Directed by
Claudia Morgado | ... | (as Claudia Morgado Escanilla) |
Writing Credits
Ivan E. Coyote | ... | (short story) (as Ivan Coyote) |
Ivan E. Coyote | ... | (written by) (as Ivan Coyote) & |
Claudia Morgado | ... | (written by) (as Claudia Morgado Escanilla) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Matreya Fedor | ... | Robin | |
Apollonia Vanova | ... | Robin's mother | |
Christine Lippa | ... | Swimming Instructor | |
Cole McLeod | |||
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Ashley Burian | |||
Shermaine Chu | |||
Kye Fedor | |||
Morgan Fleming | |||
Andrew French | |||
Nicholas Frost | |||
Daisy Lippa | |||
Sophie Little | |||
Joe Miller | |||
Max Miller | |||
William Smallwood | |||
Jessie Stainton |
Produced by
Claudia Morgado | ... | producer (as Claudia Morgado Escanilla) |
Judy Robertson | ... | producer |
Cinematography by
Cyrus Block | ... | director of photography |
Editing by
Ricardo Acosta | ||
Luis Lam |
Casting By
Heike Brandstatter | ||
Coreen Mayrs |
Production Design by
Cindy Rose |
Set Decoration by
Steve McAdam | ... | on set decorator |
Costume Design by
Karen Durrant | ... | (as Karyn Dorrant) |
Production Management
Rick Cooper | ... | production manager: Rainmaker |
Susan MacDonald | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Kimberley Hikaka | ... | third assistant director (as Kim Hikaka) |
Kazu Sakatani | ... | third assistant director |
Robert S. Weber | ... | first assistant director (as Rob Weber) |
Liz Winterford | ... | second assistant director |
Art Department
Claudia Culos-Medina | ... | on-set props |
Sound Department
Chris Fairfield | ... | foley mixer |
Brad Hillman | ... | re-recording mixer / sound designer |
Ian Jones | ... | boom operator |
Roderick Matte | ... | boom operator |
Maureen Murphy | ... | foley artist |
Mark Noda | ... | location sound mixer |
Brody Ratsoy | ... | general manager |
Shane Reese | ... | adr recorder |
Hank Shih | ... | adr recorder |
Camera and Electrical Department
Brooks Adams | ... | lamp operator |
John Adams | ... | gaffer |
Chris Bolton | ... | second assistant camera |
Sacha Fassaert | ... | second camera operator: underwater (as Sacha Fassert) |
Galen Fletcher | ... | lamp operator |
Braden Haggerty | ... | underwater camera operator |
Stephen G. Latta | ... | underwater camera assistant (as Stephen Latta) |
Brian Sean Luer | ... | daily operator |
Carl Luer | ... | key grip (as Karl Luer) |
Mark Lunn | ... | camera operator |
Bren MacDonald | ... | grip trainee (as Brenn MacDonald) |
Brandon Pond | ... | grip trainee |
Richard Sinclair | ... | first assistant camera |
Graham Stuart | ... | lamp operator |
Nigel Sutherland | ... | electric |
Richard Sweeney | ... | second assistant camera (as Rich Sweeney) |
Greg Wilson | ... | best boy |
Tony Wilson | ... | lamp operator |
Editorial Department
Barbara Allen | ... | account executive |
Nancy Mott | ... | account executive |
Ingrid Rosen | ... | negative cutter |
Jean-Denis Rouette | ... | assistant editor: Cineworks |
Martha Watkinson | ... | post-production coordinator |
Script and Continuity Department
Elspeth Grafton | ... | script supervisor |
Additional Crew
Rita Godbout | ... | production office assistant |
Natalie Michalchyshyn | ... | catering assistant |
Rina Mitchell | ... | production office assistant |
Justine Wallace | ... | production office coordinator |
Nina Watts | ... | catering & craft services |