gregory Salter | ... | sequence supervisor: ILM (as Greg Salter) |
Joe Sambora | ... | production assistant |
David S. Sanchez | ... | 3D integration artist: Digital Domain (as David Sanchez) |
Ben Sanders | ... | animator: ILM |
Mike Sanders | ... | digital supervisor |
Joe Santana | ... | visual effects editor: Evil Eye Pictures (as Joey Santana) |
Kosta Saric | ... | visual effects editor: Asylum Visual Effects |
Christopher Savides | ... | color grader |
Brad Schaider | ... | title artist: the Ant Farm |
Casey Schatz | ... | previsualization artist: Digital Domain |
David Schoneveld | ... | effects artist: ILM |
Walter Schulz | ... | lead cgi artist |
Eric Schweickert | ... | digital artist: ILM |
Charles Scott IV | ... | digital compositor |
Candice Scott | ... | Sabre artist: ILM |
Donovan Scott | ... | digital compositor |
Rene Segura | ... | digital artist |
Ziad Seirafi | ... | digital artist: Digital Domain |
Andy Selle | ... | digital artist: ILM |
Chad Sellers | ... | animator |
Jerry Sells | ... | digital artist: ILM |
Paul Sharpe | ... | sequence supervisor |
Gabe Shedd | ... | visual effects staff |
Michael Shermis | ... | compositor: CIS Hollywood |
Lin Shi | ... | digital artist: ILM |
Kirk Shimano | ... | digital artist: ILM |
Mayumi Shimokawa | ... | digital matte painter: Digital Domain |
Gregory Shimp | ... | paint & rotoscoping supervisor: CIS Hollywood (as Greg Shimp) |
Jay Shindell | ... | visual effects |
Payam Shohadai | ... | executive visual effects supervisor: Luma Pictures |
Prateep Siamwalla | ... | tracking |
Ann Sidenblad | ... | modeler: Asylum VFX |
Adam Sidwell | ... | digital artist: ILM |
Mark Siegel | ... | digital modeler: ILM |
Joey Sila | ... | digital effects artist: Luma Pictures |
Jamie J. Silverman | ... | visual effects coordinator: ILM (as Jamie Silverman) |
Anna Silvey | ... | texture artist: Digital Domain |
Jared Simeth | ... | digital compositor: Luma Pictures |
Chris Smallfield | ... | visual effects |
Colleen Smith-Brattesani | ... | compositor: Asylum (as Colleen Smith) |
Douglas Smythe | ... | sequence supervisor: ILM (as Doug Smythe) |
Jason H. Snell | ... | layout supervisor: ILM (as Jason Snell) |
Kristin Solid | ... | animator |
David Sosalla | ... | visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio |
Jim Soukup | ... | layout artist: ILM (as James Soukup) |
Marion Spates | ... | digital tracker: Asylum |
Frank Spiziri | ... | visual effects coordinator: Asylum |
Bill Spradlin | ... | lighting technical director |
Kevin Sprout | ... | CG supervisor: ILM / sequence supervisor: ILM |
Julie Stark | ... | digital film compositor |
Dottie Starling | ... | cg supervisor: CIS Hollywood |
Hilary Sperling Stauffer | ... | inferno artist: Asylum (as Hilary Sperling) |
Jacob D. Stephens | ... | digital artist: ILM |
David Alec Stern | ... | flame compositor |
Joe Woodward Stevenson | ... | creature technical director: Industrial Light & Magic (as Joe Stevenson) |
John Stewart | ... | digital compositor: Asylum |
Kellany Stewart | ... | visual effects |
Tamara Stone | ... | digital compositor |
Chris Stoski | ... | sequence supervisor: ILM |
Matthew Strangio | ... | animator: ILM |
Florian Strobl | ... | digital compositor |
Robert Stromberg | ... | visual effects conceptual consultant: Digital Domain / visual effects design |
Greg Stuhl | ... | visual effects models: Asylum Visual Effects |
Bill Sturgeon | ... | visual effects coordinator |
Joseph Suen | ... | creature technical director: ILM |
Nigel Sumner | ... | digital artist |
Helder Sun | ... | motion control camera operator |
Kristen Swanson | ... | dustbusting lead: Digital Domain |
Steven Swanson | ... | visual effects supervising producer: Luma Pictures |
Blake Sweeney | ... | digital artist: ILM |
Pat Sweeney | ... | miniature director of photography: Kerner Optical |
Sebastian Sylwan | ... | director of technology: Digital Domain |
Robert Taltos | ... | rotoscope/paint artist: Asylum |
Andrew Tamandl | ... | character animator: Digital Domain |
Larry Tan | ... | digital artist: ILM |
Hanzhi Tang | ... | lighting lead: Digital Domain |
Andy Tanguay | ... | lead modeler: CIS Hollywood |
Stephanie Taubert | ... | rotoscope artist |
Chad Taylor | ... | sequence supervisor |
Don Taylor | ... | technical director: ILM |
Renita Taylor | ... | creature technical director: ILM |
Jessica Teach | ... | production manager: ILM |
Fin Teo | ... | digital texture lead |
Mike Terpstra | ... | compositing supervisor: The Orphanage |
Scott Tessier | ... | digital modeler: Digital Domain / previsualization artist |
John Textor | ... | senior staff |
James Monroe Tharp Jr. | ... | motion control technician |
Cat Thelia | ... | digital effects coordinator: Digital Domain |
Deborah Thomas | ... | digital roto/paint artist |
Alexander Tirasongkran | ... | matchmove technical director |
Andi Toker | ... | roto/paint artist (as Andi Dorfan) |
James Tooley | ... | creature development supervisor: ILM |
Antonio Torres | ... | digital artist: Digital Domain |
Greg Towner | ... | animator: ILM |
Linda Tremblay | ... | digital compositor |
Stefano Trivelli | ... | compositor: ILM |
Chi Chung Tse | ... | animator |
Melissa Tseng | ... | digital artist: ILM |
Hiroshi Tsubokawa | ... | effects animation technical director: visual effects |
Doug Tubach | ... | digital artist: ILM |
Zachary Tucker | ... | computer graphics supervisor: Asylum (as Zach Tucker) |
Yusei Uesugi | ... | digital artist: ILM |
Mike Uguccioni | ... | digital compositor |
Jen Underdahl | ... | visual effects coordinator: Digital Domain |
Felix E. Urquiza | ... | CG artist: Method |
Devin Uzan | ... | digital compositor |
Leslie Valentino | ... | digital producer: The Orphanage |
Nowell Valeri | ... | lead matchmove artist: Evil Eye Pictures |
Richard Van Cleave Jr. | ... | hair simulation lead: The Orphanage |
John Van Der Zalm | ... | creature technical director: ILM |
Craig Van Dyke | ... | animator |
Olivier Van Zeveren | ... | lighting technical director: ILM |
Trish Van't Hul | ... | digital texture painter: Digital Domain |
Bruce Vecchitto | ... | digital artist: ILM |
Emilio Villalba | ... | 3D visual effects artist: Method Studios |
Eric Voegels | ... | digital artist: ILM |
Scott Vosbury | ... | digital dermatologist: Digital Domain / paint artist: Digital Domain |
Patrick Waas | ... | digital artist: ILM (as Patrick Wass) |
Zubin Wadia | ... | effects animator: Digital Domain |
Danny Wagner | ... | model maker |
Dan A. Walker | ... | digital compositor: Digital Domain |
Kevin Wallace | ... | production manager: Kerner Optical |
Steve Walton | ... | digital model supervisor: ILM |
Courtney Ward | ... | visual effects coordinator |
Kyle Ware | ... | visual effects production assistant: Digital Domain |
David Washburn | ... | animator: ILM |
Jun Watanabe | ... | effects animator: Digital Domain |
James Waterson | ... | digital artist: Luma Pictures |
Harold Weed | ... | technical director: light, ILM (as Howie Weed) |
Sunny Li-Hsien Wei | ... | visual effects artist (as Li-Hsien Wei) |
Keith Weilmuenster | ... | digital rotoscope/paint artist: Digital Domain |
Gregory Weiner | ... | digital artist: ILM (as Greg Weiner) |
David Weitzberg | ... | sequence supervisor: ILM |
Jeff Werner | ... | visual effects producer |
Colie Wertz | ... | digital artist: ILM |
Jamy Wheless | ... | animator: ILM |
John Whisnant | ... | digital artist: ILM |
Bob Wiatr | ... | digital effects compositor: Pacific Title |
Shannon Wiggins | ... | digital artist: ILM |
Ronnie E. Williams Jr. | ... | digital compositor: ILM (as Ronnie Williams Jr.) |
Matthew T. Wilson | ... | compositor: CIS Hollywood (as Matt Wilson) |
Stephen Wilson | ... | compositor: Digital Domain |
Virginia Wilson | ... | digital effects coordinator: Digital Domain (as Virginia C. Wilson) |
Deborah Wiltman | ... | digital compositor |
Matthias Wittmann | ... | animation lead: Digital Domain |
Carrie Wolberg | ... | technical assistant: ILM |
Andy Wong | ... | animator: ILM |
Pam Wong | ... | 3D intergration artist: Digital Domain |
Sylvia Wong | ... | animator: ILM / previsualization artist |
Nick Woo | ... | technical support |
Dione Wood | ... | visual effects coordinator: Evil Eye Pictures |
Doug Wright | ... | digital artist: ILM |
Xye | ... | tracking |
Kyle Yamamoto | ... | cg artist: CIS Hollywood / research and development programmer: CIS Hollywood |
Jason Yanofsky | ... | senior compositor: Luma Pictures |
Farid K. Yazami | ... | technical director: lighting & compositing, ILM (as Farid Khadiri-Yazami) |
Genevieve Yee | ... | lighting artist |
Roland Yepez | ... | character animator: ILM |
Emre Yilmaz | ... | creature technical director |
Mattaniah Yip | ... | digital artist: Digital Domain |
Niki Yoblonski | ... | digital artist |
Mark Youngren | ... | digital artist: ILM |
PeiPei Alena Yuan | ... | previsualization artist: Proof Inc (as Pei Pei Yuan) |
Dean Yurke | ... | digital artist |
Heidi Zabit | ... | digital artist |
Joseph A. Zaki | ... | senior digital compositor: ILM (as Joseph Zaki) |
Jens Zalzala | ... | effects animation lead: Digital Domain |
John Zdankiewicz | ... | animator: ILM |
Wei Zheng | ... | matte painting lead: ILM |
Rita E. Zimmerman | ... | digital artist: ILM (as Rita Zimmerman) |
Erik Zimmermann | ... | visual effects artist: Digital Domain |
Lauren Abrams | ... | modelmaker: ILM (uncredited) |
Daphne Apellanes-Ackerson | ... | rotoscope artist: The Orphanage (uncredited) |
Geoffrey Baumann | ... | on-set survey and data integration: Digital Domain (uncredited) |
Laurie Blavin | ... | senior recruiter: The Orphanage (uncredited) |
Scott Bonnenfant | ... | texture painter (uncredited) |
Alvaro Buendia | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Jerry Castro | ... | editorial supervisor: The Orphanage (uncredited) |
Can Chang | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) |
Jesse James Chisholm | ... | on-set survey and data integration: Digital Domain (uncredited) |
Daniel Craemer | ... | digital artist (uncredited) |
Joe C. D'Amato | ... | resource manager: The Orphanage (uncredited) |
Lisa de la Garza | ... | visual effects senior staff: Digital Domain (uncredited) |
Tim Dobbert | ... | matchmove supervisor: The Orphanage (uncredited) |
Rama Dunayevich | ... | public relations: The Orphanage (uncredited) |
Gregory Duncan | ... | production assistant: Digital Domain (uncredited) |
Donald Fly | ... | general manager: CIS Hollywood (uncredited) |
Steve Gawley | ... | model maker (uncredited) |
Daniel Gloates | ... | senior staff: The Orphanage (uncredited) |
Stuart D. Gordon | ... | visual effects artist (uncredited) |
Ned Gorman | ... | effects consultant (uncredited) |
Mike Goslin | ... | digital systems engineer (uncredited) |
Monique Gougeon | ... | resource department manager: The Orphanage (uncredited) |
Michael Zaiko Hall | ... | technical director: The Orphanage (uncredited) |
Amanda Hampton | ... | pipeline engineer (uncredited) |
John R. Hazzard | ... | animator: Luma Pictures (uncredited) |
Brian Holmes | ... | systems engineer: CIS Hollywood (uncredited) |
Jean Huang | ... | assistant visual effects coordinator: Digital Domain (uncredited) |
Slavik IA | ... | animator (uncredited) |
Jeffrey Jasper | ... | digital compositor (uncredited) |
Jaimie Lee Jota-Finnerty | ... | senior digital coordinator: Digital Domain (uncredited) |
Alan Kapler | ... | digital effects artist (uncredited) |
Michael Kennen | ... | digital compositor (uncredited) |
Kwang Jib Kim | ... | visual effects production: Digitrove, Inc (uncredited) |
Jessica Lai | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Diana K. Lee | ... | roto/matchmove coordinator: The Orphanage (uncredited) |
Michael Lester | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) / matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Jimmy Lillard | ... | visual effects editor: The Orphanage (uncredited) |
P. Alex Lim | ... | digital effects artist: Digital Domain (uncredited) |
Heather MacDonald | ... | production operations manager: The Orphanage (uncredited) |
Kevin Mains | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Jason Malinowsky | ... | animator (uncredited) |
Stuart T. Maschwitz | ... | senior staff: The Orphanage (uncredited) |
Dan McNamara | ... | senior staff: The Orphanage (uncredited) |
Robert Minsk | ... | systems: CIS Hollywood (uncredited) |
Michelle Motta | ... | digital paint & rotoscope artist (uncredited) |
Marla Newall | ... | location data capture lead (uncredited) |
Luke O'Byrne | ... | visual effects executive producer: The Orphanage (uncredited) |
Maricela Perdomo | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Matthew Perin | ... | digital artist (uncredited) |
Christine Peterson | ... | junior compositor: The Orphanage (uncredited) |
Nathan Reidt | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Aaron Rhodes | ... | rotoscope supervisor: The Orphanage (uncredited) |
Jonathan Rothbart | ... | senior staff: The Orphanage (uncredited) |
Charles Schwartz | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Misty Segura-Bowers | ... | digital compositor (uncredited) |
Nelson Sepulveda | ... | digital compositor: ILM (uncredited) |
Karen N. Sickles | ... | recruiter: Digital Domain (uncredited) |
Thanapoom Siripopungul | ... | visual effects artist: Luma Pictures (uncredited) |
Kim Smith | ... | texture artist (uncredited) |
Michael Spaw | ... | technical director: The Orphanage (uncredited) |
Scott Stewart | ... | senior staff: The Orphanage (uncredited) |
Benjamin Stokes | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) |
Carsten Sørensen | ... | senior staff: The Orphange (uncredited) |
Eric Texier | ... | technical director: The Orphanage (uncredited) |
Remy Torre | ... | technical director (uncredited) |
Greg Tse | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Patrick Tubach | ... | production support: ILM (uncredited) |
John Vassallo | ... | animator (uncredited) |
Aaron Vest | ... | visual effects artist (uncredited) |
Brent Villalobos | ... | software developer: The Orphanage (uncredited) |
Ken Wesley | ... | technical director: The Orphanage (uncredited) |
Matt Wheeler | ... | visual effects artist (uncredited) |
Laura Elizabeth Wilcox | ... | roto/paint artist: Method Studios (uncredited) |
Chris Winters | ... | technical director: The Orphanage (uncredited) |
David Wu | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Tiffany Wu | ... | matchmove/roto coordinator: The Orphange (uncredited) |
Momo Yang | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Stunts
Tsuyoshi Abe | ... | stunt performer |
Kevin Abercrombie | ... | utility stunts |
Joey Anaya | ... | stunt performer |
Tony Angelotti | ... | stunt double: Johnny Depp |
Greg Anthony | ... | stunt performer |
Noby Arden | ... | stunt performer |
Sala Baker | ... | stunts |
Daniel W. Barringer | ... | assistant stunt coordinator |
Chick Bernhard | ... | marine department (as Chick Bernhardt) |
Richard L. Blackwell | ... | stunts / utility stunts |
Dan Brown | ... | stunts |
Joe Bucaro III | ... | stunt performer |
Richard Bucher | ... | stunts |
Keith Campbell | ... | stunt performer |
Jay Caputo | ... | stunt performer |
Sebastiano Cartier | ... | stunts |
Darryl Chan | ... | stunt performer |
Alex Chansky | ... | stunts |
Eric Chen | ... | fight stunts |
Fernando Chien | ... | utility stunts |
Ilram Choi | ... | stunts |
Arnold Chon | ... | stunts |
Brian Patrick Collins | ... | stunts |
Geo Corvera | ... | stunt pirate |
Brycen Counts | ... | stunts |
Shawn Crowder | ... | utility stunts |
Phil Culotta | ... | stunts |
Augie Davis | ... | stunts |
Mark De Alessandro | ... | stunts |
John Dixon | ... | stunts |
J. Mark Donaldson | ... | stunts |
John Donohue | ... | stunts |
Brian Duffy | ... | stunts |
Jayson Dumenigo | ... | stunt performer |
Thomas DuPont | ... | stunt double: Geoffrey Rush/Bill Nighy |
Andy Dylan | ... | stunts |
Greg Wayne Elam | ... | stunts |
Kofi Elam | ... | stunt performer |
Paul Eliopoulos | ... | stunt performer / stunts |
Masaaki Endo | ... | stunts |
Jonathan Eusebio | ... | stunt performer |
Roel Failma | ... | stunts |
Dane Farwell | ... | stunts |
Jeremy Fry | ... | stunts |
Darin Fujimori | ... | stunts |
Richie Gaona | ... | stunt performer |
J. Armin Garza II | ... | stunt driver: ATV |
Mickey Giacomazzi | ... | stunts |
Dean Gillmen | ... | stunts |
Al Goto | ... | stunts |
Erica Grace | ... | stunt double: Naomie Harris |
Dean Grimes | ... | utility stunts |
Charles Grisham | ... | stunts |
Sam Hargrave | ... | utility stunts |
Zac Henry | ... | stunts |
Ben Hernandez Bray | ... | stunts (as Ben Bray) |
Steven Ho | ... | stunt performer |
Lisa Hoyle | ... | stunts |
Randall Huber | ... | stunts |
Zach Hudson | ... | stunt double: Orlando Bloom (as Zack Hudson) |
Alex Huynh | ... | stunts |
Yoshio Iizuka | ... | stunt performer |
Keii Johnston | ... | utility stunts |
Azmyth Kaminski | ... | stunt performer |
Martin Klebba | ... | stunt double |
John Koyama | ... | stunts |
Anthony Kramme | ... | stunts |
Charlotte Kyle | ... | assistant to George Marshall Ruge |
Theo Kypri | ... | stunt double: Johnny Depp |
Reuben Langdon | ... | stunts |
Danny Le Boyer | ... | stunts |
Samuel Le | ... | stunt performer |
Don Lee | ... | stunts |
Michelle Lee | ... | (as Michelle C. Lee) |
Will Leong | ... | utility stunts |
Christopher Leps | ... | stunts |
James Lew | ... | stunts |
Michael Li | ... | stunts |
Sam Looc | ... | stunts / utility stunts |
Kurt D. Lott | ... | stunt performer |
Ray Lykins | ... | stunt double: Mullroy / stunts |
Rob Mars | ... | stunt double: Bootstrap Bill |
Kirk Maxwell | ... | stunt double / stunts |
Mark McDaniels | ... | stunt performer |
Lee McDermott | ... | stunts |
Angela Meryl | ... | stunt double: Naomie Harris |
Johnny Michaels | ... | stunts |
Norman Mora | ... | stunts |
Tom Morga | ... | stunts |
Marty Murray | ... | stunts |
Tadahiro Nakamura | ... | stunt performer |
Phi-Long Nguyen | ... | stunts |
Mark Norby | ... | stunt performer |
Hugh Aodh O'Brien | ... | utility stunts |
Casey O'Neill | ... | stunt performer |
Lin Oeding | ... | stunts |
Jim Palmer | ... | stunts |
Norb Phillips | ... | stunts |
Denney Pierce | ... | stunts |
Víctor Quintero | ... | stunts |
J.P. Romano | ... | stunts |
Thomas Rosales Jr. | ... | stunts |
George Marshall Ruge | ... | stunt coordinator |
Gregg Sargeant | ... | stunt double / utility stunts |
Marc Schaffer | ... | stunt double: Mackenzie Crook |
Craig Frosty Silva | ... | stunt pirate |
Lincoln Simonds | ... | stunts |
Buddy Sosthand | ... | stunt double / stunts |
Gary Ray Stearns | ... | stunt double / stunt performer |
Jim Stephan | ... | head stunt rigger |
Johnny Sullivan | ... | stunts |
Jen Kuo Sung | ... | stunts (as Jen Sung Outerbridge) |
Lewis Tan | ... | stunts |
Philip Tan | ... | stunts |
Steve Tartalia | ... | stunts |
Don Thai Theerathada | ... | stunt double (as Don Tai) / stunts (as Don Tai) |
Bryan Thompson | ... | stunts |
Trampas Thompson | ... | stunts |
Aaron Toney | ... | stunts |
Russell Towery | ... | stunt double |
Durk Tyndall | ... | diver |
Steve Upton | ... | stunts |
Jon Valera | ... | stunts |
Mark Vanselow | ... | stunts |
Mike Watson | ... | stunts |
Ryan Watson | ... | stunts |
Jack West | ... | stunt double: Lee Arenberg |
Webster P. Whinery Jr. | ... | stunts |
Webster Whinery | ... | utility stunts |
Brian J. Williams | ... | stunt rigger: stunt double: Cotton |
Jeff Wolfe | ... | stunt double / stunts |
Adrienne Wong | ... | stunts |
Kerry Wong | ... | stunts |
Wai-Fai Wong | ... | stunt double: Sao Feng |
Emily Wu | ... | stunts |
Kofi Yiadom | ... | stunts |
Marcus Young | ... | stunts |
Jesse James Youngblood | ... | stunts |
David Wald | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Matthew E. Alper | ... | assistant camera |
Scott Barnes | ... | dimmer technician |
Kevin Barrera | ... | rigging electrician |
Chad C. Barrow | ... | company grip |
Chris Bennett | ... | lighting programmer |
Matthew Berning | ... | technocrane technician: Los Angeles |
Andy Bertelson | ... | 2nd unit |
Matthew C. Blea | ... | second assistant camera: second unit |
Marek Bojsza | ... | electrician (as Marek Boisza) |
Ffilip Bolton | ... | electrician / lighting technician |
Jeremy Braben | ... | aerial director of photography: Greenland |
Alex M. Cacciarelli | ... | visual effects video assist |
Adam Camacho | ... | grip |
David Allen Carter | ... | lighting technician |
Nelson A. Castillo | ... | balloon technician / rigger |
Andrew Chojnacki | ... | grip |
Steve Colgrove | ... | electrician |
Rick Crank | ... | electrician |
Steven Cueva | ... | additional second assistant camera |
Jose Danner | ... | second unit: grip |
David Deever | ... | video engineer |
Ralph Del Castillo | ... | grip |
Daniel Dorowsky | ... | rigging electrician |
Joe Duarte | ... | rigging grip |
Michael Duarte | ... | grip |
David Ellis | ... | pre-rig electrician |
Sam Emerson | ... | still photographer |
Daniel Enneking | ... | fixtures technician |
Michael Enriquez | ... | rigging grip |
Jake Funk | ... | grip |
Chris Garcia | ... | b camera second assistant |
Christopher J. Garcia | ... | second assistant a-camera |
Thomas Gibson | ... | key grip: second unit |
Sean P. Gilbert | ... | underwater first assistant camera |
James Goldman | ... | second assistant camera |
David González | ... | rigging grip |
Jarek Gorczycki | ... | best boy electric |
Grant Goza | ... | additional grip |
Scott Graves | ... | electrician: fixtures |
Barry Gross | ... | lighting technician: effects unit |
Paul A. Hardiman | ... | lighting technician |
Michael Hardwick | ... | first assistant camera: visual effects unit |
Jimmy Harritos | ... | electrician |
Charles Hart | ... | rigging best boy grip (as Charles 'Chip' Hart) |
Paul Hazard | ... | rigging electrician |
Hollywood Heard | ... | rigging electric |
Mitchell K. Hiniker | ... | grip |
Patrick Hoeschen | ... | electrician (as Patrick R. Hoeschen) / gaffer: second unit (as Pat Hoeschen) |
Walrus J.U.I.C.E. Howard | ... | assistant camera |
Alan Jacoby | ... | additional second assistant camera |
David Janssen | ... | first assistant camera: Kerner Optical VFX |
Lee Johnson | ... | rigging electric |
Richard Jones | ... | grip |
Kenneth 'Spike' Kirkland | ... | lighting technician |
Jack Kney | ... | camera operator: behind the scenes |
Cole Koehler | ... | additional second assistant camera |
Todd Kuhn | ... | best boy grip special effects kerner optical |
Josh Kuykendall | ... | rigging grip |
Eric Laudadio | ... | assistant camera: second unit (as Eric R. Laudadio) |
Lorna Leslie | ... | assistant camera |
Gabriel Giovanni Lewis | ... | gaffer: second unit (as Gabriel Lewis) |
Trevor Loomis | ... | first assistant camera |
Patrick Loungway | ... | director of photography: second unit |
George Lozano Jr. | ... | rigging electrician |
David Luckenbach | ... | camera operator / steadicam operator |
Peter Manno | ... | assistant camera: underwater scenes |
Marc Marino | ... | rigging electrician |
Thomas P. Marshall | ... | electrician |
Jesse Mather | ... | lighting technician |
Carson E. Mayne | ... | rigging electric |
Jack McCollum | ... | rigging electrician |
Isaac McKee | ... | lighting technician |
Brian McPherson | ... | technocrane operator |
Roger Meilink | ... | rigging gaffer |
John D. Miller | ... | best boy grip |
Anthony Mollicone | ... | rigging grip |
Peter Mountain | ... | still photographer |
Bob Myers | ... | rigging grip |
Nino Neuboeck | ... | first assistant camera: "b" camera |
David B. Nowell | ... | director of photography: aerial unit |
Rob Nowik | ... | video assist reshoots la |
Michael E. Pacheco | ... | rigging grip |
Ryan Pacheco | ... | rigging grip |
Harrison Palmer | ... | electrician |
Morten Petersen | ... | best boy electric (as Morty Petersen) |
Brendon Phillips | ... | electrician |
J. Michael Popovich | ... | key grip |
Paul Postal | ... | rigging electrician |
Christopher Prampin | ... | electrician |
Robert P. Quiroz | ... | rigging electrician |
Ryan Rakel | ... | camera department intern |
Patrick Redmond | ... | grip |
Kenny Rivenbark | ... | crane operator: Super Technocrane |
Eugene Rivera | ... | dolly grip |
P. Scott Sakamoto | ... | camera operator / steadicam operator |
Jerry Sandager | ... | Key Rigging Grip |
Eric Sandlin | ... | rigging electric best boy |
Michael Sandow | ... | camera production assistant |
John Savedra | ... | set electrician |
Martin Schaer | ... | camera operator: "a" camera |
David Schmalz | ... | video assist operator: second unit |
Bill H. Schwocho | ... | rigging grip |
Alex Scott | ... | additional film loader |
David D. Scott | ... | video engineer |
Ben Seresin | ... | additional photographer |
Steven Serna | ... | best boy grip: second unit |
Robert Settlemire | ... | assistant camera: Underwater unit |
Michael Shaw | ... | grip |
Jay Sheveck | ... | libra head technician: second unit |
Scott Sprague | ... | electrician |
Don Steinberg | ... | first assistant camera |
Jeff Stewart | ... | camera loader |
Craig Striano | ... | crane operator: Super Technocrane |
Rafael E. Sánchez | ... | chief lighting technician (as Rafael E. Sanchez) |
Stephan K. Taylor | ... | best boy electric: second unit / electrician |
David Thielhart | ... | rigging best boy electric |
Stephen Thorp | ... | best boy electric: second unit (as Steve Thorp) |
Brian Tilden | ... | gaffer: second unit, Bahamas |
Lance Jay Velazco | ... | digital video assist operator: second unit |
Art Villasenor | ... | technocrane technician |
Michael J. Walsh | ... | electrician |
Oliver Ward | ... | camera technician: Wescam camera: Greenland |
Troy Waters | ... | camera boat operator |
Chris Weigand | ... | electrician |
Ryan White | ... | rigging technician |
Chris Wrobel | ... | lighting technician: models, ILM (as Chris Wroubel) |
R. Michael Yope | ... | electrician |
Aaron G. York | ... | libra head technician: second unit |
Andy Young | ... | rigging grip |
Steve Zigler | ... | best boy electric: second unit, Bahamas |
Jozo Zovko | ... | additional second assistant camera (as Joe Zovko) |
Peter Zuccarini | ... | underwater director of photography |
Brian Dennis | ... | rigging electrician (uncredited) |
JT Diaz | ... | rigging electrician (uncredited) |
Andrew Fisher | ... | assistant camera (uncredited) |
Christian J. Killingsworth | ... | rigging electrician (uncredited) |
Chris McCracken | ... | grip: Kerner optical (uncredited) |
Yen P. Nguyen | ... | additional second assistant camera (uncredited) |
Orlando Orona | ... | grip: kerner optical (uncredited) |
Russ Tolliver | ... | crane operator (uncredited) |
Animation Department
Isabel Auphan | ... | senior animator: ILM |
Michael Bomagat | ... | animator |
Frédéric Côté | ... | animator (as Fred Cote) |
Joseph Kim | ... | animator: ILM |
Nadine Lavoie | ... | animator |
Jakub Pistecky | ... | lead animator |
Leigh H. Rens | ... | animator |
Ben Sanders | ... | animator |
Casting Department
Jennifer Alessi | ... | extras casting |
Sande Alessi | ... | extras casting |
Faith Allbeson | ... | casting associate: UK |
Solomon Artistes | ... | extras casting |
Vanessa Baker | ... | adr voice casting |
Kristan Berona | ... | extras casting |
Kate Burgess | ... | key background casting assistant |
Angela Demo | ... | casting associate |
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Bradley Grant | ... | background casting assistant: Caribbean |
Tom Gustafson | ... | location casting (as Thomas Gustafson) |
Mohammed Hassan | ... | extras casting associate |
Priscilla John | ... | casting: UK |
Ned Lott | ... | adr voice casting: international version |
Scout Masterson | ... | casting associate |
Caitlin McKenna | ... | adr voice casting (as Caitlin McKenna-Wilkinson) |
Cornelius E. McKinney | ... | background casting assistant |
Jennifer M. Merriman | ... | background casting assistant |
Jesse Jam Miranda | ... | casting |
Kimberly Mullen | ... | casting: Florida |
Mark Mullen | ... | casting: Florida |
Mike Passine | ... | extras casting assistant |
Devon Ligus | ... | casting assistant (uncredited) |
Kevin Mockrin | ... | casting assistant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Lilik Antonyan | ... | pattern maker: cutter and fitter |
Javier Arrieta | ... | set costumer |
David Bethell | ... | costume prop |
Bryan Birge | ... | set costumer |
Jeannine Bourdaghs | ... | set costumer |
Lucy Bowring | ... | costume coordinator |
Jennifer C. Breed | ... | costume ager/dyer |
Jessica Carpenter | ... | costume production assistant |
Joseph Richard Collins | ... | costume ager/dyer / costume leathermaker |
Karen Cortes | ... | set costumer |
Ken Crouch | ... | costume supervisor |
Liz Dann | ... | set costumer (as Lizzie Dann) |
Lucy Denny | ... | head cutter |
Beau Desmond | ... | set costumer |
Tina Dowd | ... | costumer |
Sjølander Embroidery | ... | embroidery (as Thomas Sjolander) |
Kelvin Feeney | ... | costume props |
Suzy Freeman | ... | assistant costume designer |
Gordana Golubovich | ... | assistant to costume designer |
Scott R. Hankins | ... | principal costumer |
Brad Holtzman | ... | set costumer |
Mathew Hooey | ... | costumer |
April Hunter-Krueger | ... | costumer (as April Krueger) |
Tess Inman | ... | costumer |
Jimmy Jay | ... | costumer |
Matthew Jerome | ... | costumer |
Jane Law | ... | costumer: Keira Knightley |
Noel Leonard | ... | set costumer |
Renee Michelle Levy | ... | key costumer (as Renee Levy Hazelton) |
Philip Maldonado | ... | costumer |
Marina Marit | ... | key set costumer |
Ciara McArdle | ... | costumer |
Rosalida Medina | ... | costumer/shopper |
Aaron Millsap | ... | costumer |
Bryan H. Moss | ... | costumer |
John Norster | ... | associate costume designer |
Jessica Pazdernik | ... | costume supervisor |
Suzy Perry | ... | key costumer (as Suzanne Robertson) |
Steven Porch | ... | specialty costumer |
Jason Rainey | ... | ager/dyer |
Adam Roach | ... | set costumer |
Reese Spensley | ... | set costumer |
Niki Spina | ... | assistant to costume designer |
Ivory Stanton | ... | specialty costume fabricator |
Chandra Telfer | ... | costume ager (as Chandra Moore) |
Jill Tomomatsu | ... | milliner |
Darrell Warner | ... | costume illustrator |
Tyra Youland | ... | costume ager/dyer |
Gilbert Zamorano | ... | costumer |
Joshua Coleman | ... | costumer (uncredited) |
Kevin Giles | ... | costume props modeller (uncredited) |
Location Management
Rico Bailey | ... | location assistant |
Timmy Chinn | ... | location assistant |
Patrick Chisholm | ... | key assistant location manager |
Steve Hart | ... | location manager |
Robin Higgs | ... | location manager: Caribbean/Bahamas |
Jennifer Antoinette Kennedy | ... | assistant location manager (as Jennifer Kennedy) |
Valerie Y.O. Kim | ... | location manager |
Ann Lukacs | ... | location manager: Utah |
Michael John Meehan | ... | supervising location manager |
Margaret Richey | ... | location scout |
Laura Sode-Matteson | ... | location manager: USA |
Tommy Woodard | ... | film commission specialist: Utah |
Music Department
Nico Abondolo | ... | musician: bass |
Mark Adams | ... | musician: french horn |
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Jon Ailetcher | ... | pro tools operator |
Richard Altenbach | ... | musician: violin |
Armen Anassian | ... | musician: violin |
Christopher Anderson-Bazzoli | ... | music preparation |
Slamm Andrews | ... | score recordist |
Paul Archibald | ... | musician: trumpet |
Ann Atkinson | ... | musician: bass |
Philip Ayling | ... | musician: oboe |
Bob Badami | ... | music supervisor |
Lorne Balfe | ... | composer: additional music |
Jacqueline Barron | ... | singer |
Steve Bartek | ... | orchestrator |
Robert Becker | ... | musician: viola |
Steve Becknell | ... | musician: french horn |
Robert Berg | ... | musician: viola |
Wayne Bergeron | ... | musician: trumpet |
Ishani Bhoola | ... | musician: violin |
Jeffrey Biggers | ... | additional score mixer (as Jeff Biggers) / additional score recordist (as Jeff Biggers) |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Chris Bleth | ... | musician: duduk |
Gary Bovyer | ... | musician: clarinet |
Tom Boyd | ... | oboe |
Jacqueline Brand | ... | musician: violin |
Laura Brenes | ... | musician: french horn |
Tom Broderick | ... | supervising technical music coordinator |
Rob Brophy | ... | musician: viola |
Denyse Buffum | ... | musician: viola |
Rebecca Bunnell | ... | musician: violin |
Jodi Burnett | ... | musician: cello |
Eve Butler | ... | musician: violin |
Heather Cairncross | ... | singer |
Darius Campo | ... | musician: violin |
Roberto Cani | ... | musician: violin |
Mary Carewe | ... | singer |
Lily Ho Chen | ... | musician: violin |
Heather Clark | ... | musician: flute |
Al Clay | ... | additional score mixer / additional score recordings |
Dee Lewis Clay | ... | musician: featured vocals (as Delores Clay) |
Bryan Clements | ... | scoring crew |
Paul Cohen | ... | musician: cello |
Charles Coker | ... | musician: bassoon |
Gina Coletti | ... | musician: viola |
Zach Collins | ... | musician: tuba |
Kevin Connolly | ... | musician: violin |
Tony Cooke | ... | musician: cello |
Matthew Cooker | ... | musician: cello |
Larry Corbett | ... | musician: cello |
Rose Corrigan | ... | musician: bassoon |
Andrew Crowley | ... | musician: trumpet |
Grace Davidson | ... | Soprano |
Douglas Davis | ... | musician: cello |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
Mario De Leon | ... | musician: violin |
Brian Dembow | ... | musician: viola |
Drew Dembowski | ... | musician: bass |
Joel Derouin | ... | musician: violin |
Thomas Diener | ... | musician: viola |
Michael Dore | ... | singer |
Peter Doubrovsky | ... | musician: bass |
Carol Drake | ... | musician: french horn |
David Duke | ... | musician: french horn |
E. Duke-Kirkpatrick | ... | musician: cello |
Bruce Dukov | ... | musician: violin |
Earl Dumler | ... | musician: oboe |
Matt Dunkley | ... | conductor: choir (as Matthew Dunkley) |
Lisa Edelstein | ... | musician: flute |
Steve Erdody | ... | musician: cello |
Christine Ermacoff | ... | musician: cello |
Mark Eshelman | ... | scoring crew |
Pedro Eustache | ... | musician: ethnic woodwinds |
Sarah Eyden | ... | singer |
Judith Farmer | ... | musician: bassoon |
Richard Feves | ... | musician: bass |
Elizabeth Finch | ... | orchestrator |
Marlo Fisher | ... | musician: viola |
Michael Fisher | ... | percussion |
Donald Foster | ... | musician: clarinet |
Geoff Foster | ... | music recordist: choir |
Bruce Fowler | ... | supervising orchestrator |
Walt Fowler | ... | musician: trumpet / orchestrator |
Rob Frear | ... | musician: trumpet |
Vanessa Freebairn-Smith | ... | musician: cello |
Matthew Funes | ... | musician: viola |
Armen Garabedian | ... | musician: violin |
Neil Garber | ... | musician: bass |
Rick Gerding | ... | musician: viola |
Julie Gigante | ... | musician: Principle second Violin |
Tom Gire | ... | composer: additional music |
Nick Glennie-Smith | ... | composer: additional music / conductor |
Kevin Globerman | ... | digital score recordist / music assistant |
Pamela Goldsmith | ... | musician: viola |
Galina Golovin | ... | musician: violin |
Steven Gordon | ... | musician: viola |
Endre Granat | ... | concertmaster |
Katie Greathouse | ... | music editor |
Susan Greenberg | ... | musician: flute |
Fred Greene | ... | musician: tuba |
Keith Greene | ... | musician: viola |
Claire Greenway | ... | musician |
Larry Hall | ... | musician: trumpet |
Karen Han | ... | soloist: erhu |
Jennie Hansen | ... | musician: viola |
Tom Hardisty | ... | score recordist |
Clayton Haslop | ... | musician: violin |
Tamara Hatwan | ... | musician: violin |
Lili Haydn | ... | musician: fiddle / singer / violinist |
Amy Hershberger | ... | musician: violin |
Oscar Hidalgo | ... | musician: bass |
Paula Hochhalter | ... | musician: cello |
Steve Holtman | ... | musician: trombone |
Carrie Holzman-Little | ... | musician: viola |
Scott Hosfeld | ... | musician |
Eric Hosler | ... | musician: violin |
Tiffany Y. Hu | ... | musician: violin |
Lawrence Hughes | ... | musician: clarinet |
Alex Iles | ... | musician: trombone |
Henry Jackman | ... | composer: additional music |
Piotr Jandula | ... | musician: viola |
Alison Jiear | ... | singer |
Sam Jones | ... | assistant scoring engineer |
Katie Kadarauch | ... | musician: viola |
Jim Kanter | ... | musician: clarinet |
Alan Kaplan | ... | musician: trombone |
Dennis Karmazyn | ... | musician: cello |
Jonathan Karoly | ... | musician: cello |
Roland Kato | ... | musician: viola |
Dan Kelley | ... | musician: french horn |
Emma Kershaw | ... | singer |
Jenny Kim | ... | musician: french horn |
Paul Klintworth | ... | musician: french horn |
Steven Kofsky | ... | music production services |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass |
Penka Kouneva | ... | orchestrator |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello |
Ken Kugler | ... | musician: trombone / orchestrator |
Jen Kuhn | ... | musician: cello |
Steve Kujala | ... | musician: flute |
Joanna Forbes L'Estrange | ... | singer (as Joanna Forbes) / singer (as Joanna L'Estrange) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola |
Timothy Landauer | ... | musician: cello |
Songa Lee | ... | musician: violin |
Natalie Leggett | ... | musician: violin |
Mitchell Leib | ... | executive in charge of music |
Dimitrie Leivici | ... | musician: violin |
James S. Levine | ... | musician |
Michael A. Levine | ... | musician: fiddle |
Phillip Levy | ... | musician: violin |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet |
Dane Little | ... | musician: cello |
Charlie Loper | ... | musician: trombone |
Greg Loskorn | ... | scoring technician |
Andy Malloy | ... | musician: trombone |
Shawn Mann | ... | musician: viola |
Marina Manukian | ... | musician: violin |
Don Markese | ... | musician: clarinet |
Michael Markman | ... | musician: violin |
Frank Marocco | ... | musician: accordion |
Liane Mautner | ... | musician: violin |
Darrin McCann | ... | musician: viola |
Barbara McDermott | ... | music editor |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet |
Ed Meares | ... | musician: bass |
Jai Meghan | ... | scoring crew |
Joe Meyer | ... | musician: french horn |
Alan Meyerson | ... | music scoring mixer / score recordist |
Adam Michalak | ... | score recordist |
Todd Miller | ... | musician: french horn |
Victoria Miskolczy | ... | musician: viola |
Bruce Morgenthaler | ... | musician: bass |
Yvonne S. Moriarty | ... | musician: french horn / orchestrator (as Suzette Moriarty) |
Kristy Morrell | ... | musician: french horn |
Cynthia Moussas | ... | musician: violin |
Armen Movsessian | ... | musician: violin |
Melissa Muik | ... | music co-producer / supervising music editor |
Blake Neely | ... | conductor |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Dan Neufeld | ... | musician: viola |
Maria Newman | ... | musician |
Daniel Nielsen | ... | composer: trailer music |
Helen Nightengale | ... | musician: violin |
Cheryl Norman | ... | musician: violin |
Barbara Northcutt | ... | musician: oboe |
Mike Nowak | ... | musician: viola |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn |
Phil O'Connor | ... | musician: clarinet |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon (as Michael O'Donnovan) |
Jenny O'Grady | ... | choir master |
Paul Oakenfold | ... | music remixer: "Jack's Suite" |
Melissa Orquiza | ... | music preparation |
Sid Page | ... | musician: violin |
Norman Panto | ... | musician: accordion |
Joel Pargman | ... | musician: violin |
Alyssa Park | ... | musician: violin |
Sara Parkins | ... | musician: violin |
David Parmeter | ... | musician: bass |
Heitor Pereira | ... | composer: additional music / musician |
Nicolas Philippon | ... | musician: bass |
Simon Phillips | ... | musician: drums |
Radu Pieptea | ... | musician: violin |
Nyree Pinder | ... | score coordinator |
Hila Plitmann | ... | musician: soprano |
Movses Pogossian | ... | musician: violin |
Katia Popov | ... | musician: violin |
Barbra Porter | ... | musician: violin |
Jason Poss | ... | music transcription |
Karie Prescott | ... | musician: viola |
Shanti D. Randall | ... | musician: viola |
Tom Raney | ... | musician: cembalo |
Sue Ranney | ... | musician: bass |
Joshua Ranz | ... | musician: clarinet |
Leslie Reed | ... | musician: oboe |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone |
John Reynolds | ... | musician: french horn |
Michele Richards | ... | musician: violin |
Cassandra Richburg | ... | musician: viola |
Rafael Rishik | ... | musician: violin |
Steven Roberts | ... | musician: clarinet |
William Roper | ... | musician: tuba |
Jay Rosen | ... | musician: violin |
Anatoly Rosinsky | ... | musician: violin |
Geraldine Rotella | ... | musician: flutes |
Peter Rotter | ... | choir contractor / orchestra contractor |
Czarina Russell | ... | music production services |
Allen Savedoff | ... | musician: bassoon |
James Sawyer | ... | musician: trombone |
Marc Sazer | ... | musician: violin |
Jochen Schild | ... | technical music assistant |
George Kim Scholes | ... | musician: cello |
Dan Seidenberg | ... | musician: viola |
Fred Selden | ... | musician: flute |
Jacob Shea | ... | music assistant |
David Shostac | ... | musician: flute |
Andrew Shulman | ... | musician: cello |
Jeanne E. Skrocki | ... | musician: violin |
Peter Oso Snell | ... | technical music assistant (as Pete Oso Snell) |
Tina Soule | ... | musician: cello (as Christina Soule) |
David Speltz | ... | musician: cello |
John Sponsler | ... | composer: additional music |
Tereza Stanislav | ... | musician: violin |
Lisa M. Sutton | ... | musician: violin |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone |
George Thatcher | ... | musician: trombone |
James Thatcher | ... | musician: horn |
Sarah Thornblade | ... | musician: violin |
Martin Tillman | ... | soloist: cello |
Richard Todd | ... | musician: french horn |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello |
Kevan Torfeh | ... | musician: cello |
Doug Tornquist | ... | musician: tuba |
Steve Trowell | ... | singer |
Cecilia Tsan | ... | musician: cello |
Mari Tsumura | ... | musician: violin |
John Van Houten | ... | musician: tuba |
Gore Verbinski | ... | musician: guitar |
Josefina Vergara | ... | musician: violin |
Shalini Vijayan | ... | musician: violin |
Karl Vincent | ... | musician |
Greg Vines | ... | additional score mixer / additional score recordings / technical music assistant |
Irina Voloshina | ... | musician: violin |
James Walker | ... | musician: flute |
Lawrence Wallington | ... | singer |
David Walther | ... | musician: viola |
John Walz | ... | musician: cello |
Matthew J. Ward | ... | additional score mixer (as Matt Ward) / additional score recordings (as Matt Ward) |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn |
Dave Washburn | ... | musician: trumpet |
Miwako Watanabe | ... | musician: violin |
David Weiss | ... | musician: oboe |
Dave Wells | ... | music copyist |
Mel Wesson | ... | ambient music designer |
Mark Wherry | ... | digital instrument design |
Booker White | ... | head of music preparation |
Roger Wilkie | ... | musician: violin |
Ralph Williams | ... | musician: clarinet |
Evan Wilson | ... | musician: viola |
Frances Liu Wu | ... | musician: bass |
Phillip Yao | ... | musician: french horn |
Emily Yarrow | ... | singer |
Kenneth Yerke | ... | musician: violin |
Andrew Zack | ... | score coordinator |
Geoff Zanelli | ... | composer: additional music |
Monica Zierhut | ... | music production supervisor |
Daniel Zimmerman | ... | technical music assistant (as Dan Zimmerman) |
Atli Örvarsson | ... | composer: additional music |
The Hollywood Studio Symphony | ... | music performed by (uncredited) |
Braden Kimball | ... | score mixing assistant (uncredited) |
Frank Macchia | ... | percussion/choir orchestration (uncredited) |
Greg Maloney | ... | technical support (uncredited) |
Tom Raney | ... | musician: percussion (uncredited) |
Script and Continuity Department
Pamela Alch | ... | script supervisor |
Jennifer Carno | ... | assistant to script supervisor |
Rebecca Edelson | ... | script clearance administrator |
Cathleen Girdner | ... | script clearance administrator (as Cathleen Brown) |
Karen Golden | ... | script supervisor |
Samantha C. Kirkeby | ... | script supervisor: second unit |
Stacie Livingston | ... | script supervisor assistant |
Sharron Reynolds | ... | script supervisor |
Kim Rocco Shields | ... | script supervisor: additional photography |
Patience Thoreson | ... | additional script supervisor |
Transportation Department
Michael Allegro | ... | production van driver operator |
Scott Fair | ... | driver |
Thomas Taylor Goodman | ... | driver |
Buck Holland | ... | driver: Mr Depp |
Alan Kaminsky | ... | driver |
Ron Kunecke | ... | transportation captain |
Kelly Loo | ... | driver |
Alex Macaulay | ... | boat driver |
Kim Magruder | ... | driver generator operator |
Tom Sweeney | ... | transportation dispatcher |
Jeff Woodward | ... | transportation captain |
Bonnie Yamahiro | ... | driver |
Additional Crew
Ryan Adelman | ... | production assistant |
Co-Co Aiello-Younger | ... | second assistant accountant: Dominica (as Coleen Aiello) |
Robert Allen | ... | medic |
Stephen Ananicz | ... | production assistant intern |
Lea Anderson | ... | craft service |
Neil Andrea | ... | dive utility / water safety |
Cua-Cua Apey | ... | marine crew |
John Arbuckle | ... | boat captain |
Andrew Balek | ... | production assistant |
David D. Baumann | ... | assistant armorer |
Keekle Bee | ... | assistant: Dylan Quirt |
Anna Belaro-Rodriguez | ... | second assistant accountant (as Anna Belaro) |
Kevin Berlandi | ... | production assistant |
Aaron Bernard | ... | stand-in: Orlando Bloom |
Richard Bernard | ... | stand-in: Keith Richards |
John Bonnin | ... | libra head operator |
Laura Boyer | ... | assistant production coordinator |
Matthew Bradley | ... | production assistant |
Michael T. Brady | ... | marine / safety advisor |
Jim Breithaupt | ... | production accountant (as James F. Breithaupt) |
Scott David Brown | ... | production assistant (as Scott Brown) |
Claudius Bruese | ... | sample development |
Brinton Bryan | ... | set production assistant |
Karita Burbank | ... | assistant: Mr. Hendricks |
Jonathan Burdeshaw | ... | sculptor |
Tom Burruss | ... | marine assistant |
James Ward Byrkit | ... | conceptual consultant |
Dan Camins | ... | assistant: Mr. Bruckheimer |
John K. Campbell | ... | assistant: Mr. Bruckheimer |
Phaedra Charlton | ... | first assistant accountant |
Jordan Charter | ... | production assistant |
Pedro Chavez | ... | production assistant |
Jim Chizmar | ... | marine crew |
Curt Clendenin | ... | photo double / stand-in |
Lizzy Cline | ... | production assistant |
Dax A. Cuesta | ... | second assistant accountant |
Robert D'Asto | ... | stand-in |
Max Daly | ... | researcher |
Kent Daniels | ... | production assistant |
Jeff Dash | ... | production accountant |
Mark Davies | ... | shipping coordinator |
Stephanie DeCourcey | ... | assistant: Mr. Bruckheimer |
Tara DeMarco | ... | visual effects artist |
Christi Dembrowski | ... | executive assistant: Mr. Depp |
Matt Demier | ... | second assistant accountant |
Shane Denil | ... | photo double: Tom Hollander / stand-in: Tom Hollander |
Morgan Des Groseillers | ... | assistant: Mr. Verbinski (as Morgan Feeney) |
Mark Desch | ... | craft service: special effects |
Kelly DeTample | ... | assistant production coordinator |
Stephen Deuters | ... | assistant: Mr. Depp |
Anthony Di Cecco | ... | trainer: Mr. Bloom (as Antonio Di Cecco) |
Derek DiBiagio | ... | assistant: Ms. Knightley |
Francine DiChiara | ... | set production assistant |
Todor Dimitov | ... | stand-in: 'Will Turner' |
Michael F. Dixon Sr. | ... | stand-in |
Mike Dixon | ... | stand-in: 'Gibbs' |
Kathy Donno | ... | key second asst accountant |
Michael Steven Douglas | ... | marine logistics coordinator (as Michael Douglas) |
Donald Dowd | ... | studio coordinator |
Joseph Dowd | ... | production assistant |
Jessica Drake | ... | dialect coach: pre-production |
Erin Dunlap | ... | production assistant |
Shay Dunphy | ... | adr loop group |
Thomas DuPont | ... | sword master |
Ryan Faust | ... | assistant accountant |
Patrick M.J. Finerty | ... | photo double: "Capt. Barbosa" / stand-in |
Kevin Fitzpatrick | ... | assistant: Mr. Hendricks |
Oscar J. Flores | ... | production secretary |
Stuart Freni | ... | Marine Department/Pirate |
Guy Friedman | ... | security: Mr. Bloom |
Conor Galvin | ... | assistant: mr. bruckheimer |
Luciano Silighini Garagnani | ... | production staff |
Chris Garnaas | ... | laboratory technician (as Chris Garnass) |
Laura Gary | ... | studio teacher |
Mary Elizabeth Gentle | ... | staff coordinator (as Mary Beth Gentle) |
Robert George | ... | location accountant |
Colin Giles | ... | set security |
Michael Goldberg | ... | payroll accountant: SAG |
Veloz Gomez | ... | production assistant |
Zoila Gomez | ... | production coordinator |
Sonny Grand | ... | production assistant |
Marcel D. Grant | ... | stand-in: Jocard (as Marcel Donea) / stand-in: Palifico (as Marcel Donea) |
Lindsay Greitzer | ... | assistant: Mr. Verbinski |
Erin Grindler | ... | assistant construction accountant (as Erin Rose) |
Charles Hambleton | ... | Assistant Sail Master |
Mark Harden | ... | animal coordinator / head animal trainer |
Joe Don Harris | ... | double / stand-in |
Jonathan Hausfater | ... | production assistant |
Emily Herman | ... | assistant: Mr. Oman |
Brenda Herrera | ... | publicist |
Jake Hicks | ... | marine captain |
Michael Hird | ... | additional medic |
Victor J. Ho | ... | stand-in: 'Tai Huang' |
Alison Hoberman | ... | craft service |
Frank House | ... | weapons expert |
Vickie M. Hsieh | ... | travel coordinator |
Lisa Imhoff | ... | second assistant accountant |
Andrea Isaacs | ... | production executive |
Annie Jablonski | ... | assistant production coordinator (as Annie Schultz) |
Peter Jablonski | ... | production assistant |
Marike Jainchill | ... | set production assistant |
Oliver Jefferies | ... | marine department |
Kris A. Jeffrey | ... | water safety |
Kip Jensen | ... | local production assistant |
Valerie Johnson | ... | set production assistant |
Shadow Peter Kingsley | ... | set production assistant |
Paul Kingston | ... | assistant |
Karen Kittleson | ... | animal trainer |
Kenneth Ko | ... | production assistant |
Alex Krimm | ... | dive master / water safety |
Kristin Kruger | ... | second assistant accountant |
Dana Krupinski | ... | assistant: Mr. McLeod |
Kimberly Krupinski | ... | assistant: Mr. McLeod |
Michael Lagnese | ... | assistant: Mr. Bloom |
Michael Larson | ... | additional production assistant |
Jim Lau | ... | adr voice |
Ernst W. Laurel | ... | second assistant accountant |
Tim Leaton | ... | production intern |
James Taku Leung | ... | adr voice (as Jim Leung) |
Michael Lloyd | ... | runner |
Jennifer Lobban | ... | second assistant accountant |
Brandon Loomis | ... | production assistant |
Peter Lowe | ... | caterer |
Harry Lu | ... | master armorer |
Clayton Lyons | ... | production assistant |
Paul G. Lyons | ... | assistant: Mr. Stenson (as Paul Lyons) |
Daniel F. Malone | ... | dive coordinator / marine coordinator (as Dan Malone) |
Naaman Marshall | ... | senior model maker |
Nicole Kiele Matteson | ... | production assistant |
David Matthiessen | ... | photo double: Johnny Depp |
Jonas C. Matz | ... | production medic |
Robert Mazaraki | ... | production coordinator |
James McKay | ... | production secretary |
Kristen McLaughlin Holcroft | ... | marine department (as Kristen McLaughlin) |
Carla Meyer | ... | dialect coach |
Symon Mink | ... | production assistant |
James Mitchell-Clyde | ... | water safety (as James Mitchell Clyde) |
Kevin Mukherji | ... | adr voice |
Boone Narr | ... | animal coordinator |
Tamra Natisin | ... | additional set production assistant |
Tanya Nienhouse | ... | post production accountant |
Christina Northrup | ... | assistant to producer |
Ed Nyerick | ... | marine coordinator |
Andrew Nyland | ... | production assistant |
David O'Dell | ... | set medic |
Telly Onu | ... | shipping coordinator: Caribbean: Telli Onu |
Leigh Paonessa | ... | production assistant |
Jack Papuchyan | ... | prop maker: H&H Book Services (as J. Papuchyan) |
David Paris | ... | aerial coordinator |
Anil Patadé | ... | location accountant |
Gerson Paz | ... | additional set production assistant: Los Angeles |
Scooter Perrotta | ... | set production assistant: Los Angeles |
Parker Phillips | ... | assistant: Mr. Bruckheimer / production assistant |
Brandy D. Pollard | ... | set production assistant |
Tasha Prothro | ... | production assistant |
Alan D. Purwin | ... | helicopter pilot |
Karma Raines | ... | stand-in: 'Tia Dalma' |
Michelle Ramez | ... | first assistant accountant |
Gerard J. Reyes | ... | photo double |
Darren Richardson | ... | adr voice artist |
Johnny Richardson | ... | production assistant |
Ryan Ridgeway | ... | production assistant |
Sol Rivera | ... | key craft service second unit |
Derek Rodarte | ... | set guard |
Steve Rodarte | ... | securitycoordinator |
Carrie Roslan | ... | marine office coordinator (as Carrie Best) |
Bruce A. Ross | ... | assistant marine coordinator |
Michael Ross | ... | laboratory technician (as Mike Ross) |
Sean K. Russell | ... | accounting clerk |
Chris Sample | ... | assistant payroll accountant |
Bill Sarine | ... | senior manager: production operations |
Jill Saunders | ... | body double: Keira Knightley |
Eric Schafer | ... | research and development: Industrial Light & Magic |
Laura Schwartz | ... | assistant: Mr. Merrifield |
John Semedik | ... | first assistant accountant |
Brit Shaw | ... | photo double: Keira Knightley (as Brittany Shaw) |
Scott A. Sheldon | ... | paramedic: construction/rigging (as Scott Sheldon) |
Serena Shen | ... | accounting clerk / production assistant |
Michael Singer | ... | unit publicist |
Misha Skoric | ... | assistant: Chow Yun-Fat |
Phil Smith | ... | animal trainer |
Susan Lee Smith | ... | assistant: Mr. Elliott & Mr. Rossio |
Gary Sokolowski | ... | stand-in: 'Cotton' |
Stefan Sonnenfeld | ... | executive producer: Company 3 |
Julian Stone | ... | adr voice artist |
Joe Suffredini | ... | assistant animal trainer |
Girard Swan | ... | utility stand-in |
Kathleen Switzer | ... | assistant production coordinator |
Barbara Szeman | ... | production assistant |
Donna Tegan | ... | set production assistant |
Kim Thio | ... | medic: construction/rigging |
Clay Thomas | ... | boat captain |
Scott L. Treger | ... | utility stand-in |
Durk Tyndall | ... | diver: marine department |
Judith Walder | ... | payroll accountant |
Bobby Waldron | ... | Personal Trainer to Orlando Bloom |
Ronald Walkshorse | ... | set construction |
Troy Waters | ... | marine crew |
Jill Weiss | ... | executive assistant: Mr. Bruckheimer |
Erik Wellman | ... | photo double |
Debi West | ... | lead payroll accountant |
Mark Wherry | ... | digital instrument design |
Emily White | ... | key set production assistant |
Will White | ... | picture boat coordinator (as J. Wilfrid White) |
Jay Williams | ... | content producer |
Victor Winters-Junco | ... | production assistant |
Jeane Wong | ... | production intern |
Gail Woon | ... | production secretary |
Steve Wroe | ... | marine technician |
Patrick Wymore | ... | production assistant |
Ted Yonenaka | ... | craft service |
James Younan | ... | photo double: Lee Arenberg |
Stephen J. Young | ... | assistant: Mr. Rush |
Tommy Zandali | ... | photo double/stand-in |
Joe Zappia | ... | production assistant |
Kevin Zelman | ... | production assistant |
Matt Zschoche | ... | balloon light technician |
Robert Boas | ... | i/o support (uncredited) |
Jennifer M. Byrne | ... | post production accountant (uncredited) |
Zain Effendi | ... | sample development assistant (uncredited) |
Yerman Gur | ... | adr voice (uncredited) |
Stewart Jones | ... | production staff (uncredited) |
Mark Mccormick | ... | sample development assistant (uncredited) |
Dina Miro | ... | production assistant (uncredited) |
Aaron Pichel | ... | stand-in: Barbossa (uncredited) |
Valerie Milenka Repnau | ... | voice (uncredited) |
Guy Richardson | ... | stand-in (uncredited) |
Margaret Richey | ... | production assistant (uncredited) |
Ronnie Rodriguez | ... | photo double: Johnny Depp (uncredited) |
Jonathan Stow | ... | production assistant (uncredited) |
Thanks
Frazer Brown | ... | additional thanks |
Brian Cury | ... | special thanks |
Harry Humphries | ... | special thanks |
Nick Terry | ... | special thanks (as Nicholas Terry) |
Nick Teta | ... | special thanks (as Nicholas L. Teta) |
Production Companies
- Walt Disney Pictures (presents)
- Jerry Bruckheimer Films (in association with)
- Second Mate Productions
- LSG Productions (production management)
Distributors
- Buena Vista Pictures (2007) (United States) (theatrical)
- Buena Vista Pictures Distribution (2007) (Canada) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (United Kingdom) (theatrical)
- Buena Vista International Mexico (2007) (Mexico) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (France) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Italy) (theatrical)
- Buena Vista International (Australia) (2007) (Australia) (theatrical)
- Buena Vista International (Norway) (2007) (Norway) (theatrical)
- Buena Vista International Finland (2007) (Finland) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Austria) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Belgium) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Brazil) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Denmark) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (South Korea) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Singapore) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Taiwan) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Argentina) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Germany) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Japan) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Netherlands) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Spain) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Sweden) (theatrical)
- Buena Vista International (2007) (Switzerland) (theatrical)
- Cenex (2007) (Slovenia) (theatrical)
- China Film Group Corporation (CFGC) (2007) (China) (theatrical)
- Falcon (2007) (Czechia) (theatrical)
- Forum Film Poland (2007) (Poland) (theatrical)
- Forum Hungary (2007) (Hungary) (theatrical)
- Intercontinental Film Distributors (HK) (2007) (Hong Kong) (theatrical)
- NOS Audiovisuais (2007) (Portugal) (theatrical)
- Prooptiki (2007) (Romania) (theatrical)
- Saturn Films (2007) (Slovakia) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2007) (Philippines) (theatrical)
- Ster-Kinekor Pictures (2007) (South Africa) (theatrical)
- Sunny Films (2007) (Bulgaria) (theatrical)
- Taramount Film (2007) (Serbia) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2007) (Turkey) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2007) (Spain) (theatrical)
- Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing (WDSSPR) (2007) (Russia) (theatrical)
- Buena Vista Home Entertainment (2007) (Turkey) (DVD)
- Buena Vista International (2007) (Netherlands) (DVD)
- Buena Vista International (2007) (Netherlands) (Blu-ray) (DVD)
- Buena Vista International (2007) (Sweden) (DVD)
- Buena Vista International (2007) (Sweden) (Blu-ray) (DVD)
- Gativideo (2007) (Argentina) (DVD)
- Starz (2007) (United States) (tv)
- USA Network (2007) (United States) (tv)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2007) (Germany) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2007) (Japan) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2007) (Turkey) (DVD)
- American Broadcasting Company (ABC) (2009) (United States) (tv)
- SBS6 (2009) (Netherlands) (tv)
- Eén (2010) (Belgium) (tv)
- Veronica (2016) (Netherlands) (tv)
- Disney+ (2019) (United States) (video) (VOD)
- Nickelodeon Network (2019) (United States) (tv)
- Syfy (2024) (United States) (tv)
Special Effects
- Creative Makeup (make-up effects)
- Professional VisionCare Associates (special effects contact lenses)
- Industrial Light & Magic (ILM) (special visual effects and animation)
- Kerner Optical (models and miniatures)
- Evil Eye Pictures (additional composites)
- Digital Domain (special visual effects and animation)
- Asylum VFX (visual effects)
- Method Studios (visual effects)
- The Orphanage (visual effects and animation)
- CIS Hollywood (visual effects)
- Pacific Title and Art Studio (visual effects)
- Proof (pre-visualization)
- Animal Makers (animatronic creatures)
- Luma Pictures
- The Third Floor (previsualization)
Other Companies
- 20th Century Fox Studios (sound mixing)
- Absolute Rentals (post-production rentals)
- Air Lyndhurst Studios (choir recorded at)
- Avon Studio Transportation (transportation)
- BT Industrial Supply (expendables)
- Bender ET (GFCI shock protection provided by)
- Boone's Animals for Hollywood (animals provided by)
- Buena Vista Negative Cutting (negative cutting)
- Buena Vista Sound (sound editing)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (cranes and dollies)
- DTC Grip & Electric (grip and lighting equipment)
- Direct Tools & Fasteners (expendables)
- Dolby Laboratories (sound post-production)
- Earthcam (special thanks)
- Filmtools (expendables)
- Goldcrest Post Production London (ADR Facility)
- Goldcrest Post Production London (sound post-production)
- Hat Trick Catering (catering)
- Helinet Aviation Services (Aerial services)
- Hothouse Music (score coordination)
- J.L. Fisher (camera support)
- Leonetti Company (lighting equipment)
- Lightnin' Production Rentals (transportation equipment)
- Method Studios (main titles)
- Metro Voices (choir)
- Movie Movers (trailers)
- Movie Movers (transportation)
- One Step Up (foley recording)
- Packair Airfreight (international logistics)
- Panavision Remote Systems (libra head)
- Panavision Remote Systems (technocrane)
- Panavision (cameras and lenses)
- Pivotal Post (avid editing equipment)
- Pro-Cam Rentals (camera remote systems provided by)
- Remote Control Productions (score mixed at)
- Scarlet Letters (end titles)
- Sessions Payroll Management (extras payroll services)
- Skywalker Sound (additional sound mixing)
- Skywalker Sound (post-production sound services)
- Sony Scoring Stage (score recorded at)
- Studios (media production) (Serbia) (Montenegro)
- Technicolor (prints)
- The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox Studios (score recorded at)
- The Walt Disney Music Library (music preparation)
- Todd-AO Studios (score recorded at)
- US Computamatch (original negative preparation for digital intermediate)
- Walt Disney Records (soundtrack)
Storyline
Plot Summary |
After losing Jack Sparrow to the locker of Davy Jones, the team of Will Turner, Elizabeth Swan and Captain Barbossa make their final alliances with the pirate world to take on the forces of Lord Cutler Beckett and his crew, including Davy Jones, who he now has control over. It's not going to be easy, as they must rescue Sparrow, convince all the pirate lords to join them and defeats Beckett, whilst each individual pirate has their own route which they wish to follow. Written by Film_Fan |
Plot Keywords | |
Taglines | At the End of the World, the Adventure Begins See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites |
|
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $300,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $139,802,190, 27 May 2007 |
Cumulative Worldwide Gross | $963,420,425, 25 Nov 2011 |
Did You Know?
Trivia | The most expensive film ever made (at the time), not adjusted for inflation. The budget ran to $300 million. That's more than the budget of all three Lord of the Rings films combined. See more » |
Goofs | (at around 10 mins) It's often believed that the founding and naming of Singapore postdate the period in which the films are set. In fact, the name "Singapura" - "city of the lions" - was first given in the fourteenth century. See more » |
Movie Connections | Featured in Shrek the Third/Once/Even Money/The Wendell Baker Story/Provkoed (2007). See more » |
Soundtracks | Only Found Out Yesterday See more » |
Crazy Credits | There is a scene at the end of the closing credits: Will returns after serving for ten years aboard the Dutchman, and reunites with Elizabeth and their son. See more » |
Quotes |
Captain Ammand:
[about Barbossa]
Shoot him! Captain Jocard: Cut out his tongue! Jack Sparrow: Shoot him and cut out his tongue, then shoot his tongue! And trim that scraggly beard! See more » |