Directed by
Donald Rice |
Writing Credits (in alphabetical order)
Mary Henely-Magill | ... | (screenplay) |
Donald Rice | ||
Julia Strachey | ... | (novel) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Elizabeth McGovern | ... | Mrs Thatcham | |
Eva Traynor | ... | Annie | |
Paola Dionisotti | ... | Mrs Whitstable | |
Sophie Stanton | ... | Millman | |
Felicity Jones | ... | Dolly | |
Elizabeth Webster | ... | Betty | |
Kenneth Collard | ... | Whitstable (as Ken Collard) | |
Ellie Kendrick | ... | Kitty | |
Zoë Tapper | ... | Evelyn | |
Luke Treadaway | ... | Joseph | |
Ben Greaves-Neal | ... | Jimmy (as Benjamin Greaves-Neal) | |
Luke Ward-Wilkinson | ... | Robert | |
Olly Alexander | ... | Tom | |
Joanna Hole | ... | Miss Spoon (as Jo Hole) | |
John Standing | ... | Horace Spigott | |
Fenella Woolgar | ... | Nancy Dakin | |
Mackenzie Crook | ... | David Dakin | |
Julian Wadham | ... | Uncle Bob | |
James Norton | ... | Owen | |
Barbara Flynn | ... | Aunt Bella | |
Camilla Corbett | ... | Alice | |
Oliver Gilbert | ... | George | |
Emil Lager | ... | Aunt Bella's Chauffeur | |
Melanie Gray | ... | Pretty Woman | |
Edward Saxby | ... | Tony Bigham | |
Jonathan Saxby | ... | Tiger Bigham | |
Jim Conway | ... | Photographer | |
John MacDonald | ... | Piper | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Kevin Hudson | ... | Wedding Guest (uncredited) |
Produced by
Alexandra Arlango | ... | associate producer |
Teun Hilte | ... | producer |
Nick Quested | ... | executive producer |
Music by
Michael Price |
Cinematography by
John Lee | ... | director of photography |
Editing by
Stephen Haren |
Casting By
Buffy Hall | ||
Gaby Kester | ||
Vicky Wildman |
Production Design by
Anna Lavelle |
Costume Design by
Camille Benda |
Makeup Department
Corinne Bossu | ... | makeup artist: dailies |
Alana Campbell | ... | assistant makeup artist |
Katie Lee | ... | hairdresser: dailies / makeup artist: dailies |
Laura Schalker | ... | key makeup artist |
Stevie Smith | ... | hair stylist |
Karen Teitge | ... | makeup artist |
Magi Vaughan | ... | hair designer / makeup designer |
Tanya Webb | ... | assistant makeup artist |
Second Unit Director or Assistant Director
David Bispham | ... | daily third assistant director |
Katie Harris | ... | second assistant director |
Stuart Jones | ... | second assistant director: summer unit |
Briana LeBold | ... | third assistant director (as Brianalisa LeBold) |
Lucy Price | ... | third assistant director: summer unit (as Lucy Pearson) |
Sarah White | ... | first assistant director |
Art Department
Michael Rob Costine | ... | assistant art director |
Sophie Dunn | ... | art department assistant |
Si Edwards | ... | props (as Simon Edwards) |
Sharon Foxton | ... | food props |
Alex Green | ... | art department assistant |
Jenny Hawes | ... | paint assistant |
Anna Proctor | ... | art department coordinator |
Isona Rigau | ... | art department assistant |
Elisabeth Schusser | ... | art department assistant (as Liz Schusser) / assistant art department coordinator (as Liz Schusser) |
Jacob Smith | ... | art department assistant |
Judith Thomson | ... | seamstress |
Dave Tincombe | ... | props |
Sound Department
Simon Diggins | ... | adr recordist |
Robert Edwards | ... | adr mixer |
Simon Gershon | ... | sound effects editor |
Paul Hanks | ... | foley artist |
Adam Horley | ... | adr recordist |
Anthony Hurst | ... | boom operator |
Lee James | ... | boom operator |
Steve Little | ... | supervising sound editor |
Ryan McMurray | ... | boom operator |
Ric Perrin | ... | boom operator |
Steve Phillips | ... | sound recordist (as Stephen Phillips) |
Julien Pirrie | ... | additional sound recording |
Jamie Roden | ... | re-recording mixer |
Jonathan Smith | ... | sound effects editor |
Philip Syvertsen | ... | mix technician |
Simon Trundle | ... | foley mixer |
Ben Cross | ... | foley mixer (uncredited) |
Robert Karlsson | ... | dolby sound consultant (uncredited) |
Special Effects by
Edward Draycott | ... | special effects technician |
Jason Troughton | ... | special effects supervisor |
Visual Effects by
Fiorenza Bagnariol | ... | digital film bureau |
Adam Glasman | ... | di colourist |
Neil Harrison | ... | digital intermediate systems administrator |
Timothy P. Jones | ... | digital film bureau |
John Palmer | ... | digital film bureau manager |
Aurora Shannon | ... | digital intermediate assistant |
Stunts
Rachel Bown-Williams | ... | stunt coordinator |
Ruth Cooper-Brown | ... | stunt coordinator |
Rowley Irlam | ... | stunt coordinator |
Rc-Annie | ... | fight action coordinator/choreographer |
Camera and Electrical Department
Graham Banks | ... | spark |
Jim Boorer | ... | grip |
Paul Brewster | ... | gaffer: second unit |
Erin Currie | ... | clapper loader |
Wezley Joao Ferreira | ... | digital imaging technician |
Lee Godfrey | ... | grip |
James Harrison | ... | focus puller |
Stephanie Kennedy | ... | additional clapper loader |
Tobias Marshall | ... | camera operator: dailies |
Adam McHattie | ... | digital image technician |
Susanne Salavati | ... | spark (as Susanne Willett) |
Mike Scott | ... | steadicam operator |
Benoit Soler | ... | "b" camera operator |
Thomas Thomas | ... | practical electrician |
Mark Tillie | ... | still photographer |
Kieran Waites | ... | trainee electrician: dailies |
Julian White | ... | gaffer |
Matt Wilson | ... | best boy |
Rina Yang | ... | additional clapper loader |
Casting Department
Lucy Rands | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Harriet Eaton | ... | costume supervisor |
Mark Foster | ... | wardrobe |
Lucy-Ruth Hathaway | ... | costume assistant |
Lydia Piechowiak | ... | design assistant |
Editorial Department
Eve Doherty | ... | first assistant editor |
Rob Farris | ... | digital intermediate producer |
Richard Giles | ... | on-line editor |
Cheryl Goodbody | ... | assistant digital intermediate producer |
Claire McGrane | ... | post production supervisor |
Location Management
Daniel Campisi | ... | location assistant |
Robert Hamer | ... | location medic |
Helene Lenszner | ... | location manager |
Mathew Sprake | ... | location medic |
Music Department
Andy Brown | ... | contractor (as Andrew Brown) / contractor |
Richard Cookson | ... | musician: viola |
Laurence Love Greed | ... | score producer |
Paul Pritchard | ... | assistant scoring engineer |
Michèle Spoonley | ... | music coordinator |
Anthony Weeden | ... | orchestrator |
Script and Continuity Department
Tamsin Spivey | ... | script supervisor |
Transportation Department
Geordie Neylor-Leyland | ... | driver |
Additional Crew
Nic Benns | ... | title designer |
Laurence Brown | ... | production legal services |
Mike Coggan | ... | production assistant |
Oliver Crawford | ... | production coordinator |
Clifford De Spenser | ... | dialect coach |
Harry Eagle | ... | production assistant |
Iain Giessler | ... | runner |
Márcia Mayer | ... | sales executive (as Márcia Nunes) |
Lucy Rands | ... | production coordinator |
Will Stanton | ... | key runner |
Emily Thomson | ... | production coordinator |
Annie Wilkinson | ... | on-set teacher |
Huma Khan | ... | legal post production (uncredited) |